Yaponiya siyosiy antropologiyasi: diplomat talabalarga noyob tajriba bilan o‘rtoqlashdi
2025-yilning 21-oktabr kuni “Siyosiy antropologiya” fani doirasida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar Vazirligining taklif etilgan mutaxassisi, tarix fanlari nomzodi S. S. Azizov Xalqaro munosabatlar fakulteti talabalari uchun ma’ruza o‘qidi.
Ma’ruzachi Yaponiya xalqining antropologik shakllanishi, Yaponiya va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi tarixiy munosabatlar, xususan, Buyuk Ipak yo‘lining o‘rni, hamda Yaponiya va qo‘shni davlatlar o‘rtasidagi hozirgi aloqalar holati haqida batafsil ma’lumot berdi. Shuningdek, Yapon madaniyatining mamlakat siyosiy rahbariyatiga ta’siri va Yaponiyadagi diplomatik xizmatning o‘ziga xos jihatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Ma’ruza talabalarda katta qiziqish uyg‘otdi, ular tomonidan ko‘plab mazmunli savollar berildi. Uchrashuv yakunida Tashqi ishlar vazirligi rahbariyatiga ta’lim dasturlari doirasida yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashdagi faol hamkorligi uchun minnatdorlik bildirildi.

Политическая антропология Японии: дипломат поделился со студентами уникальным опытом
21 октября 2025-года для студентов Факультета международных отношений в рамках дисциплины «Политическая антропология» состоялась лекция приглашенного специалиста Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, кандидата исторических наук Азизова С.С.
В ходе выступления лектор подробно рассказал об антропологическом формировании народа Японии, об истории взаимоотношений Японии и стран Центральной Азии, в частности, о роли Великого шелкового пути, а также о современном состоянии отношений Японии с соседними государствами. Особое внимание было уделено влиянию японской культуры на политическое руководство страны и специфике дипломатической службы в Японии.
Лекция вызвала живой интерес у студентов, которые задали множество содержательных вопросов. По завершении встречи была выражена благодарность руководству Министерства иностранных дел за активное содействие в подготовке высококвалифицированных специалистов в рамках образовательных программ УМЭД.