JIDU va BMT Turizm tashkiloti o‘rtasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 19-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Birlashgan Millatlar Tashkiloti Turizm agentligi (UN Tourism) ning hamkorlik va targ‘ibot, institutsional aloqalar bo‘limi xodimi Claudia Lisboa bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda JIDU tomonidan Raqamli transformatsiya va iqtisodiy masalalar bo‘yicha prorektor Muzaffar Jalolov ishtirok etdi.
Muzokaralar chog‘ida tomonlar JIDU va BMT Turizm agentligi o‘rtasida mavjud kelishuv doirasida talabalarning ushbu xalqaro tashkilotda amaliyot o‘tashi bo‘yicha keyingi amaliy qadamlarni muhokama qildilar. Xususan, tanlov jarayonini tashkil etish, amaliyot muddatlari va davriyligi, hamda talabalar uchun zarur tayyorgarlik masalalari yuzasidan fikr almashildi. Har ikki tomon hamkorlikni davom ettirish, sheriklik aloqalarini chuqurlashtirish va talabalar uchun yangi imkoniyatlarni yaratishga bo‘lgan niyatini bildirdi.
Tashrif doirasida Claudia Lisboa universitet talabalari uchun “Turizm orqali Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish – Loyiha ko‘rsatkichlari to‘plami (Toolkit of Indicators for Projects – TIPs)” mavzusida ochiq ma’ruza o‘tkazdi.
Ma’ruzachi Barqaror rivojlanish maqsadlari va turizm sohasi bilan bog‘liq vazifalarni, shuningdek, BMTning insonlar, sayyora, farovonlik va tinchlik yo‘lida amalga oshirayotgan normativ salohiyati haqida ma’lumot berdi. Shuningdek, u TIPs vositalar to‘plamini, turizm bilan bog‘liq BRM va ularga mos ko‘rsatkichlarni taqdim etdi. Ma’ruza yakunida talabalar kichik guruhlarga bo‘lindi va ularga amaliy topshiriqlar berildi.
2025-yil 22-may kuni talabalar belgilangan vazifa asosida tayyorlangan taqdimotlarini Claudia Lisboa ishtirokida namoyish etdilar. Shu orqali ular nafaqat nazariy bilimlarga ega bo‘ldilar, balki o‘z bilimlarini amaliyotda qo‘llash imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Taqdimotlardan so‘ng Claudia Lisboa har bir guruh ishiga individual fikr va tavsiyalar bildirib, talabalar ishtirokini yuqori baholadi. Bu esa uchrashuvni nafaqat bilim almashish, balki o‘zaro faol o‘rganish jarayoniga aylantirdi.

Обсуждены вопросы сотрудничества между УМЭД и ООН Туризм
19 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) прошла встреча с Клаудией Лиссабоной, сотрудником отдела сотрудничества, продвижения и институциональных связей Агентства Организации Объединённых Наций по Туризму - UN Tourism.
От УМЭД в мероприятии принял участие Проректор по цифровой трансформации и экономике Музаффар Джалолов.
В ходе переговоров стороны обсудили дальнейшие практические шаги по реализации действующего соглашения между УМЭД и ООН Туризм, предусматривающего прохождение студентами практики в данной международной организации. Особое внимание было уделено организации конкурсного отбора, срокам и периодичности стажировок, а также вопросам необходимой подготовки студентов. Обе стороны выразили намерение продолжать сотрудничество, углублять партнёрские отношения и создавать новые возможности для молодежи.
В рамках визита Клаудия Лиссабона провела открытую лекцию для студентов на тему «Достижение Целей устойчивого развития (ЦУР) через туризм с использованием набора проектных индикаторов (Toolkit of Indicators for Projects, TIPs)».
Лектор подробно рассказала о целях устойчивого развития, связанных с туризмом, а также нормативном потенциале ООН в области защиты людей, планеты, благополучия и мира. Были представлены инструменты TIPs, цели ЦУР, связанные с туризмом, и соответствующие показатели. Особое внимание уделялось методам выбора, выделения и мониторинга проектных индикаторов. В завершение лекции студенты были разделены на небольшие группы и получили практические задания.
22 мая 2025 года студенты представили подготовленные на основе заданий презентации при участии Клаудии Лиссабоны. Это позволило им не только закрепить теоретические знания, но и применить их на практике. После презентаций Клаудия Лиссабона поделилась своими наблюдениями и дала персональные рекомендации каждой группе, высоко оценив заинтересованность и вовлечённость студентов. Встреча стала не только площадкой для обмена знаниями, но и важным этапом взаимного обучения.