JIDU talabalari Butunjahon tozalik kuni doirasida plogging aksiyasini o‘tkazdilar
O‘zbekistonda Prezidentning PQ-171-sonli qarori bilan tasdiqlangan Ekologik sanalar bo‘yicha tadbirlar rejasiga muvofiq, Butunjahon tozalik kuni (World Cleanup Day) munosabati bilan aksiyalar o‘tkazish rejalashtirilgan.
Joriy yilning 10-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Ekologik klub faollari universitet talabalari ishtirokida plogging aksiyasini tashkil etdilar va o‘tkazdilar. Plogging - bu butun dunyo bo‘ylab ommalashgan sog‘lomlashtiruvchi va ekologik harakat bo‘lib, yugurish bilan axlat yig‘ishni uyg‘unlashtiradi.
Tadbir davomida ishtirokchilar yugurish paytida plastik, qog‘oz, metall va boshqa chiqindilarni yig‘ib, ularni keyinchalik qayta ishlash uchun saralashdi.
Aksiya ekologik madaniyatni oshirish, tabiatga mas’uliyatli munosabatni shakllantirish, jamoaviy ruhni rivojlantirish va Butunjahon tozalik kunining global tashabbusini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan edi. Bunday tadbirlar ekologik ma’rifat, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va yoshlarni jipslashtirishda muhim ahamiyatga ega.
Mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalarida shunday tadbirlarning muntazam o‘tkazilishi ekologik fikrlaydigan va faol avlodni tarbiyalashga xizmat qiladi.

UWED students held a plogging campaign as part of the World Cleanup Day
In accordance with the Calendar Plan of Events for Environmental Dates, approved by the Presidential Decree No PQ-171, it is planned to hold actions in Uzbekistan within the framework of the World Cleanup Day.
On October 10 of this year, at the University of World Economy and Diplomacy (UWED), activists of the Ecological Club organized and held a plogging campaign with the participation of university students. Plogging is a world-famous health and environmental movement that combines running with garbage collection.
During the event, participants collected plastic, paper, metal and other waste during the run, immediately sorting them for recycling.
The campaign was aimed at improving environmental culture, forming a responsible attitude to nature, developing team spirit and supporting the global initiative of World Cleanup Day. Such events play an important role in environmental education, promotion of a healthy lifestyle and consolidation of young people.
Regular implementation of such initiatives in the country's universities contributes to the education of an environmentally minded and active generation.