JIDU talabalari Butunjahon tozalik kuni doirasida plogging aksiyasini o‘tkazdilar
O‘zbekistonda Prezidentning PQ-171-sonli qarori bilan tasdiqlangan Ekologik sanalar bo‘yicha tadbirlar rejasiga muvofiq, Butunjahon tozalik kuni (World Cleanup Day) munosabati bilan aksiyalar o‘tkazish rejalashtirilgan.
Joriy yilning 10-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Ekologik klub faollari universitet talabalari ishtirokida plogging aksiyasini tashkil etdilar va o‘tkazdilar. Plogging - bu butun dunyo bo‘ylab ommalashgan sog‘lomlashtiruvchi va ekologik harakat bo‘lib, yugurish bilan axlat yig‘ishni uyg‘unlashtiradi.
Tadbir davomida ishtirokchilar yugurish paytida plastik, qog‘oz, metall va boshqa chiqindilarni yig‘ib, ularni keyinchalik qayta ishlash uchun saralashdi.
Aksiya ekologik madaniyatni oshirish, tabiatga mas’uliyatli munosabatni shakllantirish, jamoaviy ruhni rivojlantirish va Butunjahon tozalik kunining global tashabbusini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan edi. Bunday tadbirlar ekologik ma’rifat, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va yoshlarni jipslashtirishda muhim ahamiyatga ega.
Mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalarida shunday tadbirlarning muntazam o‘tkazilishi ekologik fikrlaydigan va faol avlodni tarbiyalashga xizmat qiladi.

Студенты УМЭД провели плоггинг-акцию в рамках Всемирного дня чистоты
В соответствии с Календарным планом мероприятий по экологическим датам, утверждённым Постановлением Президента № PQ-171, в Узбекистане запланировано проведение акций в рамках Всемирного дня чистоты (World Cleanup Day).
10 октября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) активисты Экологического клуба организовали и провели плоггинг-акцию с участием студентов вуза. Плоггинг — это популярное во всём мире оздоровительно-экологическое движение, которое сочетает бег со сбором мусора.
В ходе мероприятия участники собирали пластиковые, бумажные, металлические и другие отходы во время пробежки, сразу сортируя их для последующей переработки.
Акция была направлена на повышение экологической культуры, формирование ответственного отношения к природе, развитие командного духа и поддержку глобальной инициативы Всемирного дня чистоты. Подобные мероприятия играют важную роль в экологическом просвещении, пропаганде здорового образа жизни и консолидации молодёжи.
Регулярное проведение таких инициатив в вузах страны способствует воспитанию экологически мыслящего и активного поколения.