JIDUda “Qizlar o‘zgarishlar yetakchisi sifatida” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi
Mamlakatimizda 11-oktabr sanasi Xalqaro qizlar kuni sifatida keng nishonlanadi. Mazkur sana munosabati bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Qizlar o‘zgarishlar yetakchisi sifatida” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Tadbirning asosiy maqsadi – yosh qizlarda ijtimoiy faollik, yetakchilik, tashabbuskorlik, va o‘ziga bo‘lgan ishonchni mustahkamlash, shuningdek, ularning jamiyatda tutgan o‘rnini yanada yuksaltirishдан iborat bo‘ldi.
Tadbirda JIDU xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi E’tibor Sultanova, “Iffatli kelin” loyihasi asoschisi Barno Karimova, Mirzo Ulug‘bek tumani xotin-qizlar masalalari bo‘yicha katta inspektor, podpolkovnik Feruza Jumanazarova, shuningdek, Mirzo Ulug‘bek tumani hokimining xotin-qizlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Nasiba Dushanova ishtirok etdilar.
Tadbirni E.Sultanova kirish so‘zi bilan ochib berdi. U o‘z nutqida qizlarning jamiyatdagi faol o‘rni, ularning ta’lim, fan va davlat boshqaruvidagi muvaffaqiyatlari haqida so‘z yuritib, qizlarni o‘z orzu va maqsadlariga qat’iyat bilan intilishga chaqirdi.
Tadbir mehmoni, B.Karimova o‘z chiqishida yoshlarning ma’naviy tarbiyasida oilaning o‘rni, qizlarning o‘zini qadrlashi va jamiyatda ijobiy o‘zgarishlarga turtki bo‘luvchi kuch sifatida faol ishtirok etishlari haqida fikr bildirdi. Shuningdek, Mirzo Ulug‘bek tumani hokimining xotin-qizlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari N.Dushanova ham qizlarga o‘z hayotiy tajribasidan kelib chiqib, motivatsion fikrlar bildirdi.
Podpolkovnik Feruza Jumanazarova esa yoshlarni huquqiy savodxonlik, ijtimoiy mas’uliyat va o‘z xavfsizligiga e’tiborli bo‘lishga chaqirdi.
Uchrashuv samimiy muhitda o‘tib, yoshlar uchun foydali ruhiy-ma’naviy turtki bo‘ldi.
Mazkur tadbir JIDUda olib borilayotgan xotin-qizlar bilan ishlash, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, iqtidorli va yetakchi qizlarni tarbiyalash yo‘lidagi ezgu ishlarning mantiqiy davomi bo‘ldi.

В УМЭД состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Девушки как лидеры перемен»
В нашей стране 11 октября широко отмечается как Международный день девочек. В связи с этой датой в Университете мировой экономики и дипломатии было организовано духовно-просветительское мероприятие на тему «Девушки как лидеры перемен».
Основной целью мероприятия было укрепление социальной активности, лидерства, инициативности и уверенности в себе у молодых девушек, а также дальнейшее повышение их роли в обществе.
В мероприятии приняли участие советник ректора УМЭД по вопросам женщин Эътибор Султанова, основательница проекта «Иффатли келин» Барно Каримова, старший инспектор по вопросам женщин Мирзо-Улугбекского района, подполковник Феруза Джуманазарова, а также заместитель хокима Мирзо-Улугбекского района по вопросам женщин Насиба Душанова.
Мероприятие открыла вступительным словом Э.Султанова. В своем выступлении она рассказала об активной роли девушек в обществе, их успехах в образовании, науке и государственном управлении, призвала девушек решительно стремиться к своим мечтам и целям.
Гостья мероприятия Б.Каримова в своем выступлении высказала мнение о роли семьи в духовном воспитании молодежи, о важности самоуважения девушек и их активном участии в качестве движущей силы позитивных изменений в обществе. Заместитель хокима Мирзо-Улугбекского района по вопросам женщин Н.Душанова также поделилась мотивирующими мыслями с девушками, основываясь на своем жизненном опыте.
Подполковник Феруза Джуманазарова призвала молодежь быть внимательными к правовой грамотности, социальной ответственности и собственной безопасности.
Встреча прошла в теплой атмосфере и стала полезным духовно-нравственным стимулом для молодежи.
Данное мероприятие стало логическим продолжением благородной работы, проводимой в УМЭД по взаимодействию с женщинами, их всесторонней поддержке и воспитанию талантливых и ведущих девушек.