Yangi O‘zbekiston tashabbuslari insoniyat kelajagi yo‘lidagi amaliy harakatga aylanmoqda
Nyu-Yorkda joriy yilning 23-sentabr kuni bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev so‘zlagan nutq nafaqat mamlakatimiz, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasi va jahon hamjamiyati uchun muhim voqea bo‘ldi. Davlat rahbarining fikrlari global tinchlik, xavfsizlik va barqaror rivojlanish yo‘lida O‘zbekistonning faol, mas’uliyatli va ochiq siyosat yuritayotganini yaqqol namoyon etdi.
Prezidentimiz o‘z nutqida jahon miqyosidagi asosiy xavf-xatarlar, barqaror rivojlanish va mintaqaviy hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratdi, O‘zbekistonning keng qamrovli tashabbuslarini ilgari surdi. Uning taklif va tashabbuslari nafaqat mamlakat taraqqiyoti, balki butun dunyo hamjamiyati uchun amaliy chora-tadbirlar dasturini qamrab oldi.
Nutqning muhim nuqtasi – BMTning global siyosatdagi ta’sirini kuchaytirish zarurati bo‘ldi. Bu borada xalqaro nizolar, urushlar va ijtimoiy tengsizliklar ortib borayotgan sharoitda BMTning asosiy vazifasi davlatlar o‘rtasida murosa va hamjihatlikni ta’minlash ekanini ta’kidladi. Shu bois BMT Xavfsizlik Kengashini isloh qilish, uning tarkibini kengaytirish va rivojlanayotgan davlatlar manfaatlarini to‘liq aks ettirishni taklif etdi.
Davlatimiz rahbari tomonidan so‘nggi yillarda mintaqada savdo va investitsiya besh barobarga oshgani, chegaralar ochilib, iqtisodiy hamkorlik kuchaygani qayd etildi. Prezident BMT shafeligida Markaziy Osiyo davlatlari iqtisodiy integratsiyasini qo‘llab-quvvatlovchi rezolyutsiya qabul qilish, EKOSOS va YUNKTAD bilan mintaqaviy rivojlanish forumi o‘tkazish, YUNIDO bilan “yashil texnologiyalar mintaqaviy xabi”ni tashkil etishni taklif qildi.
Afg‘onistonning barqarorligi Yevroosiyo xavfsizligi uchun hal qiluvchi omil sifatida baholandi. Bu yo‘nalishda xalqaro transport va energetika yo‘laklarini rivojlantirish bo‘yicha davlat rahbari tomonidan BMTning alohida rezolyutsiyasi qabul qilinishi taklif etildi.
Davlat rahbari tomonidan ilgari surilgan yana bir muhim tashabbus iqlim o‘zgarishi va suv xavfsizligi masalariga bag‘ishlandi. Bu borada Orolbo‘yi fojiasi butun dunyo e’tiborida bo‘lishi kerakligini eslatdi. U 2030 yilga qadar Orol tubining 80 foizini yashil qoplamalar bilan tiklash, “Suvni tejash bo‘yicha butunjahon forumi”ni O‘zbekistonda o‘tkazish, suv inqirozini global tahdid sifatida tan olish va innovatsion texnologiyalar yo‘l xaritasini qamrab olgan xalqaro dastur ishlab chiqishni taklif qildi. Shuningdek, iqlim migratsiyasini tartibga soluvchi Global paktni qabul qilish zarurligi ta’kidlandi.
Yoshlar tinchlik va barqarorlikni ta’minlashdagi asosiy kuch sifatida e’tirof etilib, bu borada davlat rahbari tomonidan “Jahon yoshlarining tinchlik sari harakati”ni tuzish, o‘qituvchilar uchun Butunjahon professional ta’lim sammitini tashkil etish va sun’iy intellektni adolatli qo‘llash bo‘yicha xalqaro mexanizm yaratish taklif qilindi. Mazkur tashabbusning asosiy mohiyati – yoshlar, ta’lim va innovatsiyani uyg‘un rivojlantirib, jahonda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun umumjahon miqyosida hamkorlik maydonini barpo etishdan iborat.
Markaziy Osiyoda terrorizmga qarshi global strategiyani amalga oshirishda to‘plangan tajriba asosida Mintaqaviy reabilitatsiya va qayta integratsiya Kengashini xalqaro markazga aylantirish va BMT Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasining mintaqaviy ofisini O‘zbekistonda ochish tashabbusi ilgari surildi. Davlatimiz rahbarining mazkur tashabbusi Markaziy Osiyoning tinchlikni ta’minlashdagi yutuqlarini global maydonga olib chiqish, xalqaro hamjihatlik asosida terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashishning yangi, keng qamrovli mexanizmlarini shakllantirishga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.
Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan muhim va global tashabbuslar zamonaviy xalqaro xavfsizlik va barqaror taraqqiyot uchun dolzarb ahamiyat kasb etadi. Fikrimizcha, bu yilgi tarixiy minbardagi chiqish O‘zbekistonning BMTdagi izchil diplomatik faoliyatining mantiqiy davomi bo‘ldi.
2017 yil BMTning 72-sessiyasida Prezident Mirziyoyev ilk bor BMT minbaridan Markaziy Osiyoni tinchlik, hamjihatlik va yaxshi qo‘shnichilik makoniga aylantirish g‘oyasini ilgari surdi. Ushbu chaqiriq natijasida keyingi yillarda mintaqada chegaralarni ochish, o‘zaro savdo va transport yo‘laklarini kengaytirishda ulkan yutuqlar qo‘lga kiritildi. Shuningdek, Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar hududiga aylantirish tashabbusi ham aynan shu minbardan ilk bor e’lon qilingan edi.
Shuningdek, 2020 yilda dunyo pandemiyaning og‘ir oqibatlari bilan kurashayotgan damda BMTning 75-sessiyasida O‘zbekiston rahbari tomonidan muhim tashabbuslar ilgari surildi. BMT shafeligida Pandemiyalar davrida davlatlarning ixtiyoriy majburiyatlari to‘g‘risidagi xalqaro kodeksni ishlab chiqish, Bosh Assambleyaning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va inson huquqlarini ta’minlashda parlamentlar rolini oshirish to‘g‘risidagi rezolyutsiyasini qabul qilish, kambag‘allikka barham berish va unga qarshi kurashish va Orolbo‘yini BMTning “ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar” mintaqaviy markazi sifatida rivojlantirish masalalarini BMT Bosh Assambleyasi sessiyasi asosiy mavzularidan biri sifatida belgilash hamda ushbu masalalarga bag‘ishlangan global sammit o‘tkazish shular jumlasidan.
2021 yilda esa Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasida videomurojaat bilan so‘zga chiqib, pandemiyalarga qarshi kurashda Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining muvofiqlashtiruvchi rolini kuchaytirish tarafdori ekanimizni bildirdi, O‘zbekiston Respublikasi tomonidan ishlab chiqilgan Pandemiyalar davrida davlatlarning ixtiyoriy majburiyatlari to‘g‘risidagi kodeks matni esa BMT rasmiy hujjati sifatida qabul qilindi.
Prezidentimiz tomonidan BMTning 80-sessiyasida ilgari surilgan tashabbuslar – bu ilgari qo‘yilgan maqsadlarning mantiqiy davomi sifatida mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratildi. BMTning 72 va 75-sessiyalarida asos solingan tashabbuslar bugun 80-sessiyada yangi bosqichga ko‘tarildi. O‘zbekiston tinchlik, hamjihatlik va barqaror rivojlanishni ustuvor maqsad qilib, xalqaro maydonda izchil va mas’uliyatli siyosat yuritayotganini yana bir bor dunyoga namoyon etdi. Yangi O‘zbekistonning global minbardagi so‘zi – butun insoniyat kelajagi yo‘lidagi amaliy harakatga aylanmoqda. Yangi O‘zbekiston nafaqat o‘z islohotlari bilan, balki global muammolarni hal etishda ham tashabbuskor davlat sifatida xalqaro maydonda o‘z so‘zi va nufuziga ega ekanini dunyoga namoyon qildi.

Инициативы Нового Узбекистана превращаются в практические действия на пути к будущему человечества
Выступление Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева на 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке стало важным событием не только для нашей страны, но и для всего Центральноазиатского региона и мирового сообщества. Инициативы и идеи, озвученные главой государства, ярко продемонстрировали, что Узбекистан проводит активную, ответственную и открытую политику, ориентированную на обеспечение глобального мира, безопасности и устойчивого развития.
В своем выступлении Президент уделил особое внимание основным глобальным угрозам, вопросам устойчивого развития и регионального сотрудничества, а также выдвинул масштабные инициативы и предложения, представляющие собой программу практических мер, которые имеют важное значение не только для развития страны, но и всего мирового сообщества.
Важной частью выступления стало признание необходимости усиления роли ООН в глобальной политике. Президент подчеркнул, что в условиях нарастания международных конфликтов и противоречий, социального неравенства основная задача ООН – содействие достижению компромиссных решений и согласия между государствами. В этой связи предложено реформировать Совет Безопасности ООН, расширить его состав и в полной мере отразить интересы развивающихся стран.
Глава государства отметил, что за последние годы объемы взаимной торговли и инвестиций в регионе увеличились в пять раз, границы открылись, а экономическое сотрудничество активизировалось. Президент предложил принять под эгидой ООН резолюцию в поддержку экономической интеграции стран Центральной Азии, провести региональный форум развития совместно с ЭКОСОС и ЮНКТАД, а также создать совместно с ЮНИДО региональный хаб по «зеленым» технологиям.
Стабильность в Афганистане была оценена как ключевой фактор безопасности в Евразии. В этом направлении главой государства предложено принять отдельную резолюцию ООН о развитии через территорию этой страны международных транспортных и энергетических коридоров.
Еще одна важная инициатива главы государства была посвящена вопросам изменения климата и водной безопасности. Президент напомнил, что трагедия Аральского моря постоянно должна находиться в центре внимания мирового сообщества. Лидер нашей страны предложил провести в Узбекистане Всемирный форум по водосбережению, по его итогам определить водный кризис глобальной угрозой и разработать международную программу, включающую «дорожную карту» по внедрению инновационных технологий. Также подчеркнута необходимость принятия Глобального пакта по регулированию климатической миграции.
Молодежь признана главной силой в обеспечении мира и стабильности. В этой связи глава государства предложил учредить Всемирное движение молодежи за мир, провести Всемирный саммит профессионального образования, а также создать международный механизм справедливого использования искусственного интеллекта. Главная идея этой инициативы – гармоничное развитие молодежи, образования и инноваций для обеспечения мира и устойчивости на глобальном уровне.
На основе накопленного опыта реализации глобальной контртеррористической стратегии в Центральной Азии была выдвинута инициатива о преобразовании Регионального экспертного совета по вопросам реабилитации и реинтеграции в Международный центр компетенций и открытии в Узбекистане регионального офиса Контртеррористического управления ООН. Эта инициатива главы государства значима тем, что направлена на продвижение достижений Центральной Азии в обеспечении мира и формирование новых комплексных механизмов борьбы с терроризмом и экстремизмом на основе международного сотрудничества.
Озвученные главой государства глобальные инициативы имеют огромное значение для современной международной безопасности и устойчивого развития. Считаем, что нынешнее выступление Президента стало логическим продолжением последовательной дипломатической деятельности Узбекистана в ООН.
На 72-й сессии ООН в 2017 году Президент Шавкат Мирзиёев впервые выступил с идеей превращения Центральной Азии в пространство мира, согласия и добрососедства. Впоследствии в регионе были достигнуты значительные успехи в открытии границ, расширении взаимной торговли и транспортных коридоров. Также именно с этой трибуны впервые была озвучена инициатива по превращению Приаралья в зону экологических инноваций.
В 2020 году, когда мир боролся с тяжелыми последствиями пандемии, на 75-й сессии Генассамблеи ООН глава Узбекистана выдвинул важные инициативы, среди которых – разработка под эгидой ООН Международного кодекса о добровольных обязательствах государств в период пандемии, принятие резолюции Генеральной Ассамблеи ООН о повышении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития и обеспечении прав человека, ликвидация нищеты и борьба с бедностью, объявление региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий, а также проведение глобального саммита, посвященного этим вопросам.
В 2021 году Шавкат Мирзиёев выступил с видеообращением на Генеральной Ассамблее ООН, выразив поддержку усилению координирующей роли Всемирной организации здравоохранения в эффективной борьбе с пандемиями. Текст Кодекса о добровольных обязательствах государств в период пандемий, разработанный Республикой Узбекистан, был принят в качестве официального документа ООН.
Инициативы, представленные Президентом на 80-й сессии, являются логическим продолжением ранее поставленных целей и направлены на дальнейшее укрепление регионального сотрудничества. Узбекистан в очередной раз продемонстрировал миру, что проводит последовательную и ответственную политику на международной арене, определяя своей главной целью мир, согласие и устойчивое развитие. Голос нашей страны на глобальной арене превращается в практические действия на пути к будущему всего человечества. Новый Узбекистан проявил себя на международной сцене не только реформаторским государством, но и инициативным игроком, способным влиять на решение глобальных проблем и заслужившим уважение и авторитет в мировом сообществе.