JIDU yangi o‘quv yilida almashinuv talabalari va xorijiy o‘qituvchilarni qabul qildi
Joriy yilning 12-sentyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida xorijiy talabalar va o‘qituvchilar uchun tanishtiruv kuni va axborot sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
JIDU joriy semestrda Koreya Respublikasi va Yaponiyadan 2- va 3-bosqich bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarida tahsil olayotgan talabalarni almashinuv dasturi asosida qabul qildi. Ular Yaponiyaning Xitotsubasi universiteti, Yaponiyaning Tokio chet tillar universiteti va Koreyaning Xanguk chet tillar universitetidan kelishgan. Bundan tashqari, ushbu semestrda Bishkekdagi YEXHT Akademiyasidan almashinuv dasturi doirasida kelgan magistratura talabasi Universitet ta'lim jarayoniga qo‘shildi.
Shu bilan birga, “Princeton in Asia” (PiA) dasturi doirasida JIDUga AQShdan ikki nafar o‘qituvchi tashrif buyurdi. Shuningdek, “GURES” dasturi doirasida Avstriyalik professor ham o‘qituvchilar safiga qo‘shildi.
Uchrashuv davomida mehmonlar Xalqaro akademik hamkorlik ofisi xodimlari tomonidan universitet faoliyati, ta’lim imkoniyatlari va dasturlari haqida batafsil ma’lumotga ega bo‘ldilar.
Xorijlik talabalar va o‘qituvchilar “Buddy Program” (“Hamrohlik dastur”) bo‘yicha hamkorlari bilan ham tanishdilar. JIDUning tanlovdan muvaffaqiyatli o‘tgan iqtidorli talabalari xorijiy mehmonlarga hamroh bo‘lishdi. Semestr davomida ular chet ellik talabalar va o‘qituvchilarga universitet hayotiga moslashishga, O‘zbekiston madaniyati va an’analari bilan tanishishga, shuningdek, o‘zlarini universitet jamoasining bir qismi sifatida his qilishga yordam berishadi.
Biz yangi talabalar va o‘qituvchilarni universitetimizda kutib olishdan mamnunmiz. Ishonchimiz komilki, ularni oldinda yorqin taassurotlar, qiziqarli kashfiyotlar, katta akademik va madaniy tajribalar kutmoqda.

UWED welcomes exchange students and international professors at the start of the new academic year
On September 12, the University of World Economy and Diplomacy held an Orientation Day and an information session for incoming international students and professors.
This semester, UWED welcomed exchange students from the Republic of Korea and Japan - second- and third-year undergraduate students. They arrived from Hitotsubashi University (Japan), Tokyo University of Foreign Studies (Japan), and Hankuk University of Foreign Studies (Korea). In addition, a master’s degree student from the OSCE Academy in Bishkek joined UWED this semester through an exchange program.
Furthermore, as part of the “Princeton in Asia” (PiA) program, two professors from the United States joined UWED, along with a professor from Austria within the framework of the “GURES” program.
During the event, the guests learned more about the university’s activities, its academic opportunities, and programs presented by the staff of the Office of International Academic Cooperation.
International students and professors also met their partners under the “Buddy Program.” The buddies are talented UWED students who successfully passed a competitive selection process. Throughout the semester, they will help international students and professors adapt to university life, explore the culture and traditions of Uzbekistan, and feel part of the UWED community.
We are delighted to welcome new students and professors to our university and are confident that they will gain valuable academic and cultural experiences, along with bright impressions and exciting discoveries.