JIDU yangi o‘quv yilida almashinuv talabalari va xorijiy o‘qituvchilarni qabul qildi
Joriy yilning 12-sentyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida xorijiy talabalar va o‘qituvchilar uchun tanishtiruv kuni va axborot sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
JIDU joriy semestrda Koreya Respublikasi va Yaponiyadan 2- va 3-bosqich bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarida tahsil olayotgan talabalarni almashinuv dasturi asosida qabul qildi. Ular Yaponiyaning Xitotsubasi universiteti, Yaponiyaning Tokio chet tillar universiteti va Koreyaning Xanguk chet tillar universitetidan kelishgan. Bundan tashqari, ushbu semestrda Bishkekdagi YEXHT Akademiyasidan almashinuv dasturi doirasida kelgan magistratura talabasi Universitet ta'lim jarayoniga qo‘shildi.
Shu bilan birga, “Princeton in Asia” (PiA) dasturi doirasida JIDUga AQShdan ikki nafar o‘qituvchi tashrif buyurdi. Shuningdek, “GURES” dasturi doirasida Avstriyalik professor ham o‘qituvchilar safiga qo‘shildi.
Uchrashuv davomida mehmonlar Xalqaro akademik hamkorlik ofisi xodimlari tomonidan universitet faoliyati, ta’lim imkoniyatlari va dasturlari haqida batafsil ma’lumotga ega bo‘ldilar.
Xorijlik talabalar va o‘qituvchilar “Buddy Program” (“Hamrohlik dastur”) bo‘yicha hamkorlari bilan ham tanishdilar. JIDUning tanlovdan muvaffaqiyatli o‘tgan iqtidorli talabalari xorijiy mehmonlarga hamroh bo‘lishdi. Semestr davomida ular chet ellik talabalar va o‘qituvchilarga universitet hayotiga moslashishga, O‘zbekiston madaniyati va an’analari bilan tanishishga, shuningdek, o‘zlarini universitet jamoasining bir qismi sifatida his qilishga yordam berishadi.
Biz yangi talabalar va o‘qituvchilarni universitetimizda kutib olishdan mamnunmiz. Ishonchimiz komilki, ularni oldinda yorqin taassurotlar, qiziqarli kashfiyotlar, katta akademik va madaniy tajribalar kutmoqda.

УМЭД принял студентов по обмену и зарубежных преподавателей к началу нового учебного года
12 сентября т.г. в Университете мировой экономики и дипломатии прошли ориентационный день и информационная сессия для иностранных студентов и преподавателей.
В этом семестре УМЭД принял студентов по обмену из Республики Корея и Японии, обучающихся на программах бакалавриата 2-го и 3-го курсов. Они прибыли из университетов Хитотсубаси (Япония), Токийского университета иностранных языков (Япония) и Университета иностранных языков Хангук (Корея). Дополнительно в этом семестре к нам присоединилась студентка магистратуры, прибывшая по программе обмена из Академии ОБСЕ в Бишкеке.
Кроме того, в рамках программы «Принстон в Азии» (PiA) в УМЭД прибыли два преподавателя из США. Также к преподавательскому составу присоединилась профессор из Австрии в рамках программы «GURES».
Во время встречи гости подробнее узнали о деятельности университета, его образовательных возможностях и программах, которые были представлены сотрудниками Офиса международного академического сотрудничества.
Иностранные студенты и преподаватели также познакомились со своими партнёрами по программе «Buddy Program» («Программа наставников»). Наставниками стали талантливые студенты УМЭД, успешно прошедшие конкурсный отбор. В течение семестра они будут помогать иностранным студентам и преподавателям адаптироваться к жизни в университете, знакомиться с культурой и традициями Узбекистана, а также чувствовать себя частью университетского сообщества.
Мы рады приветствовать новых студентов и преподавателей в стенах нашего университета. Уверены, что впереди их ждут яркие впечатления, интересные открытия и ценный академический и культурный опыт.