Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Italiyaning nufuzli Xorijliklar uchun Siena universiteti (Università per Stranieri di Siena) oʻrtasida talabalar almashinuvi bo‘yicha hamkorlik shartnomasi imzolandi. Ushbu shartnoma asosida JIDU talabalari uchun Italiyaning ilgʻor taʼlim muassasasida 4–29-avgust kunlari amaliyot oʻtash va bilimlarini oshirish imkoniyati yaratildi.
Mazkur dastur doirasida JIDU Xalqaro munosabatlar fakulteti 4-kurs talabasi Nigmatullaev Parviz amaliyotni muvaffaqiyatli yakunladi. Amaliyot davomida talaba nafaqat italyan tili va madaniyati boʻyicha chuqur bilim oldi, balki Siena universitetida har yili oʻtkaziladigan ijodiy tadbirlarda ham faol qatnashdi. Jumladan, she’rlar tanlovida ishtirok etdi va o‘z ijodiy yondashuvi bilan o‘ziga xos ahamiyat kasb etib, "menzione speciale" (maxsus e’tirof) unvoniga ega boʻldi.
Ushbu almashinuv JIDU talabalarining akademik, amaliy va ijodiy salohiyatlarini ham rivojlantirish imkonini beradi. Yangi bosqich universitetimizning xalqaro hamkorlikdagi faoliyatini yanada kengaytiradi hamda talabalarga xorijda oʻqish, amaliyot oʻtash va turli loyihalarda ishtirok etish uchun keng imkoniyatlar eshigini ochadi. Xalqaro taʼlim makonida oʻz mavqeini mustahkamlash va yoshlar uchun istiqbolli tashabbuslarni amalga oshirish universitetning asosiy maqsadlaridan biridir.
Yuqorida qayd etilgan o‘quv-uslubiy, madaniy va ilmiy hamkorlikni kengaytirish BRM-4, 11 hamda 17-qismlarida belgilangan vazifalarni qamrab oladi. Mazkur vazifalar xalqaro hamkorlik doirasidagi ta’lim samaradorligini oshirish bilan birgalikda, umuminsoniy va madaniy qadriyatlarni ham mustahkamlashni nazarda tutadi.

A cooperation agreement on student exchange was signed between the University of World Economy and Diplomacy and the prestigious University of Siena for Foreigners (Università per Stranieri di Siena). On the basis of this agreement, an opportunity was created for UWED students to practice and improve their knowledge in an advanced educational institution in Italy from August 4 to 29.
Within the framework of this program, the 4th year student of the Faculty of International Relations of the UWED Nigmatullaev Parviz successfully completed the internship. During the internship, the student not only gained a deep knowledge of the Italian language and culture, but also actively participated in the annual creative events held at the University of Siena. In particular, he participated in a poetry competition and, thanks to his creative approach, acquired special importance, receiving the title of "menzione speciale" (special recognition).
This exchange also allows you to develop the academic, practical and creative potential of UWED students. The new stage will further expand the activities of our university in the field of international cooperation and open up wide opportunities for students to study abroad, practice and participate in various projects. Strengthening its position in the international educational space and implementing promising initiatives for young people is one of the main goals of the university.
The expansion of the above-mentioned educational, cultural, and scientific cooperation covers the targets identified in SDGs 4, 11 and 17. These tasks imply not only increasing the effectiveness of education within the framework of international cooperation, but also strengthening universal and cultural values.