Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Italiyaning nufuzli Xorijliklar uchun Siena universiteti (Università per Stranieri di Siena) oʻrtasida talabalar almashinuvi bo‘yicha hamkorlik shartnomasi imzolandi. Ushbu shartnoma asosida JIDU talabalari uchun Italiyaning ilgʻor taʼlim muassasasida 4–29-avgust kunlari amaliyot oʻtash va bilimlarini oshirish imkoniyati yaratildi.
Mazkur dastur doirasida JIDU Xalqaro munosabatlar fakulteti 4-kurs talabasi Nigmatullaev Parviz amaliyotni muvaffaqiyatli yakunladi. Amaliyot davomida talaba nafaqat italyan tili va madaniyati boʻyicha chuqur bilim oldi, balki Siena universitetida har yili oʻtkaziladigan ijodiy tadbirlarda ham faol qatnashdi. Jumladan, she’rlar tanlovida ishtirok etdi va o‘z ijodiy yondashuvi bilan o‘ziga xos ahamiyat kasb etib, "menzione speciale" (maxsus e’tirof) unvoniga ega boʻldi.
Ushbu almashinuv JIDU talabalarining akademik, amaliy va ijodiy salohiyatlarini ham rivojlantirish imkonini beradi. Yangi bosqich universitetimizning xalqaro hamkorlikdagi faoliyatini yanada kengaytiradi hamda talabalarga xorijda oʻqish, amaliyot oʻtash va turli loyihalarda ishtirok etish uchun keng imkoniyatlar eshigini ochadi. Xalqaro taʼlim makonida oʻz mavqeini mustahkamlash va yoshlar uchun istiqbolli tashabbuslarni amalga oshirish universitetning asosiy maqsadlaridan biridir.
Yuqorida qayd etilgan o‘quv-uslubiy, madaniy va ilmiy hamkorlikni kengaytirish BRM-4, 11 hamda 17-qismlarida belgilangan vazifalarni qamrab oladi. Mazkur vazifalar xalqaro hamkorlik doirasidagi ta’lim samaradorligini oshirish bilan birgalikda, umuminsoniy va madaniy qadriyatlarni ham mustahkamlashni nazarda tutadi.

УМЭД-Сиена: новый шаг к перспективному сотрудничеству
Между Университетом мировой экономики и дипломатии и престижным Сиенским университетом для иностранцев (Università per Stranieri di Siena) было подписано соглашение о сотрудничестве по обмену студентами. На основании этого соглашения для студентов УМЭД была создана возможность проходить практику и повышать свои знания в передовом учебном заведении Италии с 4 по 29 августа.
В рамках данной программы студент 4-го курса факультета международных отношений УМЭД Нигматуллаев Парвиз успешно завершил практику. Во время стажировки студент не только получил глубокие знания итальянского языка и культуры, но и активно участвовал в ежегодных творческих мероприятиях, проводимых в Сиенском университете. В частности, он участвовал в конкурсе стихов и, благодаря своему творческому подходу, приобрел особое значение, получив звание «menzione speciale» (особое признание).
Этот обмен также позволяет развивать академический, практический и творческий потенциал студентов УМЭД. Новый этап еще больше расширит деятельность нашего университета в сфере международного сотрудничества и откроет студентам широкие возможности для обучения за рубежом, прохождения практики и участия в различных проектах. Укрепление своих позиций в международном образовательном пространстве и реализация перспективных инициатив для молодежи является одной из основных целей университета.
Расширение вышеупомянутого учебно-методического, культурного и научного сотрудничества охватывает задачи, определенные в ЦУР 4, 11 и 17. Эти задачи предполагают не только повышение эффективности образования в рамках международного сотрудничества, но и укрепление общечеловеческих и культурных ценностей.