Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) tomonidan Amerika Qo‘shma Shtatlarining “Love Your Neighbor Community” (LYNC) nodavlat tashkiloti bilan hamkorlikda, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Islom sivilizatsiyasi markazi, Tashqi ishlar vazirligi hamda Samarqand viloyati hokimligi ko‘magida o’tkazilmoqda.
Mazkur tadbir 2022-yilda Toshkent, Samarqand va Buxoro shaharlarida o‘tkazilgan, keyinchalik BMT Bosh Assambleyasi 76-sessiyasining rasmiy hujjati sifatida e’tirof etilgan Buxoro deklaratsiyasining qabul qilinishi bilan yakunlangan forumning mantiqiy davomi bo‘ladi.
Forumda 15 ta mamlakatdan, jumladan AQSH, Buyuk Britaniya, Xitoy, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Indoneziya va Markaziy Osiyo davlatlaridan 50 ga yaqin yetakchi dinshunos, ilohiyotchi olim, ekspert va yuqori martabali shaxslar ishtirok etmoqda. Ushbu forumda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) rektori Sodiq Safoyev ham ishtirok etdi.
Forum yakunida jahon hamjamiyatiga qarata yakuniy Murojaatnoma qabul qilinadi. Unda diniy ozchiliklar huquqlarini himoya qilish, diniy e’tiqod asosida kamsitishga yo‘l qo‘ymaslik, zo‘ravon ekstremizmga qarshi kurashish vositasi sifatida diniy ma’rifatni rivojlantirish, e’tiqod erkinligini insonning umumbashariy huquqi sifatida tasdiqlash hamda diniy va madaniy qarashlaridan qat’i nazar, barcha insonlarning teng huquqliligini rag‘batlantirishga chaqiriladi.

UWED Rector took part in the II International Forum “Dialogue of Declarations”
On September 10 of this year, the Second International Forum “Dialogue of Declarations” began its work in the capital, which will last until September 13.
The event is organized by the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan (ISRS) together with the U.S. NGO Love Your Neighbor Community (LYNC), with the support of the Committee on Religious Affairs, the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, and the Samarkand Regional Administration.
The upcoming forum will serve as a logical continuation of the 2022 event held in Tashkent, Samarkand, and Bukhara, which concluded with the adoption of the Bukhara Declaration later recognized as an official document of the 76th Session of the UN General Assembly.
The forum is attended by about 50 experts, religious scholars, theologians and officials from 15 countries, including the United States, Great Britain, China, Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Indonesia and the Central Asian states. It was also attended by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the UWED Sodyq Safoev.
The forum will be marked by the adoption of a Final Appeal to the international community, calling for the protection of the rights of religious minorities, the elimination of discrimination based on religion, the promotion of religious education as a tool to counter violent extremism, the affirmation of freedom of belief as a universal human right, and the encouragement of equality among all people regardless of their religious or cultural differences.