Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) tomonidan Amerika Qo‘shma Shtatlarining “Love Your Neighbor Community” (LYNC) nodavlat tashkiloti bilan hamkorlikda, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Islom sivilizatsiyasi markazi, Tashqi ishlar vazirligi hamda Samarqand viloyati hokimligi ko‘magida o’tkazilmoqda.
Mazkur tadbir 2022-yilda Toshkent, Samarqand va Buxoro shaharlarida o‘tkazilgan, keyinchalik BMT Bosh Assambleyasi 76-sessiyasining rasmiy hujjati sifatida e’tirof etilgan Buxoro deklaratsiyasining qabul qilinishi bilan yakunlangan forumning mantiqiy davomi bo‘ladi.
Forumda 15 ta mamlakatdan, jumladan AQSH, Buyuk Britaniya, Xitoy, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Indoneziya va Markaziy Osiyo davlatlaridan 50 ga yaqin yetakchi dinshunos, ilohiyotchi olim, ekspert va yuqori martabali shaxslar ishtirok etmoqda. Ushbu forumda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) rektori Sodiq Safoyev ham ishtirok etdi.
Forum yakunida jahon hamjamiyatiga qarata yakuniy Murojaatnoma qabul qilinadi. Unda diniy ozchiliklar huquqlarini himoya qilish, diniy e’tiqod asosida kamsitishga yo‘l qo‘ymaslik, zo‘ravon ekstremizmga qarshi kurashish vositasi sifatida diniy ma’rifatni rivojlantirish, e’tiqod erkinligini insonning umumbashariy huquqi sifatida tasdiqlash hamda diniy va madaniy qarashlaridan qat’i nazar, barcha insonlarning teng huquqliligini rag‘batlantirishga chaqiriladi.

Ректор УМЭД принял участие в II Международном форуме «Диалог деклараций»
10 сентября текущего года в столице начал свою работу Второй международный форум «Диалог деклараций», который продлится по 13 сентября.
Форум организуется Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) совместно с американской НПО «Love Your Neighbor Community» (LYNC) при поддержке Комитета по делам религий, Центра исламской цивилизации в Узбекистане, Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и хокимията Самаркандской области.
Мероприятие станет логическим продолжением форума, прошедшего в Ташкенте, Самарканде и Бухаре в 2022 году, итогом которого стало принятие Бухарской декларации, позже признанной официальным документом 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В конференции принимают участие около 50 экспертов, религиоведов, богословов и официальных лиц из 15 стран, включая США, Великобританию, Китай, Саудовскую Аравию, ОАЭ, Индонезию и государства Центральной Азии. В нём также принял участие Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлис Республики Узбекистан, ректор УМЭД Содык Сафоев.
По итогам форума будет принято итоговое Обращение к мировому сообществу с призывами защищать права религиозных меньшинств, исключать дискриминацию по религиозному признаку, развивать религиозное просвещение как средство противодействия насильственному экстремизму, утверждать свободу вероисповедания в качестве универсального права человека и поощрять равноправие всех людей независимо от их религиозных и культурных различий.