JIDU rektori O‘rol Tansiqboyevga bag‘ishlangan ko‘rgazmaning ochilish marosimida ishtirok etdi
2025 yil 3-sentabr kuni Toshkentda buyuk rassom Oral Tansiqboyevning 120 yilligiga bag‘ishlangan ko‘rgazma ochildi.
O‘zbekiston Tasviriy san’at galereyasida Qozog‘iston va O‘zbekiston madaniyati hamda san’ati olamidagi eng yirik voqealardan biri – XX asrning yirik rassomi Oral Tansiqboyev (1904–1974) ijodiga bag‘ishlangan tantanali ko‘rgazma bo‘lib o‘tdi.
Ko‘rgazma O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Shavkatovna Mirziyoyeva tashabbusi bilan O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etildi. Tadbirga Qozog‘iston Respublikasining O‘zbekistondagi Elchixonasi ko‘mak berdi.
124 ta asardan iborat ekspozitsiyani Qozog‘iston va O‘zbekistonning yetakchi muzeylari fondlaridan olib kelingan, xalqaro ko‘rgazmalar kuratori va mashhur san’atshunos Zelfira Tregulova taqdim etdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev, Qozog‘iston Respublikasining O‘zbekiston diplomatik korpuslari rahbarlari, O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi Kreaktiv iqtisodiyot va turizm departamenti rahbari, Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova, Qozog‘iston va O‘zbekistondan taniqli rassomlar va san’atshunoslar, ijodiy ziyolilar, turli davlatlar diplomatik korpusi, OAV vakillari, shuningdek, poytaxt aholisi va mehmonlari ishtirok etdi.
Oral Tansiqboyev ko‘rgazmasi – Markaziy Osiyoning go‘zalligi va ruhini aks ettirgan afsonaviy asarlarni ko‘rish uchun noyob imkoniyatdir. Ekspozitsiyada mashhur manzaralar, portretlar va mavzuli asarlar namoyish etilgan. Rassom milliy koloritni yangicha badiiy uslublar bilan uyg‘unlashtira oldi.
Ko‘rgazma buyuk ustoz xotirasiga hurmat ifodasi bo‘lish bilan birga, yosh rassomlarni ilhomlantirishga ham xizmat qiladi.

Ректор УМЭД принял участие в церемонии открытия выставки, посвященной Уралу Тансыкбаеву
3 сентября 2025 года в Ташкенте состоялось открытие выставки к 120-летию выдающегося художника Урала Тансыкбаева.
В Галерее изобразительного искусства Узбекистана состоялось одно из самых грандиозных событий в мире культуры и искусства Казахстана и Узбекистана - торжественное открытие выставки, посвящённой творчеству выдающегося художника XX века - Урала Тансыкбаева (1904 –1974).
Выставка организована Фондом развития культуры и искусства Узбекистана по инициативе Руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Саиды Шавкатовны Мирзиёевой, при содействии Посольства Республики Казахстан в Республике Узбекистан.
Экспозицию, состоящую из порядка 124 произведений мастера из фондов ведущих музеев Казахстана и Узбекистана, представила широко известный искусствовед Зельфира Трегулова - координатор и куратор других знаменитых зарубежных выставочных проектов.
В мероприятии приняли участие Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Садык Сафоев, руководители дип.корпусов Узбекистана, Глава Департамента креативной экономики и туризма Администрации Президента Республики Узбекистан и председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова, известные художники и искусствоведы из Казахстана и Узбекистана, представители творческой интеллигенции, дипломатического корпуса разных государств, СМИ, а также жители и гости столицы.
Выставка Урала Тансыкбаева — это уникальная возможность увидеть легендарные полотна, отражающие красоту и дух Центральной Азии. Среди представленных работ — знаменитые пейзажи, портреты и тематические картины, в которых художник сумел соединить национальный колорит с новаторскими художественными приёмами.
Выставка призвана не только отдать дань памяти великому мастеру, но и вдохновить молодое поколение художников.