JIDU rektori O‘rol Tansiqboyevga bag‘ishlangan ko‘rgazmaning ochilish marosimida ishtirok etdi
2025 yil 3-sentabr kuni Toshkentda buyuk rassom Oral Tansiqboyevning 120 yilligiga bag‘ishlangan ko‘rgazma ochildi.
O‘zbekiston Tasviriy san’at galereyasida Qozog‘iston va O‘zbekiston madaniyati hamda san’ati olamidagi eng yirik voqealardan biri – XX asrning yirik rassomi Oral Tansiqboyev (1904–1974) ijodiga bag‘ishlangan tantanali ko‘rgazma bo‘lib o‘tdi.
Ko‘rgazma O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Shavkatovna Mirziyoyeva tashabbusi bilan O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etildi. Tadbirga Qozog‘iston Respublikasining O‘zbekistondagi Elchixonasi ko‘mak berdi.
124 ta asardan iborat ekspozitsiyani Qozog‘iston va O‘zbekistonning yetakchi muzeylari fondlaridan olib kelingan, xalqaro ko‘rgazmalar kuratori va mashhur san’atshunos Zelfira Tregulova taqdim etdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev, Qozog‘iston Respublikasining O‘zbekiston diplomatik korpuslari rahbarlari, O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi Kreaktiv iqtisodiyot va turizm departamenti rahbari, Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova, Qozog‘iston va O‘zbekistondan taniqli rassomlar va san’atshunoslar, ijodiy ziyolilar, turli davlatlar diplomatik korpusi, OAV vakillari, shuningdek, poytaxt aholisi va mehmonlari ishtirok etdi.
Oral Tansiqboyev ko‘rgazmasi – Markaziy Osiyoning go‘zalligi va ruhini aks ettirgan afsonaviy asarlarni ko‘rish uchun noyob imkoniyatdir. Ekspozitsiyada mashhur manzaralar, portretlar va mavzuli asarlar namoyish etilgan. Rassom milliy koloritni yangicha badiiy uslublar bilan uyg‘unlashtira oldi.
Ko‘rgazma buyuk ustoz xotirasiga hurmat ifodasi bo‘lish bilan birga, yosh rassomlarni ilhomlantirishga ham xizmat qiladi.

Rector of UWED took part in the opening ceremony of the exhibition dedicated to Ural Tansykbayev
On September 3, 2025, the opening of an exhibition dedicated to the 120th anniversary of the outstanding artist Ural Tansykbaev took place in Tashkent.
The Gallery of Fine Arts of Uzbekistan hosted one of the most grandiose events in the world of culture and art of Kazakhstan and Uzbekistan - the grand opening of an exhibition dedicated to the work of the outstanding artist of the XX century - Ural Tansykbaev (1904-1974).
The exhibition was organized by the Foundation for the Development of Culture and Art of Uzbekistan at the initiative of the Head of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan Saida Shavkatovna Mirziyoyeva, with the assistance of the Embassy of the Republic of Kazakhstan in the Republic of Uzbekistan.
The exposition, consisting of about 124 works of the master from the funds of leading museums of Kazakhstan and Uzbekistan, was presented by the well-known art critic Zelfira Tregulova, coordinator and curator of other famous foreign exhibition projects.
The event was attended by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sadyq Safoev, heads of diplomatic corps of Uzbekistan, Head of the Department of Creative Economy and Tourism of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan and Chairman of the Foundation for the Development of Culture and Art of Uzbekistan Gayane Umerova, famous artists and art critics from Kazakhstan and Uzbekistan, representatives of the creative intelligentsia, diplomatic corps of different states, the media, as well as residents and guests of the capital.
The exhibition of Ural Tansykbaev is a unique opportunity to see legendary canvases that reflect the beauty and spirit of Central Asia. Among the works presented are famous landscapes, portraits and thematic paintings, in which the artist managed to combine national flavor with innovative artistic techniques.
The exhibition is designed not only to pay tribute to the memory of the great master, but also to inspire the younger generation of artists.