JIDU talabasi YXHTning 50 yilligi munosabati bilan tashkil etilgan “Helsinki+50” konferensiyasida O‘zbekiston delegatsiyasi vakili sifatida ishtirok etdi
2025-yil 29-iyul-1-avgust kunlari Finlyandiya poytaxti Helsinki shahrida Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkiloti hamda Finlandiya Tashqi ishlar vazirligi tomonidan tashkil etilgan “Helsinki+50” xalqaro konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu muhim diplomatik tadbir Yevropada xavfsizlik va hamkorlik masalalari bo‘yicha Helsinkida 1975-yilda imzolangan yakuniy aktning (Helsinki Final Act) 50 yilligiga bag‘ishlandi. Konferensiya mintaqaviy xavfsizlik, inson huquqlari, fuqarolik jamiyati roli hamda diplomatiya orqali tinchlikni mustahkamlash mavzularini qamrab oldi.
Tadbirda O‘zbekiston delegatsiyasi vakili sifatida JIDU talabasi Otabek Turg‘unboyev ham ishtirok etib, YXHT va boshqa xalqaro tashkilotlar tomonidan yoshlarning tinchlik va xavfsizlikni ta’minlashdagi rolini kuchaytirish borasidagi tashabbuslarini qo‘llab-quvvatladi hamda Markaziy Osiyo yoshlarining muloqot va ishonch qurilishidagi o‘rni, diplomatiyada yoshlar vakilligining ahamiyati, mintaqaviy barqarorlikda fuqarolik jamiyatining roli to‘g‘risida nutq so‘zladi.
Tadbir doirasida Otabek Turg‘unboyev Finlyandiya Tashqi ishlar vazirligi, YXHT rasmiylari va boshqa davlatlar delegatlari bilan fikr almashdi.
Mazkur ishtirok O‘zbekiston yoshlarining global muammolarni hal etishdagi faol pozitsiyasini va xalqaro hamjamiyat bilan ochiq muloqotga tayyorligini yana bir bor namoyon etdi.

UWED student participated as a representative of the delegation of Uzbekistan at the conference “Helsinki + 50”, dedicated to the 50th anniversary of the OSCE
From July 29 to August 1, 2025, the high-level international conference “Helsinki+50” was held in Helsinki, the capital of Finland. The event was organized by the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) in cooperation with the Ministry of Foreign Affairs of Finland.
This important diplomatic event was dedicated to the 50th anniversary of the signing of the Helsinki Final Act in 1975, a milestone agreement on security and cooperation in Europe. The conference addressed key topics such as regional security, human rights, the role of civil society, and the strengthening of peace through diplomacy.
Otabek Turgunboev, a student of the University of World Economy and Diplomacy, took part in the conference as a representative of the Uzbekistan delegation. He expressed support for the OSCE and other international organizations’ initiatives aimed at strengthening the role of youth in ensuring peace and security. In his speech, he highlighted the importance of youth participation from Central Asia in building dialogue and trust, the significance of youth representation in diplomacy, and the role of civil society in ensuring regional stability.
During the event, Otabek Turgunboev engaged in discussions with representatives of the Finnish Ministry of Foreign Affairs, OSCE officials, and delegates from various countries.
His participation once again demonstrated the active role of Uzbek youth in addressing global challenges and their readiness for open dialogue with the international community.