JIDUda Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) modelining simulyatsiyasi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 26-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Turkiy Davlatlar Tashkiloti formatida akademik simulyatsiya — TDT Modelining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir “Turkiy hamjihatlik: Barqaror kelajak sari yangi qadamlar” mavzusiga bag‘ishlangan edi.
Uning maqsadi yoshlar orasida turkiy davlatlar o‘rtasidagi mintaqaviy hamkorlik va birdamlik g‘oyalarini ommalashtirish, shuningdek, ularni siyosiy muloqot hamda xalqaro diplomatiya tamoyillari bilan tanishtirish hisoblanadi.
Tadbirni Istanbuldagi TDT bosh qarorgohidan Zoom orqali O‘zbekiston vakili Murodjon Mustofoyev ochib berdi.
JIDUdagi tadbir qatnashchilari diplomatlar vazifasini bajarib, turli mamlakatlar vakillarining rolini ijro etdilar hamda Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) oldidagi masalalarni muhokama qilish bilan birga, mintaqaviy va global masalalar bo‘yicha munozara olib borish ko‘nikmalarini rivojlantirdilar.
Simulyatsiya jarayonida talabalar turkiy davlatlar rahbarlari sifatida siyosat, iqtisodiyot, xavfsizlik va energetika kabi muhim yo‘nalishlarda muzokaralar olib bordilar. Rolli o‘yin ishtirokchilari "o‘z" mamlakatlarining nuqtai nazarini, asosli yondashuvlarini va strategik ko‘rinishlarini namoyish etib, o‘zlarining qobiliyatlarini maksimal darajada namoyon qilishga intildilar.
Sammit davomida TDT mamlakatlari “delegatsiyalari” mintaqaviy muammolarga e’tibor qaratib, ularni hal etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish va xalqaro miqyosda kelishuvlarga erishish masalalarini muhokama qildi.
Haqiqiy diplomatik formatdagi muzokaralar yakunida “Toshkent deklaratsiyasi – 2025” qabul qilindi. Hujjat talabalar tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lsa-da, unda haqiqiy siyosiy muloqot unsurlari o‘z aksini topgan.
Tashkilotchilarning fikricha, TDT modeli yoshlarda liderlik salohiyatini, diplomatik muloqot madaniyatini va xalqaro masalalarga tizimli yondashuvni shakllantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Ushbu noyob tajribada ishtirok etish har bir yosh diplomat uchun muhim qadam bo‘lib, ularni katta siyosat sohasidagi bilim va ko‘nikmalarini yanada oshirishga undaydi.
Turkiy davlatlar tashkiloti bugungi kunda shakllanayotgan yangi jahon tartibi va xalqaro tashkilotlar tizimida muhim o‘rin egallaydi.

В УМЭД состоялась симуляция модели Организации тюркских государств (ОТГ)
26 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась академическая симуляция по модели Организации тюркских государств (ОТГ).
Мероприятие было посвящено теме: «Тюркская солидарность: новые шаги к устойчивому будущему».
Её цель - популяризация идей региональной интеграции и солидарности между тюркскими государствами среди молодежи, а также ознакомление их с принципами политического диалога и международной дипломатии.
Мероприятие открыл представитель Узбекистана Муроджон Мустофаев из штаб-квартиры ОТГ в Стамбуле через Zoom.
Участники мероприятия в УМЭД, вживаясь в роль дипломатов, исполняли роли делегатов различных стран и обсуждали вопросы, стоящие перед Организацией тюркских государств (ОТГ), учились вести дискуссии по региональным и глобальным вопросам.
В ходе симуляции студенты-участники, выступая в роли лидеров тюркских государств, провели переговоры по таким ключевым направлениям, как политика, экономика, безопасность и энергетика. Участники ролевой игры максимально постарались проявить себя, демонстрируя позицию «своей» страны, аргументированный подход и стратегическое видение.
В ходе саммита «делегации» стран ОТГ акцентировали внимание на региональных проблемах, разработке предложений по их решению и достижению соглашений на международном уровне.
По итогам переговоров в реальном дипломатическом формате была принята «Ташкентская декларация – 2025». Несмотря на то, что документ был выработан студентами, он все-таки содержал в себе элементы реального политического диалога.
По мнению организаторов, Модель ОТГ играет важную роль в формировании у молодежи лидерского потенциала, культуры дипломатического общения и системного подхода к международным вопросам.
Участие в этом уникальном опыте является важным шагом для каждого молодого дипломата, вдохновляющим их на повышение уровня их знаний и навыков в сфере большой политики.
Организация тюркских государств занимает важное место в формирующихся сегодня новом миропорядке и системе международных институтов.