JIDU-Peruja: istiqbolli hamkorlik yo‘lidagi talabalar almashinuvi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) Italiyaning nufuzli oliy taʼlim muassasalari – Salento va Peruja universitetlari bilan hamkorlikni rivojlantirib kelmoqda. Ayni paytda, JIDUning sakkiz nafar talabasi Peruja universiteti (Università per Stranieri di Perugia)da italyan tili boʻyicha bir oylik intensiv kursda qatnashmoqda. Tanlov asosida saralangan talabalar uchun ajratilgan grant Italiyadagi barcha oʻqish xarajatlarini qoplaydi.
1–31-iyul kunlari boʻlib oʻtadigan ushbu dasturda talabalar nafaqat tilni oʻrganish, balki Italiyaning boy madaniyati va tarixi bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega boʻlishadi. Bu tajriba ularning kasbiy va til ko‘nikmalarini oshirish, shuningdek, JIDUning xalqaro miqyosdagi hamkorliklarini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Ushbu dastur Roman-german tillari kafedrasi tomonidan BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari – “Sifatli taʼlim”, “Tinchlik va adolat” hamda “Barqaror shahar va hamjamiyatlar” doirasida amalga oshirilmoqda. Bu tashabbus nafaqat talabalarning kasbiy va til bilimlarini oshirishga, balki JIDUning xalqaro hamkorligini mustahkamlashga ham xizmat qiladi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti kelajakda ham talabalarga xorijda bilim olish va madaniyatlararo almashinuv uchun yangi imkoniyatlar yaratishni davom ettirmoqda.

УМЭД-Перуджа: студенческий обмен на пути к перспективному сотрудничеству
Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД) развивает сотрудничество с престижными высшими учебными заведениями Италии - университетами Саленто и Перуджи. В настоящее время восемь студентов УМЭД проходят месячный интенсивный курс итальянского языка в Университете Перуджи для иностранцев (Università per Stranieri di Perugia). Грант, выделенный для студентов, отобранных на конкурсной основе, покрывает все расходы на обучение в Италии.
В рамках этой программы, которая пройдет с 1 по 31 июля, студенты получат возможность не только изучать язык, но и близко познакомиться с богатой культурой и историей Италии. Этот опыт будет способствовать повышению их профессиональных и языковых навыков, а также укреплению международного сотрудничества УМЭД.
Данная программа реализуется кафедрой Романо-германских языков в рамках Целей устойчивого развития ООН – «Качественное образование», «Мир и правосудие» и «Устойчивые города и населенные пункты». Эта инициатива служит не только повышению профессиональных и языковых знаний студентов, но и укреплению международного сотрудничества УМЭД.
Университет мировой экономики и дипломатии продолжает создавать для студентов новые возможности обучения за рубежом и межкультурного обмена.