“Hayotni strategik rejalashtirish – muvaffaqiyat sari yo‘l” – JIDUda biznes muloqoti
Joriy yilning 09-iyul kuni yozgi ta’til davrida yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish, talabalarni tadbirkorlikka keng jalb qilish maqsadida “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida shaxsiy rivojlanish bo‘yicha ekspert, biznes murabbiy va motivatsion spiker, Yuksalish.Uz Business maktabining asoschisi M.Eshonqulov bilan “Hayotni strategik rejalashtirish – muvaffaqiyat sari yo‘l” mavzusida biznes muloqot bo‘lib o‘tdi.
JIDU Yoshlar ishlari ofisi tashabbusi bilan tashkil etilgan navbatdagi biznes muloqot mashg‘uloti talabalar va tadbirkorlikka qiziquvchilar uchun chinakam ilhom manbaiga aylandi. M.Eshonqulov o‘z ma’ruzasida hayotiy tajribalari, muvaffaqiyatsizliklardan saboq olish va maqsadlarga erishish yo‘llari haqida chuqur tahlilga boy fikrlar bildirdi.
Tadbir davomida strategik fikrlash nimaligi haqida so‘z yuritilib, hayotda samarasiz harakatlarning oldini olish uchun uzoq muddatli qarash va puxta rejalash lozimligi tushuntirildi. Maqsad qo‘yishning SMART texnologiyasi – aniq, o‘lchovli, erishib bo‘ladigan, real va vaqt bilan cheklangan maqsadlar tuzish usullari haqida interaktiv misollar keltirildi. Bundan tashqari, M.Eshonqulov faqat nazariy ma’lumotlar bilan cheklanmay, o‘zining biznes yo‘lidagi bosqichlari va ulardan qanday yangi imkoniyatlar yaratganini ochiqchasiga so‘zlab berdi, yoshlarni “harakatga yo‘naltirilgan strategik tafakkur” sari undadi.
Tadbir so‘nggida savol-javoblar sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda ishtirokchilar o‘zlarini qiynayotgan hayotiy muammolar, kasb tanlash, vaqtni boshqarish, qaror qabul qilishdagi ikkilanishlar haqida savollar berib, M.Eshonqulovdan amaliy tavsiyalar olishdi.
Talabalarning fikricha, bu kabi uchrashuvlar nafaqat bilim, balki kuchli motivatsiya beradi. Ko‘pchilik bu tadbirni o‘z hayotida burilish nuqtasiga aylanganini ta’kidladi.

«Стратегическое планирование жизни - путь к успеху» - бизнес-диалог в УМЭД
9 июля текущего года в рамках проекта «Актуальные 90 дней» в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся бизнес-диалог на тему «Стратегическое планирование жизни - путь к успеху» с экспертом по личностному развитию, бизнес-тренером и мотивационным спикером, основателем школы Yuksalish.Uz Business М.Эшонкуловым. Мероприятие было организовано с целью содержательного проведения свободного времени молодежи в период летних каникул и широкого вовлечения студентов в предпринимательскую деятельность.
Очередная встреча в формате бизнес-диалога, организованная по инициативе Офиса по делам молодежи УМЭД, стала настоящим источником вдохновения для студентов и тех, кто интересуется предпринимательством. В своем выступлении М.Эшонкулов поделился глубоко проанализированными мыслями о своем жизненном опыте, извлечении уроков из неудач и путях достижения поставленных целей.
В ходе мероприятия обсуждалось понятие стратегического мышления и объяснялось, что для предотвращения неэффективных действий в жизни необходим долгосрочный взгляд и тщательное планирование. Были приведены интерактивные примеры SMART-технологии постановки целей - методов формулирования конкретных, измеримых, достижимых, реалистичных и ограниченных по времени целей. Кроме того, М. Эшонкулов не ограничился только теоретическими сведениями, он открыто рассказал об этапах своего пути в бизнесе и о том, какие новые возможности он из них создал, призвав молодежь к «стратегическому мышлению, ориентированному на действие».
В завершение мероприятия состоялась сессия вопросов и ответов. Участники задавали вопросы о волнующих их жизненных проблемах, выборе профессии, управлении временем, сомнениях при принятии решений и получили практические рекомендации от М. Эшонкулова.
По мнению студентов, подобные встречи дают не только знания, но и сильную мотивацию. Многие отметили, что это событие стало поворотным моментом в их жизни.
Следует отметить, что основной целью бизнес-школы Yuksalish.Uz является формирование у молодого поколения современного бизнес-мышления, развитие культуры личного планирования и воспитание уверенных в себе, стратегически мыслящих лидеров.