Joriy yilning 21-22-iyun kunlari Xitoyning Urumchi shahrida “Insoniyat umumiy salomatligi hamjamiyati sari” mavzusida Xitoy-Markaziy Osiyo va Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar forumi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu keng ko‘lamli tadbirda SHHT va Markaziy Osiyo mamlakatlaridan 40 ga yaqin yetakchi ekspertlar, siyosatchilar va tadqiqotchilar, shu jumladan davlat tuzilmalari, ilmiy doiralar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdilar.
Ishtirokchilar global sog‘liqni saqlashning quyidagi asosiy masalalarini muhokama qildilar:
- pandemiyalar va yuqumli kasalliklarga qarshi kurashda xalqaro hamkorlikni mustahkamlash;
- sog‘liqni saqlash tizimi va raqamli tibbiyotni rivojlantirish;
- sifatli tibbiy xizmatdan barcha foydalanishini ta’minlash;
- aholi salomatligining ekologik jihatlari.
Forumda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU)dan "Xalqaro iqtisodiyot" kafedrasi dotsenti S.To‘rayeva ishtirok etdi. U o‘z ma’ruzasida barqaror sog‘liqni saqlash tizimlarini yaratishda iqtisodiy hamkorlikning roli haqidagi ekspertlik fikrini bildirdi, shuningdek, SHHT mamlakatlari o‘rtasida ushbu sohadagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi.
Forum sog‘liqni saqlash sohasida global xavfsizlikni mustahkamlashga qaratilgan tajriba almashish va qo‘shma yechimlar ishlab chiqish uchun muhim maydon bo‘ldi. Uning yakunlari SHHT va Xitoy-Markaziy Osiyo sherikligi doirasidagi yangi xalqaro tashabbuslar uchun asos bo‘lib xizmat qilishi mumkin.

Представитель УМЭД приняла участие в международном форуме государств-членов ШОС и стран Центральной Азии
21–22 июня в городе Урумчи (Китай) прошел форум государств-членов Китай–Центральная Азия и Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) под названием «На пути к сообществу общего здоровья человечества».
Это масштабное мероприятие собрало около 40 ведущих экспертов, политиков и исследователей из стран ШОС и Центральной Азии, включая представителей государственных структур, академических кругов и международных организаций.
Участники обсудили ключевые вопросы глобального здравоохранения, такие как:
- укрепление международного сотрудничества в борьбе с пандемиями и инфекционными заболеваниями;
- развитие системы здравоохранения и цифровой медицины;
- обеспечение всеобщего доступа к качественному медицинскому обслуживанию;
- экологические аспекты здоровья населения.
От Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) в форуме приняла участие доцент кафедры «Международная экономика» С. Тураева. В своем выступлении она поделилась экспертным мнением о роли экономического сотрудничества в создании устойчивых систем здравоохранения, а также обсудила перспективы взаимодействия между странами ШОС в этой сфере.
Форум стал важной площадкой для обмена опытом и выработки совместных решений, направленных на укрепление глобальной безопасности в области здравоохранения. Его итоги могут послужить основой для новых международных инициатив в рамках ШОС и партнерства Китай–Центральная Азия.