Joriy yilning 21-22-iyun kunlari Xitoyning Urumchi shahrida “Insoniyat umumiy salomatligi hamjamiyati sari” mavzusida Xitoy-Markaziy Osiyo va Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar forumi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu keng ko‘lamli tadbirda SHHT va Markaziy Osiyo mamlakatlaridan 40 ga yaqin yetakchi ekspertlar, siyosatchilar va tadqiqotchilar, shu jumladan davlat tuzilmalari, ilmiy doiralar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdilar.
Ishtirokchilar global sog‘liqni saqlashning quyidagi asosiy masalalarini muhokama qildilar:
- pandemiyalar va yuqumli kasalliklarga qarshi kurashda xalqaro hamkorlikni mustahkamlash;
- sog‘liqni saqlash tizimi va raqamli tibbiyotni rivojlantirish;
- sifatli tibbiy xizmatdan barcha foydalanishini ta’minlash;
- aholi salomatligining ekologik jihatlari.
Forumda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU)dan "Xalqaro iqtisodiyot" kafedrasi dotsenti S.To‘rayeva ishtirok etdi. U o‘z ma’ruzasida barqaror sog‘liqni saqlash tizimlarini yaratishda iqtisodiy hamkorlikning roli haqidagi ekspertlik fikrini bildirdi, shuningdek, SHHT mamlakatlari o‘rtasida ushbu sohadagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi.
Forum sog‘liqni saqlash sohasida global xavfsizlikni mustahkamlashga qaratilgan tajriba almashish va qo‘shma yechimlar ishlab chiqish uchun muhim maydon bo‘ldi. Uning yakunlari SHHT va Xitoy-Markaziy Osiyo sherikligi doirasidagi yangi xalqaro tashabbuslar uchun asos bo‘lib xizmat qilishi mumkin.

UWED representative took part in the international forum of the SCO member states and Central Asian countries
On June 21–22, Urumqi (China) hosted a forum of the China-Central Asia Member States and the Shanghai Cooperation Organization (SCO) entitled "Towards a Community of Common Health for Humanity".
This large-scale event brought together about 40 leading experts, politicians and researchers from the SCO and Central Asian countries, including representatives of government agencies, academia and international organizations.
Participants discussed key global health issues, such as:
- strengthening international cooperation in the fight against pandemics and infectious diseases;
- development of the healthcare system and digital medicine;
- Ensuring universal access to quality health care;
- environmental aspects of public health.
On behalf of the University of World Economy and Diplomacy (UWED), Associate Professor of the Department of International Economics S. Turaeva took part in the forum. In her speech, she shared her expert opinion on the role of economic cooperation in creating sustainable healthcare systems, and also discussed the prospects for cooperation between the SCO countries in this area.
The Forum has become an important platform for the exchange of experience and the development of joint solutions aimed at strengthening global health security. Its results can serve as a basis for new international initiatives within the framework of the SCO and the China-Central Asia partnership.