JIDUda navbatdagi ijodiy-ma’rifiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respuplikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar Vaziri hamda Toshkent shahar hokimining 2025-yil 16-maydagi 01-16-25-sonli Toshkent shahridagi Oliy hamda kasbiy ta’lim muassasalarining hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishdagi faoliyatini takomillashtirish yuzasidan chora-tadbirlar rejasining 20-bandida Toshkent shahar tumanlarida yoshlar o‘rtasida atoqli adiblar va mutafakkirlar ijodiy merosini keng targ‘ib qilish, ularning adabiyotga qiziqishlarini yanada oshirish maqsadida tizimli tadbirlar tashkil etish vazifasi belgilangan.
2025-yilning 27-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Besh muhim tashabbus markazi va Yoshlar ishlari ofisi hamkorligida “Yoshlarning ma’naviy dunyosini boyitish, ularni milliy qadriyatlar, vatanparvarlik va buyuk ajdodlarimiz merosiga hurmat ruhida tarbiyalash” mavzusida navbatdagi ijodiy-ma’rifiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Davra suhbatini universitet Besh muhim tashabbus markazi rahbari Sh.Shakirova kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Tadbir mehmoni sifatida O‘zbekiston adabiyoti va san’atida chuqur iz qoldirgan, O‘zbekiston Qahramoni, xalq shoiri, davlat arbobi Abdulla Oripovning qizi, “Umrboqiy meros” madaniyat va san’at targ‘ibot markazi huzuridagi “Qirqqiz akademiyasi” rahbari Shoira Oripova ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida Shoira Oripova tomonidan buyuk shoirning bosib o‘tgan hayot yo‘li, oilaviy xotiralar, shoirning hayotidagi ayrim voqealar, ijodining falsafiy-ruhiy jihatlari, vatanparvarlik, adolat, insonparvarlik va milliy qadriyatlarga sadoqat bilan sug‘orilgan she’rlari haqida hayajonli va samimiy so‘z yuritildi. U o‘zining xotiralari, otasining hayoti va ijodiga bo‘lgan shaxsiy yondashuvi orqali ishtirokchilarda katta taassurot qoldirdi. Ayniqsa, yosh avlodni milliy g‘urur, ma’naviyat va o‘zlikni anglash ruhida tarbiyalash borasidagi yondashuvlari va amaliy tavsiyalari tadbir ishtirokchilari tomonidan iliq qabul qilindi.
Shuningdek, tadbirda yana bir qator ijtimoiy faol mehmonlar – Yangi Olmachi mahallasi raisi Guldanay Ismilova, mahalla kutubxonachisi Feruza Ergasheva, ijtimoiy xodimlar Nilufar Bakayeva va Salvar Shukurovalar ham ishtirok etdilar. Ular tomonidan mahallada amalga oshirilayotgan ma’naviy-ma’rifiy ishlar, yoshlar bilan ishlash tajribalari, kitobxonlikni targ‘ib qilish va oilaviy tarbiya masalalariga oid qiziqarli fikrlar bildirildi.
Tadbir so‘ngida ishtirokchilar tomonidan buyuk shoir ijodidan namunalar o‘qildi, milliy qadriyatlar, ona tilimiz, tarixiy xotira va ma’naviy merosni asrab-avaylash borasida yoshlarga qarata aytilgan she’riy parchalar o‘qib eshittirildi. Bunday uchrashuvlar yoshlarning ma’naviy kamoloti, adabiyotga muhabbati va tarixiy shaxslarga bo‘lgan hurmatini yuksaltirishga, ijtimoiy faolligi va ma’naviy immunitetini oshirishga, ularni ijodiy va mustaqil fikrlashga xizmat qilishi shubhasizdir.

В УМЭД состоялась творческая и образовательная встреча
В пункте 20 Плана мероприятий по совершенствованию деятельности высших и профессиональных образовательных учреждений города Ташкента в социально-экономическом развитии региона от 16 мая 2025 года № 01-16-25, утверждённого Министром высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан и хокимом города Ташкента, определена задача организации системных мероприятий по широкой пропаганде творческого наследия известных писателей и мыслителей среди молодежи в районах города Ташкента, а также дальнейшему повышению их интереса к литературе.
27 июня 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии совместно с Центром пяти важных инициатив и Офисом по делам молодежи состоялась очередная творческо-просветительская встреча на тему «Обогащение духовного мира молодежи, воспитание её в духе национальных ценностей, патриотизма и уважения к наследию наших великих предков».
Круглый стол открыла вступительным словом руководитель Центра пяти важных инициатив университета Ш. Шакирова.
В качестве гостя мероприятия приняла участие дочь Героя Узбекистана, народного поэта и государственного деятеля Абдуллы Арипова, оставившего глубокий след в литературе и искусстве Узбекистана, руководитель «Академии сорока девушек» при Центре пропаганды культуры и искусства «Умрбокий мерос» Шоира Арипова.
В ходе встречи Шоира Арипова с волнением и искренностью рассказала о жизненном пути великого поэта, семейных воспоминаниях, некоторых событиях из его жизни, философско-духовных аспектах его творчества, а также о его стихах, проникнутых патриотизмом, справедливостью, гуманизмом и преданностью национальным ценностям. Своими воспоминаниями и личным подходом к жизни и творчеству отца она произвела большое впечатление на участников. Её подходы и практические рекомендации по воспитанию молодого поколения в духе национальной гордости, духовности и самосознания были тепло приняты участниками мероприятия.
В мероприятии также приняли участие ряд других социально активных гостей: председатель махалли «Янги Олмачи» Гульданай Исмилова, библиотекарь махалли Феруза Эргашева, социальные работники Нилуфар Бакаева и Салвар Шукурова. Они высказали интересные мнения о проводимой в махалле духовно-просветительской работе, опыте работы с молодежью, вопросах пропаганды чтения и семейного воспитания.
В завершение мероприятия участники прочитали отрывки из творчества великого поэта и зачитали стихи, обращенные к молодежи о сохранении национальных ценностей, родного языка, исторической памяти и духовного наследия. Несомненно, такие встречи способствуют духовному развитию молодежи, повышению любви к литературе и уважения к историческим личностям, росту социальной активности и духовного иммунитета, а также развитию их творческого и самостоятельного мышления.