JIDUda navbatdagi ijodiy-ma’rifiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respuplikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar Vaziri hamda Toshkent shahar hokimining 2025-yil 16-maydagi 01-16-25-sonli Toshkent shahridagi Oliy hamda kasbiy ta’lim muassasalarining hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishdagi faoliyatini takomillashtirish yuzasidan chora-tadbirlar rejasining 20-bandida Toshkent shahar tumanlarida yoshlar o‘rtasida atoqli adiblar va mutafakkirlar ijodiy merosini keng targ‘ib qilish, ularning adabiyotga qiziqishlarini yanada oshirish maqsadida tizimli tadbirlar tashkil etish vazifasi belgilangan.
2025-yilning 27-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Besh muhim tashabbus markazi va Yoshlar ishlari ofisi hamkorligida “Yoshlarning ma’naviy dunyosini boyitish, ularni milliy qadriyatlar, vatanparvarlik va buyuk ajdodlarimiz merosiga hurmat ruhida tarbiyalash” mavzusida navbatdagi ijodiy-ma’rifiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Davra suhbatini universitet Besh muhim tashabbus markazi rahbari Sh.Shakirova kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Tadbir mehmoni sifatida O‘zbekiston adabiyoti va san’atida chuqur iz qoldirgan, O‘zbekiston Qahramoni, xalq shoiri, davlat arbobi Abdulla Oripovning qizi, “Umrboqiy meros” madaniyat va san’at targ‘ibot markazi huzuridagi “Qirqqiz akademiyasi” rahbari Shoira Oripova ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida Shoira Oripova tomonidan buyuk shoirning bosib o‘tgan hayot yo‘li, oilaviy xotiralar, shoirning hayotidagi ayrim voqealar, ijodining falsafiy-ruhiy jihatlari, vatanparvarlik, adolat, insonparvarlik va milliy qadriyatlarga sadoqat bilan sug‘orilgan she’rlari haqida hayajonli va samimiy so‘z yuritildi. U o‘zining xotiralari, otasining hayoti va ijodiga bo‘lgan shaxsiy yondashuvi orqali ishtirokchilarda katta taassurot qoldirdi. Ayniqsa, yosh avlodni milliy g‘urur, ma’naviyat va o‘zlikni anglash ruhida tarbiyalash borasidagi yondashuvlari va amaliy tavsiyalari tadbir ishtirokchilari tomonidan iliq qabul qilindi.
Shuningdek, tadbirda yana bir qator ijtimoiy faol mehmonlar – Yangi Olmachi mahallasi raisi Guldanay Ismilova, mahalla kutubxonachisi Feruza Ergasheva, ijtimoiy xodimlar Nilufar Bakayeva va Salvar Shukurovalar ham ishtirok etdilar. Ular tomonidan mahallada amalga oshirilayotgan ma’naviy-ma’rifiy ishlar, yoshlar bilan ishlash tajribalari, kitobxonlikni targ‘ib qilish va oilaviy tarbiya masalalariga oid qiziqarli fikrlar bildirildi.
Tadbir so‘ngida ishtirokchilar tomonidan buyuk shoir ijodidan namunalar o‘qildi, milliy qadriyatlar, ona tilimiz, tarixiy xotira va ma’naviy merosni asrab-avaylash borasida yoshlarga qarata aytilgan she’riy parchalar o‘qib eshittirildi. Bunday uchrashuvlar yoshlarning ma’naviy kamoloti, adabiyotga muhabbati va tarixiy shaxslarga bo‘lgan hurmatini yuksaltirishga, ijtimoiy faolligi va ma’naviy immunitetini oshirishga, ularni ijodiy va mustaqil fikrlashga xizmat qilishi shubhasizdir.

A creative and educational meeting was held at UWED
Paragraph 20 of the Action Plan to improve the activities of higher and professional educational institutions of the city of Tashkent in the socio-economic development of the region dated May 16, 2025 No 01-16-25, approved by the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan and the khokim of the city of Tashkent, defines the task of organizing systematic measures to widely promote the creative heritage of famous writers and thinkers among young people in the districts of the city of Tashkent, and to further increase their interest in literature.
On June 27, 2025, the University of World Economy and Diplomacy, together with the Center for Five Important Initiatives and the Office for Youth Affairs, held a regular creative and educational meeting on the topic "Enriching the spiritual world of young people, educating them in the spirit of national values, patriotism and respect for the heritage of our great ancestors".
The round table was opened by the head of the Center for Five Important Initiatives of the University Sh. Shakirova.
The daughter of the Hero of Uzbekistan, people's poet and statesman Abdulla Aripov, who left a deep mark on the literature and art of Uzbekistan, the head of the "Academy of Forty Girls" at the Center for the Promotion of Culture and Art "Umrobokiy Meros" Shoira Aripova took part as a guest of the event.
During the meeting, Shoira Aripova spoke with excitement and sincerity about the life path of the great poet, family memories, some events from his life, philosophical and spiritual aspects of his work, as well as about his poems imbued with patriotism, justice, humanism and devotion to national values. With her memories and personal approach to the life and work of her father, she made a great impression on the participants. Her approaches and practical recommendations for educating the younger generation in the spirit of national pride, spirituality and self-awareness were warmly received by the participants of the event.
The event was also attended by a number of other socially active guests: the chairman of the Yangi Olmachi mahalla Guldanai Ismilova, the librarian of the mahalla Feruza Ergasheva, social workers Nilufar Bakaeva and Salvar Shukurova. They expressed interesting opinions on the spiritual and educational work carried out in the mahalla, the experience of working with youth, the promotion of reading and family education.
At the end of the event, the participants read excerpts from the work of the great poet and read poems addressed to young people about the preservation of national values, native language, historical memory and spiritual heritage. Undoubtedly, such meetings contribute to the spiritual development of young people, increasing love for literature and respect for historical figures, the growth of social activity and spiritual immunity, as well as the development of their creative and independent thinking.