JIDUda ilmiy tadqiqotlarni nashr etish muammolari bo‘yicha xalqaro seminar o‘tkazildi
Joriy yilning 20-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro munosabatlarda zamonaviy tadqiqotlar va ularni nufuzli ilmiy platformalarda nashr etish” mavzusida xalqaro ilmiy seminar bo‘lib o‘tdi.
JIDUning "Xalqaro munosabatlar: siyosat, iqtisodiyot, huquq" jurnali tahririyati tomonidan tashkil etilgan seminar ishida O‘zbekiston, Qozog‘iston, Xitoy va Pokistondan olimlar va mutaxassislar, shuningdek, JIDU talabalari, magistrantlari va doktorantlari ishtirok etdilar.
Ilmiy seminar ishtirokchilarini Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Akram Umarov, Raqamli transformatsiya va iqtisodiyot bo‘yicha prorektor Muzaffar Jalolov, JIDU rektori maslahatchisi Sherzod Abdullayev kutib oldilar.
Ma’ruzalar bilan Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti vakillari - prorektor D.Sayfullayev va professor N.Karimov, Tinchlik va diplomatik tadqiqotlar instituti prezidenti, doktor Farhod Asif (Pokiston), Al-Farobiy nomidagi Milliy universitetning Xalqaro munosabatlar kafedrasi mudiri L.Delovarova (Qozog‘iston) va Sinxua universiteti (Xitoy) Xalqaro va mintaqaviy tadqiqotlar instituti (IIAS) katta ilmiy xodimi Yan Szitun (Yang Zitong), shuningdek, JIDU professorlari G.Raimova va G.Jumayev chiqish qildilar.
Seminarda siyosiy tadqiqotlarga zamonaviy yondashuvlar, geosiyosat va nashrlarning xalqaro ilmiy standartlari muhokama qilindi.
Yakuniy qismda belgilangan mavzu bo‘yicha munozara o‘tkazildi. Ilmiy forum to‘plangan tajribalar bilan o‘rtoqlashish va kelgusi tadqiqotlar uchun amaliy xulosalar chiqarish imkonini berdi.

В УМЭД состоялся международный семинар по проблемам публикаций научных исследований
20 июня текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся международный научный семинар на тему: «Современная методология исследований в политических науках и принципы публикации в ведущих индексируемых платформах».
В работе форума, организованного редакцией журнала УМЭД «Международные отношения: политика, экономика, право», приняли участие ученые и эксперты из Узбекистана, Казахстана, Китая и Пакистана, а также студенты, магистранты и докторанты УМЭД.
Участников научного семинара приветствовали первый проректор по по академической деятельности Акрам Умаров, проректор по цифровой трансформации и экономике Музаффар Джалалов, советник ректора УМЭД Шерзод Абдуллаев.
С докладами выступили представители Ташкентского государственного университета востоковедения - проректор Д.Сайфуллаев и профессор Н.Каримов, президент Института мира и дипломатических исследований, доктор Фархад Асиф, (Пакистан), заведующий кафедрой международных отношений Национального университета им. Аль-Фараби (Казахстан) Л.Деловарова и старший научный сотрудник Института международных и региональных исследований (IIAS) Университета Синьхуа (Китай) Ян Цзытун (Yang Zitong), а также профессора УМЭД Г.Раимова и Г.Джумаева.
Семинар затронул современные подходы к политическим исследованиям, геополитику и международные научные стандарты публикаций.
В заключительной части состоялась дискуссия по обозначенное тематике. Научный форум позволил обменятся накопленным опытом и сделать практические выводы для будущих исследований.