JIDU talabalari uchun mahorat darsi tashkil etildi
2025-yil 7-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Xalqaro munosabatlar” fakultetida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi “Dunyo” axborot agentligi direktori Omonulla Fayziyev mahorat darsi o‘tkazdi.
Tadbir davomida ishtirokchilar axborot-tahliliy materiallarni tayyorlashning asosiy tamoyillari va usullari, shuningdek, xalqaro hayotdagi muhim voqealarni to‘plash va yoritish jarayoni haqida batafsil ma’lumot oldilar. O‘zbekistonda ommaviy axborot vositalari bilan hamkorlikni tashkil etishdagi asosiy yo‘nalishlar hamda xalqaro vaziyatga tanqidiy va xolis ekspert baholarini berishga alohida e’tibor qaratildi.
Ma’ruzachi diplomatik faoliyatning o‘ziga xos jihatlari bo‘yicha keng qamrovli masalalarni ko‘rib chiqdi va xalqaro kun tartibidagi bir qator dolzarb mavzularni, jumladan, Markaziy Osiyodagi vaziyat, Hindiston va Pokiston o‘rtasidagi munosabatlar, shuningdek, qo‘shni Afg‘oniston bilan aloqalarni muhokama qilishni taklif etdi.

Для студентов УМЭД прошел мастер-класс
7 мая 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии на факультете «Международные отношения» прошел мастер-класс директора Информационного агентства «Дунё» при МИД Республики Узбекистан Омонуллы Файзиева.
В ходе мероприятия участники были подробно ознакомлены с основными принципами и методами подготовки информационно-аналитических материалов, а также с процессом сбора и освещения ключевых событий в международной жизни. Особое внимание было уделено ключевым тенденциям в организации взаимодействия со средствами массовой информации в Узбекистане и обеспечению критических и объективных экспертных оценок международных ситуаций.
Спикер рассмотрел широкий спектр вопросов, касающихся специфики дипломатической деятельности, и предложил обсудить ряд актуальных тем международной повестки дня, включая ситуацию в Центральной Азии, взаимоотношения между Индией и Пакистаном, а также отношения с соседним Афганистаном.
Кроме того, была организована активная работа студентов. С использованием методов «case study» они выразили свои мнения по обозначенным вопросам.
Состоялся активный обмен мнениями, и данное мероприятие вызвало большой интерес у студенческой молодежи.