JIDU xodimlari tomonidan talabalar bilan birga Farg‘ona vodiysiga sayohat tashkil etildi
Joriy yilning 3-5-iyun kunlarida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari Yoshlar ishlari ofisi xodimlari hamrohligida “O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!” shiori ostida keng ko‘lamli ichki turizm loyihasiga rasmiy start berildi.
Ushbu loyiha O‘zbekiston bo‘ylab yoshlar o‘rtasida tarixiy-madaniy merosni keng targ‘ib qilish, talabalarda vatanparvarlik, milliy g‘urur va qadriyatlarga sadoqat tuyg‘ularini yanada mustahkamlash maqsadida tashkil etildi. Shu bilan birga, u ichki turizm salohiyatini ochib berish, yosh avlodni viloyatlar o‘rtasidagi tarixiy bog‘liqlik, madaniy xilma-xillik va urf-odatlar asosida tarbiyalashga xizmat qiladi.
Loyihaning dastlabki bosqichi mamlakatimizning eng qadimiy va betakror madaniy merosga ega hududlaridan biri — Farg‘ona vodiysida amalga oshirildi. Xususan, talabalar Farg‘ona, Marg‘ilon va Rishton shaharlariga tashrif buyurib, viloyatning tarixiy yodgorliklari, amaliy san’at markazlari, zamonaviy turizm infratuzilmasi hamda hunarmandchilik an’analari bilan yaqindan tanishdilar.
Qo‘qon shahri — Farg‘ona vodiysining yuragi, qadimiy tarixga ega madaniyat va siyosat markazi sifatida talabalarda katta qiziqish uyg‘otdi. Ishtirokchilar Qo‘qon xonligi davridagi me’morchilik yodgorliklari, xususan, Xudoyorxon saroyi, Norbutabiy madrasasi, Jome’ masjidi kabi tarixiy obidalarni ziyorat qilib, Qo‘qon shahrining o‘ziga xos madaniy muhiti bilan tanishdilar. Shuningdek, Qo‘qon hunarmandlar markazida milliy kashtachilik, yog‘och o‘ymakorligi, zargarlik san’ati bo‘yicha mahorat darslari ham tashkil etildi.
Marg‘ilon — qadimiy ipak yo‘lining muhim markazlaridan biri sifatida talabalarni o‘zining atlas va adras to‘qish an’analari, hunarmandlar mahallalari va xalq amaliy san’ati muzeylari bilan hayratga soldi. Yoshlar mashhur “Yodgorlik” ustaxonasida atlas to‘qish jarayonini bevosita kuzatish va o‘zlari ham ishtirok etish imkoniga ega bo‘ldilar.
Rishton — kulolchilik san’atining beqiyos namunalari bilan dong taratgan bu shaharda talabalar Rishton kulollarining qo‘l mehnati mahsuli bo‘lgan noyob sirli idishlar, milliy bezak san’ati va avloddan-avlodga o‘tib kelayotgan hunarmandchilik maktabi bilan tanishishdi.
Farg‘ona shahri esa o‘zining zamonaviy shaharsozlik yondashuvlari bilan milliy va zamonaviylik uyg‘unligini namoyon etdi. Talabalar shaharning diqqatga sazovor joylari, madaniyat markazlari hamda tarixiy obidalari bilan tanishdilar.
Shunigdek, safar doirasida alohida e’tibor qaratilgan jihatlardan biri — “Bir oila – bir maqsad” loyihasi asosida tashkil etilgan ota-onalar bilan uchrashuvlar bo‘ldi. Bu uchrashuvlar talabalarning ta’lim jarayonidagi muvaffaqiyatlari, shaxsiy rivoji va kelajakdagi rejalari bo‘yicha ochiq muloqot tarzida o‘tdi. Ota-onalar farzandlari bilan bir safarda bo‘lib, ularning bilim olishi, madaniy merosni o‘rganishi va hayotga jiddiy yondashuvini bevosita kuzatish imkoniga ega bo‘ldilar.
Uchrashuvda ustoz va hodimlar ota-onalar va talabalar o‘zaro fikr almashib, oila va ta’lim maskani o‘rtasidagi mustahkam aloqaning yoshlar tarbiyasidagi hal qiluvchi o‘rni haqida fikr almashdilar. Shu bilan birga, ota-onalar farzandlari bilim olayotgan universitet faoliyati, tarbiyaviy yondashuvlari va tashkiliy loyihalari haqida bevosita ma’lumot oldilar.
Mazkur safar davomida nafaqat tarixiy-madaniy maskanlarga tashriflar, balki madaniy-ma’rifiy uchrashuvlar, va hunarmandlar bilan muloqot darslari ham tashkil etildi. Bu esa talabalarning bilimini boyitish, tafakkurini kengaytirish va zamonaviy dunyoqarashga ega mutaxassislar sifatida shakllanishlariga xizmat qiladi.
Loyiha respublikaning boshqa hududlarida ham davom ettirilishi rejalashtirilgan bo‘lib, har bir tashrif yosh avlod uchun o‘ziga xos maktab, bebaho saboq va unutilmas xotiraga aylanadi.

Сотрудники УМЭД организовали поездку со студентами в Ферганскую долину
3-5 июня текущего года студенты Университета мировой экономики и дипломатии в сопровождении сотрудников Офиса по делам молодежи дали официальный старт масштабному проекту внутреннего туризма под лозунгом «Путешествуй по Узбекистану!».
Данный проект был организован с целью широкой пропаганды историко-культурного наследия среди молодежи по всему Узбекистану, дальнейшего укрепления у студентов чувства патриотизма, национальной гордости и преданности ценностям. В то же время он служит раскрытию потенциала внутреннего туризма, воспитанию молодого поколения на основе исторических связей между регионами, культурного разнообразия и традиций.
Первый этап проекта был реализован в Ферганской долине - одном из регионов нашей страны с самым древним и уникальным культурным наследием. В частности, студенты посетили города Фергана, Маргилан и Риштан, где ознакомились с историческими памятниками, центрами прикладного искусства, современной туристической инфраструктурой и ремесленными традициями региона.
Город Коканд - сердце Ферганской долины, центр культуры и политики с древней историей, вызвал большой интерес у студентов. Участники посетили архитектурные памятники периода Кокандского ханства, в частности, дворец Худоярхана, медресе Норбутабий, мечеть Джами, и ознакомились с уникальной культурной средой города Коканда. Также в Центре ремесленников Коканда были организованы мастер-классы по национальной вышивке, резьбе по дереву и ювелирному искусству.
Маргилан, как один из важных центров древнего Шелкового пути, поразил студентов своими традициями ткачества атласа и адраса, махаллями ремесленников и музеями народно-прикладного искусства. Молодые люди смогли непосредственно наблюдать за процессом ткачества атласа в знаменитой мастерской «Ёдгорлик» и сами принять в нем участие.
В Риштане - городе, славящемся несравненными образцами гончарного искусства, студенты познакомились с уникальными глазурованными сосудами ручной работы риштанских гончаров, национальным декоративным искусством и передающейся из поколения в поколение ремесленной школой.
Город Фергана продемонстрировал гармонию национального и современного своими новаторскими подходами к градостроительству. Студенты ознакомились с достопримечательностями города, культурными центрами и историческими памятниками.
Также в рамках поездки особое внимание было уделено встречам с родителями, организованным в рамках проекта «Одна семья - одна цель». Эти встречи проходили в форме открытого диалога об успехах студентов в образовательном процессе, личностном развитии и планах на будущее. Родители, путешествуя вместе со своими детьми, имели возможность непосредственно наблюдать за их обучением, изучением культурного наследия и серьезным отношением к жизни.
На встрече преподаватели и сотрудники, родители и студенты обменялись мнениями о решающей роли прочной связи между семьей и образовательным учреждением в воспитании молодежи. В то же время родители получили непосредственную информацию о деятельности университета, воспитательных подходах и организационных проектах, в которых учатся их дети.
В ходе этой поездки были организованы не только посещения историко-культурных мест, но и культурно-просветительские встречи и уроки общения с ремесленниками. Это служит обогащению знаний студентов, расширению их мышления и формированию их как специалистов с современным мировоззрением.
Проект планируется продолжить и в других регионах республики, и каждый визит станет своеобразной школой, бесценным уроком и незабываемым опытом для молодого поколения.