JIDU rektori Xorvatiya parlamenti Konstitutsiya, reglament va siyosiy tizim qo‘mitasi raisi bilan uchrashdi
Joriy yilning 17-fevral kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Xorvatiya parlamenti Konstitutsiya, reglament va siyosiy tizim qo‘mitasi raisi Ivan Malenitsa bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Xorvatiya o‘rtasidagi parlamentlararo hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar qonunchilik faoliyati, parlamentlararo muloqotni, qo‘mitalar o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish hamda delegatsiyalar almashinuvini faollashtirish masalalariga alohida eʼtibor qaratdi.
Muzokaralar davomida ta’lim va ilmiy hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar Xorvatiyaning yetakchi universitetlari o‘rtasida akademik almashinuvlar va hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish istiqbollarini muhokama qildilar. Bu esa ikki tomonlama munosabatlarni yangi sifat darajasiga ko‘tarish imkonini beradi.
Muzokaralarda savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, xususan farmatsevtika, tibbiy texnologiyalar, sanoat uskunalari, to‘qimachilik, agroqayta ishlash hamda transport-logistika sohalarida qo‘shma loyihalarni rivojlantirish masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.

Ректор УМЭД встретился с председателем Комитета по Конституции, регламенту и политической системе парламента Хорватии
17 февраля текущего года первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содик Сафоев встретился с председателем Комитета по Конституции, регламенту и политической системе парламента Хорватии Иваном Маленица.
В ходе беседы обсуждены текущее состояние и перспективы межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Хорватией.
Стороны уделили особое внимание вопросам законотворческой деятельности, расширения межпарламентского диалога, сотрудничества между комитетами и активизации обмена делегациями.
Отдельное внимание в ходе переговоров было уделено вопросам образовательного и научного сотрудничества. Стороны обсудили перспективы налаживания академических обменов и партнерских связей между ведущими университетами Хорватии, что позволит вывести двусторонние отношения на новый качественный уровень.
В ходе переговоров состоялся также обмен мнениями по вопросам расширения торгово-экономического сотрудничества, в частности, развития совместных проектов в области фармацевтики, медицинских технологий, промышленного оборудования, текстильной промышленности, агропереработки, транспорта и логистики.