2025-yil 9-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga (JIDU) AQShning Missuri universitetidan professor-o‘qituvchilar, xalqaro dasturlar bo‘yicha prorektori Mary Stegmaier, hamda talabalardan iborat delegatsiya tashrif buyurdi. Tashrif davomida Missuri universiteti vakillari JIDU faoliyati, ta’lim jarayonlari, ilmiy yo‘nalishlari va talabalar hayoti bilan yaqindan tanishdilar. Uchrashuvda JIDU tomonidan akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektor A. Umarov, Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani Sh. Arapov, “International Affairs” jurnalining bosh muharriri, professor U. Xasanov, shuningdek, JIDU talabalari ishtirok etdilar.
Tashrif universitet kampusi bo‘ylab tanishtiruv bilan boshlandi. Xorijiy talabalar JIDUning ilmiy va akademik muhiti, ta’lim infratuzilmasi hamda talabalar uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar. Shuningdek, ular universitetda tahsil olayotgan talabalarning kundalik faoliyati va imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumotga ega bo‘ldilar.
Uchrashuv boshida universitet faoliyati, fakultet va kafedralar, asosiy ta’lim yo‘nalishlari, amalga oshirilayotgan loyihalar hamda xalqaro hamkorlik imkoniyatlari haqida keng qamrovli taqdimot o‘tkazildi.
Tadbir doirasida JIDU professori U. Xasanov “Markaziy Osiyodagi geosiyosiy dinamikalar va taraqqiyot tendensiyalari: xavfsizlik, hamkorlik va islohotlar” mavzusida ma’ruza o‘qidi. Professor o‘z chiqishida mintaqaning geosiyosiy ahamiyati, demografik o‘zgarishlar, 2021-yildan keyingi xavfsizlik muammolari, Orol dengizi va suv xavfsizligi, ShHT doirasidagi hamkorlik, shuningdek, O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi strategik aloqalar va yangi investitsion tendensiyalar haqida so‘z yuritdi. Ma’ruza so‘ngida xorijiy talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilishdi. Tadbir iliq va samimiy muhitda o‘tdi hamda tomonlar kelgusidagi hamkorlikni mustahkamlashga katta qiziqish bildirishdi.
Mazkur tashrif ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi akademik aloqalarni yanada mustahkamlash, ilmiy-tadqiqot sohasida hamkorlikni kengaytirish hamda qo‘shma loyihalarni rivojlantirish uchun mustahkam zamin bo‘lib xizmat qildi.

Representatives of the University of Missouri visited UWED
On June 9, 2025. The delegation included faculty members, Mary Stegmaier, the Vice-Rector for International Programs, and students. During the visit, the representatives of the University of Missouri were given a detailed overview of UWED's activities, the educational process, research directions, and student life. The meeting was attended by A. Umarov, the First Vice-Rector for Academic Affairs, Sh. Arapov, the Dean of the Faculty of International Relations, U. Khasanov, the Editor-in-Chief of the journal “International Affairs”, as well as university students.
The visit commenced with a guided tour of the university campus, where international students explored the academic and scientific atmosphere of UWED, as well as its educational facilities and resources available for students. They were provided with in-depth information regarding daily life and the various opportunities accessible to those studying at the university.
At the beginning of the meeting, a thorough presentation was given, covering the university's initiatives, various faculties and departments, primary educational focuses, current projects, and prospects for international collaboration.
As part of the event, Professor U. Khasanov delivered a presentation on “Geopolitical Dynamics and Development Trends in Central Asia: Security, Cooperation, and Reforms”. In his talk, the professor discussed the geopolitical significance of the region, demographic changes, security issues following 2021, the Aral Sea and water security, cooperation within the framework of the SCO, as well as the strategic relations between Uzbekistan and the USA and new investment trends. At the end of the lecture, international students asked questions of interest to them. The event took place in a warm and sincere atmosphere, and both parties expressed great interest in strengthening further cooperation.
This visit served as a solid foundation for further strengthening academic ties between the two higher educational institutions, expanding cooperation in the field of scientific research, and developing joint projects.