2025-yil 9-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga (JIDU) AQShning Missuri universitetidan professor-o‘qituvchilar, xalqaro dasturlar bo‘yicha prorektori Mary Stegmaier, hamda talabalardan iborat delegatsiya tashrif buyurdi. Tashrif davomida Missuri universiteti vakillari JIDU faoliyati, ta’lim jarayonlari, ilmiy yo‘nalishlari va talabalar hayoti bilan yaqindan tanishdilar. Uchrashuvda JIDU tomonidan akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektor A. Umarov, Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani Sh. Arapov, “International Affairs” jurnalining bosh muharriri, professor U. Xasanov, shuningdek, JIDU talabalari ishtirok etdilar.
Tashrif universitet kampusi bo‘ylab tanishtiruv bilan boshlandi. Xorijiy talabalar JIDUning ilmiy va akademik muhiti, ta’lim infratuzilmasi hamda talabalar uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar. Shuningdek, ular universitetda tahsil olayotgan talabalarning kundalik faoliyati va imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumotga ega bo‘ldilar.
Uchrashuv boshida universitet faoliyati, fakultet va kafedralar, asosiy ta’lim yo‘nalishlari, amalga oshirilayotgan loyihalar hamda xalqaro hamkorlik imkoniyatlari haqida keng qamrovli taqdimot o‘tkazildi.
Tadbir doirasida JIDU professori U. Xasanov “Markaziy Osiyodagi geosiyosiy dinamikalar va taraqqiyot tendensiyalari: xavfsizlik, hamkorlik va islohotlar” mavzusida ma’ruza o‘qidi. Professor o‘z chiqishida mintaqaning geosiyosiy ahamiyati, demografik o‘zgarishlar, 2021-yildan keyingi xavfsizlik muammolari, Orol dengizi va suv xavfsizligi, ShHT doirasidagi hamkorlik, shuningdek, O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi strategik aloqalar va yangi investitsion tendensiyalar haqida so‘z yuritdi. Ma’ruza so‘ngida xorijiy talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilishdi. Tadbir iliq va samimiy muhitda o‘tdi hamda tomonlar kelgusidagi hamkorlikni mustahkamlashga katta qiziqish bildirishdi.
Mazkur tashrif ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi akademik aloqalarni yanada mustahkamlash, ilmiy-tadqiqot sohasida hamkorlikni kengaytirish hamda qo‘shma loyihalarni rivojlantirish uchun mustahkam zamin bo‘lib xizmat qildi.

Представители Университета Миссури посетили УМЭД
9 июня 2025 года Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД) посетила делегация из Университета Миссури (США), в состав которой вошли профессорско-преподавательский состав, проректор по международным программам Мэри Стегмайер, а также студенты. В ходе визита представители Университета Миссури подробно ознакомились с деятельностью УМЭД, учебным процессом, научными направлениями и студенческой жизнью. На встрече со стороны УМЭД приняли участие первый проректор по учебной работе А. Умаров, декан факультета международных отношений Ш. Арапов, главный редактор журнала International Affairs, профессор У. Хасанов, а также студенты университета.
Визит начался с ознакомления с кампусом университета. Иностранные студенты ознакомились с научной и академической средой УМЭД, образовательной инфраструктурой и условиями, созданными для студентов. Они также получили подробную информацию о повседневной деятельности и возможностях студентов, обучающихся в университете.
В начале встречи состоялась всесторонняя презентация о деятельности университета, факультетах и кафедрах, основных направлениях образования, реализуемых проектах и возможностях международного сотрудничества.
В рамках мероприятия профессор У. Хасанов выступил с докладом на тему «Геополитическая динамика и тенденции развития в Центральной Азии: безопасность, сотрудничество и реформы». В своем выступлении профессор рассказал о геополитическом значении региона, демографических изменениях, проблемах безопасности после 2021 года, Аральском море и водной безопасности, сотрудничестве в рамках ШОС, а также о стратегических отношениях между Узбекистаном и США и новых инвестиционных тенденциях. В конце лекции иностранные студенты задавали интересующие их вопросы. Мероприятие прошло в теплой и искренней атмосфере, и стороны выразили большой интерес к укреплению дальнейшего сотрудничества.
Данный визит послужил прочной основой для дальнейшего укрепления академических связей между двумя высшими учебными заведениями, расширения сотрудничества в области научных исследований и развития совместных проектов.