JIDU talabasi Piter Derlider nomidagi mukofot bilan taqdirlandi
Joriy yilning 28-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Germaniyaning Gamburg shahrida joylashgan LAUREA GERMANIA kompaniyasi tomonidan ta’sis etilgan Peter Derleder nomidagi mukofotni topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu nufuzli mukofot Bremen universiteti huquq fakultetida asoschining ilmiy rahbari bo‘lgan, shuningdek, Bremen shahridagi Ganza Oliy mintaqaviy sudi sudyasi sifatida uzoq yillar faoliyat yuritgan professor Peter Derleder nomi bilan ataladi va LAUREA GERMANIA asoschisi yuridik fan nomzodi Farid Zakirov tomonidan taqdim etiladi.
U birinchi marta 2025-yilda Toshkentdagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiyasi universitetining Xalqaro huquq fakultetida to‘rtinchi bosqichda o‘qiyotgan eng yaxshi bakalavriat talabasi e’tirofiga sazovor bo‘lishi munosabati bilan topshirilgan.
Bu yilgi sovringa sazovor bo‘lgan nomzod JIDU Xalqaro huquq fakultetining 4-bosqich talabasi Dadayev Boxodir bo‘ldi. U xalqaro tanlovlarda faol qatnashgani va huquqiy tahlil bo‘yicha olib borgan mazmunli ishlari bilan ajralib turadi. Mukofotni tantanali ravishda LAUREA GERMANIA direktori Sören Croll shaxsan o‘zi topshirdi.
Tadbir doirasida Dadayev Boxodir “Vis East Moot” xalqaro huquq tanlovidagi ishtiroklari yuzasidan taqdimot o‘tkazishdi. Taqdimotda ular bu yildagi tayyorgarlik jarayoni, xalqaro bosqichlarda duch kelgan murakkab vaziyatlar, arbitrlar oldida olib borilgan dalillarga asoslangan bahslar va ularga erishilgan natijalar haqida batafsil ma’lumot berishdi. Ushbu tanlov xalqaro arbitraj, savdo huquqi va protsessual masalalar bo‘yicha talabalar bilimini sinovdan o‘tkazadigan nufuzli platforma hisoblanadi. JIDU jamoasi bu tanlovda nafaqat universitet, balki O‘zbekiston nomidan munosib ishtirok etib, xalqaro maydonda raqobatlasha olish qobiliyatini namoyon etdi.
Tadbir nafaqat mukofot topshirishga, balki ikki tomonlama hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qilishga xizmat qildi. LAUREA GERMANIA direktori JIDU rahbariyati bilan uchrashib, amaliyot almashinuvi va iqtidorli talabalarni qo‘llab-quvvatlash borasida hamkorlikni muhokama qilishdi. Ular bu tashabbusni iliq qabul qilib, kelgusida bu takliflar ustida ishlashga tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Mukofot LAUREA GERMANIA asoschisi va JIDU bitiruvchisi yuridik fanlar nomzodi Farid Zakirov tashabbusi bilan universitetning o‘z bitiruvchilari bilan doimiy aloqalari doirasida ta’sis etilgan bo‘lib, talabalarni rag‘batlantirish va ularning kasbiy huquqiy kompetensiyalarini rivojlantirishga qaratilgan.

Студент УМЭД награждён премией имени Питера Дерлидера
28 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) прошла церемония вручения премии имени Питэра Дэрлидэра, учреждённой компанией LAUREA GERMANIA, с Главным офисом в Гамбурге и аккредитованным Представительством в Ташкенте.
Премия посвящена памяти профессора Питэра Дэрлидэра - научного руководителя учредителя на Юридическом факультете Бременского университета и судьи Ганзейского Высшего земельного суда Бремена. Премия вручается учредителем LAUREA GERMANIA, к.ю.н. Фаридом Закировым.
Впервые она была вручена в 2025 году на факультете международного права Университета мировой экономики и дипломатии в Ташкенте, в этом году премию получил студент 4 курса факультета международного права УМЭД Дадаев Боходир. Он выделился активным участием в международных конкурсах и высоким уровнем профессионализма в области правового анализа. Премию лично вручил директор LAUREA GERMANIA, г-н Зёрэн Кроль.
В рамках мероприятия Дадаев Боходир сделал презентацию, посвящённую участию команды УМЭД в международном конкурсе по международному праву «Vis East Moot». В презентации подробно рассказали о подготовительном процессе, сложностях, с которыми столкнулись на международных этапах, аргументированных дебатах перед арбитрами, а также достигнутых результатах. Этот конкурс является престижной платформой для проверки знаний студентов в сферах международного арбитража, торгового права и процессуальных вопросов. Команда УМЭД достойно представила не только университет, но и всю страну, продемонстрировав высокий уровень конкурентоспособности на международной арене.
Помимо вручения премии, мероприятие стало площадкой для обсуждения возможностей двустороннего сотрудничества. Директор LAUREA GERMANIA встретился с руководством УМЭД, обсудив перспективы обмена практическим опытом и поддержки талантливых студентов. Инициатива была тепло воспринята, и обе стороны выразили готовность продолжать работу в этом направлении.
Премия учреждена по инициативе учредителя LAUREA GERMANIA и выпускника УМЭД Фарида Закирова в рамках постоянного взаимодействия университета с выпускниками и направлена на стимулирование студентов и развитие их практических знаний.