JIDU talabasi Piter Derlider nomidagi mukofot bilan taqdirlandi
Joriy yilning 28-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Germaniyaning Gamburg shahrida joylashgan LAUREA GERMANIA kompaniyasi tomonidan ta’sis etilgan Peter Derleder nomidagi mukofotni topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu nufuzli mukofot Bremen universiteti huquq fakultetida asoschining ilmiy rahbari bo‘lgan, shuningdek, Bremen shahridagi Ganza Oliy mintaqaviy sudi sudyasi sifatida uzoq yillar faoliyat yuritgan professor Peter Derleder nomi bilan ataladi va LAUREA GERMANIA asoschisi yuridik fan nomzodi Farid Zakirov tomonidan taqdim etiladi.
U birinchi marta 2025-yilda Toshkentdagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiyasi universitetining Xalqaro huquq fakultetida to‘rtinchi bosqichda o‘qiyotgan eng yaxshi bakalavriat talabasi e’tirofiga sazovor bo‘lishi munosabati bilan topshirilgan.
Bu yilgi sovringa sazovor bo‘lgan nomzod JIDU Xalqaro huquq fakultetining 4-bosqich talabasi Dadayev Boxodir bo‘ldi. U xalqaro tanlovlarda faol qatnashgani va huquqiy tahlil bo‘yicha olib borgan mazmunli ishlari bilan ajralib turadi. Mukofotni tantanali ravishda LAUREA GERMANIA direktori Sören Croll shaxsan o‘zi topshirdi.
Tadbir doirasida Dadayev Boxodir “Vis East Moot” xalqaro huquq tanlovidagi ishtiroklari yuzasidan taqdimot o‘tkazishdi. Taqdimotda ular bu yildagi tayyorgarlik jarayoni, xalqaro bosqichlarda duch kelgan murakkab vaziyatlar, arbitrlar oldida olib borilgan dalillarga asoslangan bahslar va ularga erishilgan natijalar haqida batafsil ma’lumot berishdi. Ushbu tanlov xalqaro arbitraj, savdo huquqi va protsessual masalalar bo‘yicha talabalar bilimini sinovdan o‘tkazadigan nufuzli platforma hisoblanadi. JIDU jamoasi bu tanlovda nafaqat universitet, balki O‘zbekiston nomidan munosib ishtirok etib, xalqaro maydonda raqobatlasha olish qobiliyatini namoyon etdi.
Tadbir nafaqat mukofot topshirishga, balki ikki tomonlama hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qilishga xizmat qildi. LAUREA GERMANIA direktori JIDU rahbariyati bilan uchrashib, amaliyot almashinuvi va iqtidorli talabalarni qo‘llab-quvvatlash borasida hamkorlikni muhokama qilishdi. Ular bu tashabbusni iliq qabul qilib, kelgusida bu takliflar ustida ishlashga tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Mukofot LAUREA GERMANIA asoschisi va JIDU bitiruvchisi yuridik fanlar nomzodi Farid Zakirov tashabbusi bilan universitetning o‘z bitiruvchilari bilan doimiy aloqalari doirasida ta’sis etilgan bo‘lib, talabalarni rag‘batlantirish va ularning kasbiy huquqiy kompetensiyalarini rivojlantirishga qaratilgan.

On May 28 of this year, a ceremony was held at the University of World Economy and Diplomacy (UWED) to present the LAUREA GERMANIA´s Peter Derleder Prize (Peter-Derleder-Preis der LAUREA GERMANIA), awarded by LAUREA GERMANIA, a company based in Hamburg, Germany.
This prestigious prize is named after Mr. Prof. Dr. Peter Derleder, founder´s supervisor at the Law faculty at the University of Bremen and long-time Judge at the Hanseatic Higher Regional Court Bremen, and awarded by the LAUREA GERMANIA´s founder, Dr. Farid R. Zakirov.
It was first awarded in 2025 at the Faculty of International law of the University of World Economy and Diplomacy in Tashkent to honour the best undergraduate student in the fourth year. In 2025, the prize was awarded to Bokhodir Dadaev, a fourth-year student of the Faculty of International Law at UWED. He demonstrated a high level of professionalism and active participation in international competitions related to legal analysis. The award was presented personally by the LAUREA GERMANIA´s CEO, Mr. Sören Croll.
During the event, Bokhodir Dadaev delivered a presentation about their participation in the international law competition “Vis East Moot.” The presentation detailed their preparation process, the challenges they encountered during international rounds, the well-founded debates before arbitrators, and the outcomes achieved. The “Vis East Moot” is a prestigious platform for testing students’ knowledge in international arbitration, commercial law, and procedural matters. UWED´s team represented not only the university but also Uzbekistan with distinction, demonstrating a high level of competitiveness on the global stage.
Beyond the award ceremony, the event served as a platform for discussing opportunities for bilateral cooperation. LAUREA GERMANIA´s CEO met UWED leadership to explore prospects for practical experience exchange and support for talented students. The initiative was warmly received, and both parties expressed readiness to continue collaboration.
The prize was established on the initiative of LAUREA GERMANIA´s founder and UWED alumnus Dr. Farid R. Zakirov as part of the university´s ongoing engagement with its graduates and aims to encourage students and foster the development of their professional legal competencies.