JIDU vakillari o‘qituvchi imidjiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyada ishtirok etishdi
Joriy yilning 30-may sanasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti O‘zbek va rus tillari kafedrasi professor-o‘qituvchilari Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti tomonidan tashkil etilgan “XXI asrda o‘qituvchi imidji: tarixiy meros, xalqaro tajriba, muammolar va yechimlar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaning Plenar yig'ilishida hamda shubalar muhokamasida o‘z chiqishlari bilan ishtirok etdilar.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasida “Xalq ehtiyojiga va xalqaro standartlarga to‘liq javob beradigan ta’lim, tibbiyot va ijtimoiy himoya tizimini yaratish” g‘oyasi ta’lim tizimini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishni nazarda tutadi. O‘z navbatida, ta’lim ikki tomonlama jarayon degan qoidadan kelib chiqsak, tabiiyki, bu jarayonda o‘qituvchining maqomi va imidji alohida ahamiyatga ega bo‘ladi. Ana shu g‘oya O‘zbekiston Respublikasining “Ta’lim to‘g‘risida”gi va “Pedagog maqomi to‘g‘risida”gi qonunlarida o‘z ifodasini topgan.
Yuqoridagi qoidalardan kelib chiqadigan bo‘lsak, “Bugungi zamon, ya’ni XXI asr o‘qituvchisi qanday bo‘lishi kerak?”, “Buyuk mutafakkirlar ma’naviy merosida o‘qituvchi siymosi qanday bo‘lishi kerak?”, “Rivojlangan xorijiy mamlakatlarda bu masala qanday hal etilmoqda?”, “O‘qituvchilar oldiga qanday vazifalar qo‘yilishi va ularga zamonaviy davr talablaridan kelib chiqib, qanday shart-sharoitlar yaratish kerak?” degan savollar tug‘ilishi tabiiy. Ana shu savollarga xorijlik hamkorlar bilan birgalikda o‘tkazilgan konferensiyada tegishli javoblar shakllantirildi, shuningdek, tarixiy meros va xalqaro tajribani oʻrganish asosida amaliy tavsiyalar ishlab chiqildi.
Oʻzbekiston Milliy universiteti Ijtimoiy fanlar fakulteti Pedagogika taʼlim kafedrasi tomonidan “XXI asrda oʻqituvchi imidji: tarixiy meros, xalqaro tajriba, tarixiy meros” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumanda Rossiya Sankt Peterburg universiteti, Qozog'istonning bir necha universitetlari, Qirg'iziston hamda Tojikiston Davlat pedagogika universiteti vakillari offline va online ishtirok etib, o‘zaro fikr almashdilar. Konferensiya ishtirokchilari - ta'lim fidoyilari, olim pedagoglar birgalikda Ta'limni isloh qilishdagi muhim strategik yo‘nalishlar xususida kelishib oldilar va kelgusi faoliyat uchun rejalar uchun takliflar bildirdilar. Konferensiya yakunida faol ishtirokchilarga sertifikatlar va tushlik dasturxoni taqdim qilindi.
Mazkur konferensiya Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan ilmiy-amaliy tadbirlar rejasiga kiritilgan. Elektron ilmiy to‘plam Google Scholar (Google Academy) ilmiy platformasida maqolalarni chop etishning zamonaviy standartlariga muvofiq indekslanadi. Anjumanda ishtirok etish uchun O‘zbekiston Respublikasi va xorijiy mamlakatlar oliy o‘quv yurtlari va ilmiy-tadqiqot institutlaridan konferensiya mavzusi bo‘yicha ilmiy tadqiqotlarda salmoqli amaliy natijalarga erishgan professor-o‘qituvchilar, olimlar taklif etildi.

Представители УМЭД приняли участие в международной конференции, посвященной имиджу преподавателя
30 мая текущего года профессорско-преподавательский состав кафедры Узбекского и русского языков Университета мировой экономики и дипломатии приняли участие в пленарном заседании и обсуждении вопросов в международной научно-практической конференции на тему «Имидж педагога XXI века: историческое наследие, международный опыт, проблемы и решения», организованной Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
Выдвижение в Стратегии «Узбекистан — 2030» идеи «создание системы образования, медицины и социальной защиты, полностью соответствующей потребностям народа и международным стандартам», подразумевает выводсистемы образования на качественно новый уровень. В свою очередь, если будем исходить из положения о том, что обучение – процесс двустронний, то естественно, в этом процессе особое значение будет иметь место и статус, имидж педагога. Именно эта идея нашла свое отражение в законах Республики Узбекистан «Об образовании» и «О статусе педагога».
Если исходить из вышеназванных положений, то естественно возникают следующие вопросы: «Каким должен быть педагог сегодняшнего дня, т.е. XXI века?», «Каков образ учителя в духовном наследии великих мыслителей?», «Как решается данный вопрос в развитых зарубежных странах?», «Какие задачи нужно ставить перед педагогами и какие нужно создавать условия для них, исходя из требований современности?» и др.
Соответствующие ответы на эти вопросы были сформулированы на конференции, проведенной совместно с зарубежными партнерами, и разработаны практические рекомендации на основе изучения исторического наследия и международного опыта. Представители Российского Санкт-Петербургского университета, ряда вузов Казахстана, Кыргызстана и Таджикского государственного педагогического университета приняли участие в очном и онлайн формате в международной научно-практической конференции на тему «Имидж педагога XXI века: историческое наследие, международный опыт, проблемы и решения», организованной кафедрой педагогического образования факультета социальных наук Национального университета Узбекистана, и обменялись мнениями.
Участники конференции - энтузиасты образования, научные педагоги - совместно согласовали важные стратегические направления реформы образования и внесли предложения по планам будущей деятельности. В конце конференции активным участникам были вручены сертификаты и всех участников пригласили на обеденный стол. Данная конференция включена в план научно-практических мероприятий, утвержденный Кабинетом Министров. Электронный научный сборник также будет проиндексирован на научной платформе Google Scholar (Google Academy) в соответствии с современными стандартами публикации статей.
К участию в работе конференции были приглашены профессора и преподаватели, ученые вузов и научно-исследовательских институтов Республики Узбекистан и зарубежных стран, имеющие значимые практические результаты в научных исследованиях по теме конференции.