JIDU vakillari o‘qituvchi imidjiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyada ishtirok etishdi
Joriy yilning 30-may sanasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti O‘zbek va rus tillari kafedrasi professor-o‘qituvchilari Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti tomonidan tashkil etilgan “XXI asrda o‘qituvchi imidji: tarixiy meros, xalqaro tajriba, muammolar va yechimlar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaning Plenar yig'ilishida hamda shubalar muhokamasida o‘z chiqishlari bilan ishtirok etdilar.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasida “Xalq ehtiyojiga va xalqaro standartlarga to‘liq javob beradigan ta’lim, tibbiyot va ijtimoiy himoya tizimini yaratish” g‘oyasi ta’lim tizimini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishni nazarda tutadi. O‘z navbatida, ta’lim ikki tomonlama jarayon degan qoidadan kelib chiqsak, tabiiyki, bu jarayonda o‘qituvchining maqomi va imidji alohida ahamiyatga ega bo‘ladi. Ana shu g‘oya O‘zbekiston Respublikasining “Ta’lim to‘g‘risida”gi va “Pedagog maqomi to‘g‘risida”gi qonunlarida o‘z ifodasini topgan.
Yuqoridagi qoidalardan kelib chiqadigan bo‘lsak, “Bugungi zamon, ya’ni XXI asr o‘qituvchisi qanday bo‘lishi kerak?”, “Buyuk mutafakkirlar ma’naviy merosida o‘qituvchi siymosi qanday bo‘lishi kerak?”, “Rivojlangan xorijiy mamlakatlarda bu masala qanday hal etilmoqda?”, “O‘qituvchilar oldiga qanday vazifalar qo‘yilishi va ularga zamonaviy davr talablaridan kelib chiqib, qanday shart-sharoitlar yaratish kerak?” degan savollar tug‘ilishi tabiiy. Ana shu savollarga xorijlik hamkorlar bilan birgalikda o‘tkazilgan konferensiyada tegishli javoblar shakllantirildi, shuningdek, tarixiy meros va xalqaro tajribani oʻrganish asosida amaliy tavsiyalar ishlab chiqildi.
Oʻzbekiston Milliy universiteti Ijtimoiy fanlar fakulteti Pedagogika taʼlim kafedrasi tomonidan “XXI asrda oʻqituvchi imidji: tarixiy meros, xalqaro tajriba, tarixiy meros” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumanda Rossiya Sankt Peterburg universiteti, Qozog'istonning bir necha universitetlari, Qirg'iziston hamda Tojikiston Davlat pedagogika universiteti vakillari offline va online ishtirok etib, o‘zaro fikr almashdilar. Konferensiya ishtirokchilari - ta'lim fidoyilari, olim pedagoglar birgalikda Ta'limni isloh qilishdagi muhim strategik yo‘nalishlar xususida kelishib oldilar va kelgusi faoliyat uchun rejalar uchun takliflar bildirdilar. Konferensiya yakunida faol ishtirokchilarga sertifikatlar va tushlik dasturxoni taqdim qilindi.
Mazkur konferensiya Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan ilmiy-amaliy tadbirlar rejasiga kiritilgan. Elektron ilmiy to‘plam Google Scholar (Google Academy) ilmiy platformasida maqolalarni chop etishning zamonaviy standartlariga muvofiq indekslanadi. Anjumanda ishtirok etish uchun O‘zbekiston Respublikasi va xorijiy mamlakatlar oliy o‘quv yurtlari va ilmiy-tadqiqot institutlaridan konferensiya mavzusi bo‘yicha ilmiy tadqiqotlarda salmoqli amaliy natijalarga erishgan professor-o‘qituvchilar, olimlar taklif etildi.

UWED representatives took part in an international conference dedicated to the image of a teacher
On May 30 this year, the faculty of the Uzbek and Russian Languages Department of the University of World Economy and Diplomacy took part in the plenary session and discussion of issues at the international scientific and practical conference on the topic "Teacher's appearance of a 21st Century: Historical Heritage, International Experience, Problems and Solutions" organized by the Mirzo Ulugbek National University of Uzbekistan.
The idea of "creating an education, medical and social protection system that fully meets the needs of the people and international standards" put forward in the "Uzbekistan - 2030" Strategy implies taking the education system to a qualitatively new level. In turn, if we proceed from the position that education is a two-way process, then naturally, the status and image of a teacher will be of particular importance in this process.
It is this idea that is reflected in the laws of the Republic of Uzbekistan "On Education" and "On the Status of a Teacher".
Based on the above provisions, the following questions naturally arise: "What should be the teacher of today, i.e. the 21st century?", "What is the image of a teacher in the spiritual heritage of great thinkers?", "How is this issue resolved in developed foreign countries?", "What tasks should be set for teachers and what conditions should be created for them, based on the requirements of modernity?" and others. The corresponding answers to these questions were formulated at a conference held jointly with foreign partners, and practical recommendations were developed based on the study of the historical heritage and international experience.
Representatives of the Russian St. Petersburg University, a number of universities in Kazakhstan, Kyrgyzstan and the Tajik State Pedagogical University took part in the international scientific and practical conference on the topic "Teacher's appearance of a 21st Century: Historical Heritage, International Experience, Problems and Solutions" in person and online, organized by the Department of Pedagogical Education of the Faculty of Social Sciences of the National University of Uzbekistan, and exchanged views.
The conference participants - education enthusiasts, scientific educators - jointly agreed on important strategic directions of education reform and made proposals for plans for future activities. At the end of the conference, active participants were awarded certificates and all participants were invited to the dinner table. This conference is included in the plan of scientific and practical events approved by the Cabinet of Ministers.
The electronic scientific collection will also be indexed on the scientific platform Google Scholar (Google Academy) in accordance with modern standards for publishing articles.
Professors and teachers, scientists of universities and research institutes of the Republic of Uzbekistan and foreign countries, who have significant practical results in scientific research on the topic of the conference, were invited to participate in the conference.