JIDU professori Lund universitetida (shvetsiya) bo‘lib o‘tgan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada ishtirok etdi
Amaliyot davomida 2026-yilning 5-6 may kunlari Lund Universitetida “Shimoliy tadqiqotlarni Markaziy Osiyo bo‘yicha xaritalash va poydevor yaratish” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi. Tadbirda Shimoliy mintaqa va Markaziy Osiyodan 60 dan ortiq olimlar, diplomatlar va siyosatchilar ishtirok etdi, tadqiqot ishtirokchilar sa’y-harakatlarini birlashtirildi va bu sohadagi strategik kamchiliklar aniqlandi.
Tadbir oltita tematik panel, yuqori darajadagi siyosat paneli va Markaziy Osiyoda Shimoliy tadqiqotlar sa’y-harakatlarini birlashtirishga mo‘ljallangan strategik yo‘l xaritasi bo‘yicha sessiyani o‘z ichiga oldi.
Ushbu xalqaro konferensiyada professor N.A. Nugmanov “Markaziy Osiyoda kiberxavfsizlik va raqamli barqarorlik” mavzusida taqdimot qildi. Taqdimotda Markaziy Osiyoda kiberxavfsizlikni rivojlantirish, sun’iy intellektdan kelib chiqadigan yangi tahdidlarning oldini olishning ilmiy va amaliy jihatlari hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida kiberxavfsizlik sohasida strategik hamkorlikni mustahkamlashga e’tibor qaratildi.
Ikkinchi kun ushbu sohadagi infratuzilmaga bag‘ishlandi va siyosat masalalari bo‘yicha yuqori darajadagi panel muhokamasini o‘z ichiga oldi. Ushbu sessiya akademik tadqiqotlarni real dunyo boshqaruvi muammolari va siyosat ehtiyojlari bilan bog‘lashga qaratilgan edi.
2026-yil 6-may kuni Lund universitetida NORCA loyihasi tomonidan tashkil etilgan xalqaro konferensiyada professor N.A. Nugmanov oʻzining “Tadqiqot va taʼlimda sunʼiy intellekt: Shimoliy mintaqa va Markaziy Osiyo oʻrtasidagi akademik hamkorlikni oʻzgartirish” nomli tadqiqot loyihasi natijalarini taqdim etdi. Taqdimotda Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikning muvaffaqiyatini taʼminlash uchun saʼy-harakatlarni muayyan muammolarga yoʻnaltirish, taʼlimda integratsiya jarayonlarini kuchaytirish, universitetlar, ilmiy-tadqiqot institutlari va real iqtisodiyot bilan hamkorlikda dasturlar ishlab chiqish, tadqiqotlar oʻtkazish va yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash boʻyicha gʻoyalar taklif qilindi.
“Markaziy Osiyoda kiberxavfsizlik va raqamli barqarorlik” va “Tadqiqot va taʼlimda sunʼiy intellekt: Shimoliy mintaqa va Markaziy Osiyo oʻrtasidagi akademik hamkorlikni oʻzgartirish” mavzularidagi tadqiqot va huquqiy tahlil natijalari tadbir ishtirokchilari tomonidan yuqori baholandi.

Профессор УМЭД принял участие на международной научно-практической конференции в Лундском университете (Швеции)
5-6 мая 2026 года в Лундском университете состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Картирование и создание основы для скандинавских исследований в Центральной Азии». В мероприятии приняли участие более 60 ученых, дипломатов и политиков из скандинавского региона и Центральной Азии, которые объединили исследовательские усилия и выявили стратегические пробелы в этой области.
Мероприятие включало шесть тематических панелей, панель высокого уровня по вопросам политики и сессию по стратегической дорожной карте, призванную консолидировать исследовательские усилия скандинавских стран в Центральной Азии.
На этой международной конференции профессор Н.А. Нугманов выступил с докладом на тему «Кибербезопасность и цифровая устойчивость в Центральной Азии». Доклад был посвящен развитию кибербезопасности в Центральной Азии, научно-практическим аспектам предотвращения новых угроз, возникающих под влиянием искусственного интеллекта, и укреплению стратегического сотрудничества между странами Центральной Азии в области кибербезопасности.
Второй день был посвящен инфраструктуре данной области и включал в себя панельную дискуссию высокого уровня по вопросам политики. Эта сессия была призвана связать академические исследования с реальными проблемами управления и потребностями в области политики.
6 мая 2026 года на международной конференции, организованной в рамках проекта «NORCA» в Лундском университете, профессор Н.А. Нугманов представил результаты научно-исследовательской работы «Искусственный интеллект в научных исследованиях и образовании: трансформация академического сотрудничества между Северным регионом и Центральной Азией». В ходе презентации были предложены идеи о том, как сосредоточить усилия по обеспечению успеха регионального сотрудничества в Центральной Азии на конкретных проблемах, укрепить интеграционные процессы в сфере образования, разрабатывать программы совместно с университетами, научно-исследовательскими институтами и реальным сектором экономики, проводить исследования и готовить высококвалифицированных специалистов.
Результаты научно-исследовательской работы и научно-правового анализа по темам «Кибербезопасность и цифровая устойчивость в Центральной Азии» и «Искусственный интеллект в научных исследованиях и образовании: трансформация академического сотрудничества между Северным регионом и Центральной Азией» были высоко оценены со стороны участников мероприятия.