JIDU professori Lund universitetida (shvetsiya) bo‘lib o‘tgan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada ishtirok etdi
Amaliyot davomida 2026-yilning 5-6 may kunlari Lund Universitetida “Shimoliy tadqiqotlarni Markaziy Osiyo bo‘yicha xaritalash va poydevor yaratish” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi. Tadbirda Shimoliy mintaqa va Markaziy Osiyodan 60 dan ortiq olimlar, diplomatlar va siyosatchilar ishtirok etdi, tadqiqot ishtirokchilar sa’y-harakatlarini birlashtirildi va bu sohadagi strategik kamchiliklar aniqlandi.
Tadbir oltita tematik panel, yuqori darajadagi siyosat paneli va Markaziy Osiyoda Shimoliy tadqiqotlar sa’y-harakatlarini birlashtirishga mo‘ljallangan strategik yo‘l xaritasi bo‘yicha sessiyani o‘z ichiga oldi.
Ushbu xalqaro konferensiyada professor N.A. Nugmanov “Markaziy Osiyoda kiberxavfsizlik va raqamli barqarorlik” mavzusida taqdimot qildi. Taqdimotda Markaziy Osiyoda kiberxavfsizlikni rivojlantirish, sun’iy intellektdan kelib chiqadigan yangi tahdidlarning oldini olishning ilmiy va amaliy jihatlari hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida kiberxavfsizlik sohasida strategik hamkorlikni mustahkamlashga e’tibor qaratildi.
Ikkinchi kun ushbu sohadagi infratuzilmaga bag‘ishlandi va siyosat masalalari bo‘yicha yuqori darajadagi panel muhokamasini o‘z ichiga oldi. Ushbu sessiya akademik tadqiqotlarni real dunyo boshqaruvi muammolari va siyosat ehtiyojlari bilan bog‘lashga qaratilgan edi.
2026-yil 6-may kuni Lund universitetida NORCA loyihasi tomonidan tashkil etilgan xalqaro konferensiyada professor N.A. Nugmanov oʻzining “Tadqiqot va taʼlimda sunʼiy intellekt: Shimoliy mintaqa va Markaziy Osiyo oʻrtasidagi akademik hamkorlikni oʻzgartirish” nomli tadqiqot loyihasi natijalarini taqdim etdi. Taqdimotda Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikning muvaffaqiyatini taʼminlash uchun saʼy-harakatlarni muayyan muammolarga yoʻnaltirish, taʼlimda integratsiya jarayonlarini kuchaytirish, universitetlar, ilmiy-tadqiqot institutlari va real iqtisodiyot bilan hamkorlikda dasturlar ishlab chiqish, tadqiqotlar oʻtkazish va yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash boʻyicha gʻoyalar taklif qilindi.
“Markaziy Osiyoda kiberxavfsizlik va raqamli barqarorlik” va “Tadqiqot va taʼlimda sunʼiy intellekt: Shimoliy mintaqa va Markaziy Osiyo oʻrtasidagi akademik hamkorlikni oʻzgartirish” mavzularidagi tadqiqot va huquqiy tahlil natijalari tadbir ishtirokchilari tomonidan yuqori baholandi.

UWED Professor Took Part in the International Scientific and Practical Conference at Lund University (Sweden)
On May 5-6, 2026, Lund University hosted an international scientific and practical conference on “Mapping and Building a Foundation for Nordic Research in Central Asia” was held at Lund University on May 5, 2026. The event gathered over 60 scholars, diplomats, and policymakers from across the Nordic region and Central Asia to consolidate research efforts and identify strategic gaps in the field.
The event featured six thematic panels, a high-level policy panel, and a strategic roadmap session designed to consolidate Nordic research efforts in Central Asia.
At this international conference, Professor N.A. Nugmanov presented a paper on “Cybersecurity and Digital Resilience in Central Asia”. The presentation focused on the development of cybersecurity in Central Asia, the scientific and practical aspects of preventing new threats arising from artificial intelligence, and strengthening strategic cooperation between Central Asian countries in the field of cybersecurity.
The second day focused on infrastructure in this area and included a high-level panel discussion on policy issues. This session aimed to connect academic research with real-world management problems and policy needs.
On May 6, 2026, at an international conference organized within the framework of the NORCA project at Lund University, Professor N.A. Nugmanov presented the results of his research paper, “Artificial Intelligence in Research and Education: Transforming Academic Cooperation between the Nordic Region and Central Asia”. The presentation offered ideas on how to focus efforts to ensure the success of regional cooperation in Central Asia on specific problems, strengthen integration processes in education, develop programs jointly with universities, research institutes, and the real economy, conduct research, and train highly qualified specialists.
The results of the research and legal analysis on the topics of “Cybersecurity and Digital Resilience in Central Asia” and “Artificial Intelligence in Scientific Research and Education: Transforming Academic Cooperation between the Nordic Region and Central Asia” were highly praised by the event participants.