JIDU talabalariga nutq madaniyati va kitobxonlik orqali shaxsiy fazilatlarni shakllantirishga bag‘ishlangan mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 17-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi Matbuot xizmati rahbari, taniqli jurnalist Sirojiddin O‘sarov ishtirokida talabalarga mo‘ljallangan mahorat darsi tashkil etildi.
Uchrashuvning asosiy maqsadi – yoshlarda nutq madaniyati va sog‘lom dunyoqarashni shakllantirish, mutolaa va kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish hamda adabiyotga bo‘lgan qiziqish orqali ularning shaxsiy fazilatlarini mustahkamlashdan iborat bo‘ldi.
Tadbir davomida Sirojiddin O‘sarov o‘zining jurnalistika va axborot sohasi bo‘yicha yillik tajribasi asosida talabalarga hayotiy maslahatlar berdi. U nutq madaniyatining jamiyatdagi o‘rni, so‘zlashuvdagi estetik me’yorlar, axborotga nisbatan tanqidiy munosabat va kitob mutolaasining inson tafakkuriga ta’siri haqida qiziqarli ma’lumotlar bilan o‘rtoqlashdi.
Mazkur mahorat darsi talabalarda katta qiziqish uyg‘otib, o‘zini rivojlantirish, kitob o‘qish va ijodiy izlanishga undovchi samimiy va iliq muloqot ruhida o‘tdi.
Ushbu tashabbus yoshlarning ma’naviy-ma’rifiy saviyasini oshirish, ularni fikrlash va o‘z fikrini aniq ifoda etish ko‘nikmalarini shakllantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Студентам УМЭД был проведен мастер-класс, посвященный культуре речи и формированию личностных качеств через чтение
17 мая 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся мастер-класс для студентов с участием руководителя пресс-службы Министерства культуры Республики Узбекистан, известного журналиста Сирожиддина Усарова.
Основная цель встречи заключалась в формировании у молодежи культуры речи и здорового мировоззрения, развитии культуры чтения и книголюбия, а также укреплении их личных качеств через интерес к литературе.
В ходе мероприятия Сирожиддин Усаров дал студентам жизненные советы на основе своего многолетнего опыта в области журналистики и информации. Он поделился интересной информацией о роли культуры речи в обществе, эстетических нормах в речи, критическом отношении к информации и влиянии чтения книг на человеческое мышление.
Этот мастер-класс вызвал большой интерес у студентов и прошел в духе искреннего и теплого общения, поощряющего саморазвитие, чтение книг и творческий поиск.
Данная инициатива имеет важное значение в повышении духовно-просветительского уровня молодежи, формировании у нее навыков мышления и четкого выражения своего мнения.