JIDU va Salento universiteti (Italiya) o'rtasidagi almashinuv shartnomasi doirasida Italiyadan kelgan talabalarning til amaliyoti muvaffaqiyatli yakunlandi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Salento universiteti (Italiya) bilan imzolangan talabalar almashinuvi shartnomasi doirasida bo‘lib o‘tgan til amaliyoti muvaffaqiyatli yakunlandi.
Dastur talabaning til ko‘nikmalarini yuqori bosqichga olib chiqish, yozma va og‘zaki nutq ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan nazariy va amaliy mashg‘ulotlarni o‘z ichiga olgan intensiv kursdan iborat bo‘lib, italiyalik talabalar katta qiziqish bilan nafaqat rus tilini, balki o‘zbek madaniyati, urf-odatlati, san’atiga doir ma’lumotlarni ham o‘rgandilar.
JIDUda boʻlib oʻtgan sertifikatlar topshirish marosimida Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektor A.Umarov ushbu almashinuvning muhimligini qayd etib, universitet Italiya taʼlim muassasalari bilan hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanligini taʼkidladi.
«Biz hamkorlarimizga sifatli taʼlim taqdim etishdan faxrlanamiz. Universitetimizda 12 ta xorijiy tillar oʻqitiladi va bu borada mutaxassislar katta tajribaga egadirlar. Bizda yuqori malakali pedagoglar faoliyat yuritmoqda, shuningdek, talabalarning yuqori natijalarga erishishiga koʻmak beradigan darsliklar ishlab chiqilgan», - dedi A.Umarov.
Ishonchimiz komilki, bu hamkorlik uzoq muddatli munosabatlarning boshlanishi bo‘ladi va bizning Italiyaning Lechche shahridagi Salento universiteti bilan hamkorligimiz kelgusida yanada yuqori bosqichlrga ko‘tariladi.

В рамках соглашения об обмене между УМЭД и Университетом Саленто (Италия) успешно завершилась языковая практика студентов из Италии
В Университете мировой экономики и дипломатии успешно завершилась языковая практика в рамках соглашения об обмене студентами, подписанного с Университетом Саленто (Италия).
Программа состояла из интенсивного курса, включающего теоретические и практические занятия, направленные на повышение уровня языковых навыков студентов, развитие навыков письменной и устной речи. Итальянские студенты с большим интересом изучали не только русский язык, но и информацию об узбекской культуре, обычаях и искусстве.
На церемонии вручения сертификатов, состоявшейся в УМЭД, первый проректор по академическим вопросам А.Умаров отметил важность этого обмена и подчеркнул готовность университета продолжать сотрудничество с итальянскими учебными заведениями.
«Мы гордимся тем, что предоставляем качественное образование нашим партнерам. В университете преподаются 12 иностранных языков, и наши специалисты имеют большой опыт в этой области. У нас работают высококвалифицированные педагоги, а также разработаны учебники, которые помогают студентам достигать высоких результатов», - сказал А.Умаров.
Мы уверены, что это сотрудничество станет началом долгосрочных отношений, и наше взаимодействие с Университетом Саленто в Лечче, Италия, в будущем выйдет на еще более высокий уровень.