JIDU talabalari maktab o‘quvchilari bilan uchrashuv tashkil qilishdi
Joriy yilning 6-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti O‘zbek va rus tillari kafedrasi o‘qituvchisi F.Azizova hamda Xalqaro huquq fakulteti 1-bosqich talabalari Yunusobod tumanidagi 250-maktabga tashrif buyurdilar.
Tadbirda 100 ga yaqin maktab o‘quvchisi ishtirok etdi. Talabalar “Suv - hayot manbai”, “Kelajak kasblari”, “Ekologiya va biz”, “Universitetim – faxrim” mavzularida ma’ruzalar qildilar. Ularning ta’lim tajribasi, kelajak kasblarining ahamiyati, ekologik muammolarni hal qilish bo‘yicha takliflari, suv va elektr energiyasini tejash haqidagi foydali ma’lumotlari o‘quvchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Suhbat davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar. Uchrashuvdan so‘ng o‘quvchilar o‘rtasida so‘rovnoma o‘tkazildi. Uning natijalariga ko‘ra, so‘ralganlarning 80 foizi kelajakda qaysi kasbni tanlashni bilishini, 90 foizi ekologiya, suv va elektr energiyasi masalalari bo‘yicha ko‘proq ma’lumot olganini, 70 foizi esa ekologik tadbirlarda ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv o‘quvchilarda katta taassurot qoldirdi. Maktab ma’muriyati bilan kelgusida maktab va universitet hamkorligida shu kabi tadbirlarni o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Студенты УМЭД организовали встречу со школьниками
6 мая текущего года преподаватель кафедры Узбекского и русского языков Университета мировой экономики и дипломатии Ф. Азизова и студенты 1-го курса факультета Международного права посетили школу № 250 Юнусабадского района.
В мероприятии приняли участие около 100 учащихся школы. Студенты выступили с докладами на темы: «Вода – источник жизни», «Профессии будущего», «Экология и мы», «Мой университет – моя гордость». Их опыт обучения, важность будущих профессий, предложения по решению экологических проблем и полезная информация об экономии воды и электроэнергии вызвали большой интерес у учащихся.
В ходе беседы участники получили ответы на интересующие их вопросы. После встречи среди учащихся был проведен опрос. Согласно его результатам, 80% опрошенных заявили, что знают, какую профессию выберут в будущем, 90% отметили, что получили больше информации по вопросам экологии, воды и электроэнергии, а 70% выразили готовность участвовать в экологических мероприятиях.
Встреча произвела большое впечатление на учащихся. С администрацией школы была достигнута договоренность о дальнейшем проведении подобных мероприятий в рамках сотрудничества между школой и университетом.