JIDU talabalari choy marosimi etiketini o‘rganishmoqda
Joriy yilning 14-may kuni Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi qarorgohida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining yapon tilini o‘rganayotgan 2-kurs talabalari ishtirokida yapon choy marosimi namoyishi o‘tkazildi.
Tadbir ishtirokchilari yapon xalqi madaniyatida muhim o‘rin tutadigan choy marosimi an’anasini bevosita kuzatish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Ushbu marosim inson qalbini tabiat bilan uyg‘unlashtirishga, ichki va tashqi olamning birligini his qilishga qaratilgan. Choy marosimi xotirjamlik, soddalik, tabiiylik, nafislik va noziklikni mujassam etadi.
Tadbir Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi ko‘magida JIDU Sharq tillari kafedrasi tomonidan tashkil etildi.

Студенты УМЭД познают этикет чайной церемонии
14 мая текущего года в резиденции Чрезвычайно и Полномочного Посла Японии в Республике Узбекистан состоялась демонстрация японской чайной церемонии, участниками которой стали студенты 2 курсов Университета мировой экономики и дипломатии, изучающие японский язык.
Участники мероприятия, имели возможность прикоснуться к традиции японской чайной церемоний – ритуал, играющий важную роль в культуре японского народа. Церемония чаепития нацелена на соприкосновение человеческой души с природой, на достижение гармонии внутреннего и внешнего мира. Чайная церемония олицетворяет собой спокойствие, простоту, естественность, элегантность и изящество.
Мероприятие было организованно кафедрой восточных языков при содействии Посольства Японии в Республике Узбекистан.