O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) institutiga JIDU talabalari tashrif buyurdilar
2025-yil 7-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro huquq” fakultetining 3-kurs talabalari “Ombudsman klubi” faoliyati doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) institutiga tashrif buyurishdi.
Tashrif chog‘ida Ombudsman Kotibiyatining Murojaatlar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i Aziz Yuldashev Ombudsman va uning tarkibiy bo‘linmalari faoliyati haqida batafsil ma’lumot berdi.
Bundan tashqari, ma’ruzachi Kotibiyatning murojaatlar bilan ishlash bo‘limiga fuqarolardan qanday turdagi murojaatlar kelib tushishi va ularni hal etishda qo‘llaniladigan mexanizmlar haqida tushuntirdi.
Ushbu tadbir talabalarda katta qiziqish uyg‘otdi va ular Ombudsman tomonidan inson huquqlarini ta’minlash bo‘yicha savollariga javob olishdi.
Yakunida “Ombudsman klubi” faoliyati doirasida talabalarga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Inson huquqlari bo‘yicha vakil institutida amaliyot o‘tash imkoniyati mavjudligi ta’kidlandi.

Студенты УМЭД посетили Институт Уполномоченного по правам человека (Омбудсмана) Олий Мажлиса Республики Узбекистан
7 мая 2025 года студенты 3-го курса факультета «Международное право» Университета мировой экономики и дипломатии в рамках деятельности «Клуба Омбудсмана» посетили Институт Уполномоченного по правам человека (Омбудсмана) Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В ходе визита начальник отдела по работе с обращениями Секретариата Омбудсмана Азиз Юлдашев подробно рассказал о деятельности Омбудсмана и его структурных подразделениях.
Кроме того, спикер объяснил, какие виды обращений поступают от граждан в отдел по работе с обращениями Секретариата, а также какие механизмы используются для их разрешения.
Данное мероприятие вызвало большой интерес у студентов, и они получили ответы на вопросы, касающиеся обеспечения прав человека Омбудсманом.
В завершение было отмечено, что в рамках деятельности «Клуба Омбудсмана» предусмотрена возможность прохождения практики студентами в Институте Уполномоченного по правам человека при Олий Мажлисе Республики Узбекистан.