JIDUda sun’iy intellektning xalqaro diplomatiyadagi o‘rni muhokama qilindi
Joriy yilning 2-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro diplomatiyada sun’iy intellekt: tendensiyalar va muammolar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Anjuman Markaziy Osiyo sun’iy intellekt assotsiatsiyasi (AICA) bilan hamkorlikda tashkil etildi va sun’iy intellekt sohasidagi mutaxassislar, davlat idoralari vakillari, diplomatlar hamda olimlarni bir joyga to‘pladi.
Tadbirda JIDU rahbariyati, videokonferensaloqa orqali AICA raisi Vladimir Norov, shuningdek, universitetning professor-o‘qituvchilari, talabalari va doktorantlari ishtirok etdilar.
Konferensiyaning asosiy maqsadi sun’iy intellektni xalqaro munosabatlar, tashqi siyosat strategiyasi va diplomatik amaliyot sohasiga joriy etishning imkoniyatlari va xavflarini muhokama qilishdan iborat edi.
Diplomatiyada zamonaviy raqamli texnologiyalarni qo‘llash bo‘yicha aniq tavsiyalar ishlab chiqish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbir doirasida texnologiyalar va tashqi siyosatning o‘zaro ta’sirining asosiy jihatlarini qamrab olgan uchta mavzuli sessiya o‘tkazildi.
Muhokamalar davomida bugungi kunda samaradorlikni oshirish uchun sun’iy intellekt vositalaridan foydalanish, ayniqsa, o‘zbek tilida innovatsion yechimlarni yaratish va ularni turli kasbiy sohalarga joriy etish nuqtai nazaridan har qachongidan ham dolzarbroq ahamiyat kasb etayotgani ta’kidlandi.
Tadbir yakunida sun’iy intellekt ishining amaliy misollari namoyish etildi, ishtirokchilar xalqaro tajriba almashdilar, shuningdek, davlat organlari va texnologik hamjamiyat o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar. Bundan tashqari, JIDU va Markaziy Osiyo sun’iy intellekt assotsiatsiyasi (AICA) o‘rtasida o‘zaro Anglashuv Memorandumi imzolandi.
Xalqaro konferensiya O‘zbekistonning diplomatik amaliyotiga innovatsion yechimlarni joriy etish va global raqamli kun tartibidagi o‘rnini mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.

В УМЭД обсудили роль ИИ в международной дипломатии
2 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось международная научно-практическая конференция на тему «Искусственный интеллект в международной дипломатии: тренды и вызовы».
Конференция была организована совместно с Центральноазиатской ассоциацией искусственного интеллекта (AICA) и объединил экспертов в области ИИ, представителей государственных структур, дипломатов и ученых.
В мероприятии приняли участие руководство УМЭД, председатель AICA Владимир Норов в формате ВКС, а также профессорско-преподавательский состав, студенты и докторанты университета.
Главной целью стало обсуждение потенциала и рисков внедрения искусственного интеллекта в сферу международных отношений, внешнеполитической стратегии и дипломатической практики.
Особое внимание было уделено вопросам разработки конкретных рекомендаций по применению современных цифровых технологий в дипломатии.
В рамках мероприятия прошли три тематические сессии, охватывающие ключевые аспекты взаимодействия технологий и внешней политики.
В ходе обсуждений отмечалось, что сегодня использование ИИ-инструментов для повышения эффективности становится как никогда актуальным, особенно в контексте создания инновационных решений на узбекском языке и внедрения их в различные профессиональные сферы.
В завершение мероприятия были продемонстрированы практические примеры работы ИИ, участники обменялись международным опытом, а также обсудили перспективы сотрудничества между государственными органами и технологическим сообществом. Также между УМЭД и Центральноазиатской ассоциацией искусственного интеллекта (AICA) был подписан Меморандум о Взаимопонимании.
Международная конференция стала важным шагом на пути интеграции инновационных решений в дипломатическую практику Узбекистана и укрепления его позиций в глобальной цифровой повестке.