JIDUda “Transport harakati va undan foydalanish xavfsizligiga qarshi jinoyatlar” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 29-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida JIDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori O.Yusupdjanovning tashabbusi bilan, Toshkent shahar Ichki Ishlar bosh boshqarmasi Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi Axborot xizmati boshlig‘i Xudoyberganov Qaxramon Pulatovich tomonidan “Xalqaro huquq” fakulteti talabalariga “Transport harakati va undan foydalanish xavfsizligiga qarshi jinoyatlar” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Mahorat darsi davomida Q.Xudoyberganov talabalarga transport harakati va undan foydalanish xavfsizligiga qarshi sodir etiladigan jinoyatlarning turlari, ularning sabablari va oqibatlari, shuningdek, bunday huquqbuzarliklarning oldini olish bo‘yicha olib borilayotgan chora-tadbirlar haqida batafsil ma’lumot berdi. Talabalar yo‘l harakati xavfsizligi sohasidagi dolzarb masalalar, huquqiy normalarning qo‘llanilishi va amaliyotdagi muammolar yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.
Ushbu mahorat darsi talabalarning huquqiy savodxonligini oshirish, ularda qonunga hurmat tuyg‘usini shakllantirish va kelajakda huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlik qilish ko‘nikmalarini rivojlantirishga xizmat qiladi.

В УМЭД прошел мастер-класс на тему «Преступления против безопасности движения транспорта и его эксплуатации»
29 апреля этого года в Университете мировой экономики и дипломатии по инициативе Первого проректора по работе с молодежью и духовно-просветительской деятельности УМЭД О. Юсупджанова был организован мастер-класс начальника Информационной службы Управления безопасности дорожного движения ГУВД города Ташкента Худойберганова Кахрамона Пулатовича для студентов факультета «Международное право». Темой мастер-класса стали «Преступления против безопасности дорожного движения и его эксплуатации».
В ходе мастер-класса К.Худойберганов предоставил студентам подробную информацию о видах преступлений, совершаемых против безопасности дорожного движения и его эксплуатации, их причинах и последствиях, а также мерах, принимаемых для профилактики подобных нарушений. Студенты получили ответы на интересующие их вопросы по актуальным проблемам в области безопасности дорожного движения, применения правовых норм, а также практическим проблемам.
Данный мастер-класс поможет студентам повысить свою правовую грамотность, привить чувство уважения к закону и развить навыки будущего сотрудничества с правоохранительными органами.