JIDUda Xalqaro tarmoqlararo muloqot: Markaziy Osiyo “yashil iqtisodiyot” yo‘lida
2025-yil 17-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Barqaror rivojlanish maqsadida Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanishida “yashil iqtisodiyot”ga o‘tishning asosiy yo‘nalishlari va istiqbollari: siyosiy jihatlar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbir mintaqa davlatlaridan yetakchi ekspertlar, olimlar, NNT va davlat idoralari vakillarini birlashtirib, Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishish bo‘yicha tarmoqlararo muloqot uchun samarali platformaga aylandi.
Ochilish marosimi JIDU ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori G.Ismoilovaning mintaqa uchun barqaror transchegaraviy yechimlarni ishlab chiqishning muhim ahamiyatini ta’kidlagan nutqi bilan boshlandi. Xalqaro munosabatlar kafedrasi mudiri vazifasini bajaruvchi I.Yakubov va Yosh olimlar kengashi raisi M.Abdullaevalar o‘z chiqiqsh so‘zlarida vekologik kun tartibini shakllantirishda ilmiy jamoatchilikning roliga e’tibor qaratdi. Konferensiya ikkita sessiyani o‘z ichiga oldi. Birinchisi Markaziy Osiyo mamlakatlarida “yashil iqtisodiyot”ning hozirgi holati va istiqbollari tahliliga bag‘ishlandi. Muhokamalar chog‘ida ishtirokchilar huquqiy va institutsional asoslar, yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan ekologik xavf-xatarlar hamda barqaror rivojlanishda transchegaraviy suv resurslarining alohida rolini ta’kidladilar.
Ikkinchi sessiyada asosiy e’tibor xalqaro hamkorlikka qaratildi. O‘zbekiston, Rossiya, Qirg‘iziston va Qozog‘iston ishtirokchilari muqobil energiyadan foydalanish istiqbollari, atrof-muhitni boshqarishning global vositalari va iqlim o‘zgarishiga moslashish yo‘llarini ko‘rib chiqdilar.
Anjumanning asosiy natijalaridan biri qizg‘in ekspert muhokamasi bo‘lib, unda ishtirokchilar o‘zaro tajriba almashishdi, tadqiqot tashabbuslarini taqdim etishdi va amaliy tavsiyalarni shakllantirishdi. Ular milliy hukumatlarga ham, nodavlat notijorat tashkilotlariga ham, jumladan, birgalikda siyosat ishlab chiqish, atrof-muhitni muhofaza qilish dasturlari monitoringi va tarmoqlararo hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha takliflar bilan bog‘liq.
JIDU tomonidan tashkil etilgan konferensiya “Barqaror rivojlanish yo‘lida hamkorlik” dasturi doirasida akademik hamjamiyat, davlat organlari va nodavlat notijorat tashkilotlarining o‘zaro hamkorligining yorqin namunasi bo‘ldi. Unda jamoatchilik faoli V.Ushakov (Qirg‘iziston), “Minaret Renovables MChJ ” qo‘shma korxonasi direktori o‘rinbosari X.Hidoyatova(O‘zbekiston), “Sibir xalqaro tadqiqotlar jamiyati” nodavlat notijorat tashkiloti vakili A.Kotik (Rossiya), O‘zbekiston Respublikasi Ekologik partiyasi a’zosi J.Abdurasulov va O‘zbekistonning boshqa oliy ta’lim muassasalarining tadqiqotchilari va olimlari ishtirok etdilar. Tadbir mintaqaning barqaror kelajak yaratish uchun sa’y-harakatlarini birlashtirish va ilg‘or tajriba almashishga tayyorligini tasdiqladi.
Ishtirokchilar Markaziy Osiyoning yashil transformatsiyasi sohasida uzoq muddatli hamkorlikni ta’minlaydigan milliy va mintaqaviy darajadagi muloqotni institutsionalizatsiya qilish va muntazam uchrashuvlar tashkil etishga umid bildirdi.

Международный межотраслевой диалог в УМЭД: Центральная Азия на пути к «зелёной экономике»
17 апреля 2025 г. в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась международная научно-практическая конференция «Основные направления и перспективы перехода к «зелёной экономике» в Центральной Азии для устойчивого развития: политические аспекты». Мероприятие объединило ведущих экспертов, академиков, представителей негосударственных некоммерческих организаций (ННО) и государственных структур из стран региона, став эффективной платформой для межотраслевого диалога по достижению Целей устойчивого развития (ЦУР).
Церемония открытия началась с выступления проректора по научной работе и инновациям УМЭД Г.Исмаиловой, которая подчеркнула критическую важность формирования устойчивых трансграничных решений для региона. К ней присоединились и.о. заведующего кафедрой международных отношений И.Якубов и председатель Совета молодых учёных М.Абдуллаева, обратив внимание на роль научного сообщества в формировании экологической повестки.
Конференция включала две тематические сессии. Первая была посвящена анализу текущего состояния и перспектив «зелёной экономики» в странах Центральной Азии. В ходе обсуждений участники осветили правовые и институциональные рамки, потенциальные экологические риски, а также особую роль трансграничных водных ресурсов в контексте устойчивого развития.
Во второй сессии акцент сместился на международное сотрудничество. Участники из Узбекистана, России, Кыргызстана и Казахстана рассмотрели перспективы использования альтернативной энергетики, инструменты глобального экологического управления и пути адаптации к изменению климата.
Одним из ключевых итогов конференции стала живая экспертная дискуссия, в ходе которой участники обменялись опытом, представили исследовательские инициативы и сформулировали практические рекомендации. Они адресованы как национальным правительствам, так и неправительственным организациям, включая предложения по совместной разработке политик, мониторингу экологических программ и активизации межсекторального сотрудничества.
Организованная УМЭД конференция стала ярким примером взаимодействия академического сообщества с органами власти и ННО в рамках «Партнёрства для устойчивого развития». В нем приняли участие активистс (Кыгрызстана) В.Ушаков, заместитель директора СП “Minaret Renovables JV LLC” (Узбекистан) Х. Хидоятова, представитель ННО “Сибирское общество межддународных исследований” А.Котик (Россия), член экопартии Ж.Абдурасулов, а также исследователи и учёные УМЭД и других профильных вузов Узбекистана. Мероприятие подтвердило готовность региона к консолидации усилий и обмену передовым опытом для формирования устойчивого будущего.
Участники выразили надежду на институционализацию диалога и организацию регулярных встреч на национальном и региональном уровнях, что обеспечит долгосрочное сотрудничество в сфере зелёной трансформации Центральной Азии.