JIDUda Amazon Web Services EMEA boshqaruvchi direktori bilan onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 25-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Menejment tamoyillari” kursi doirasida (Tizimli tahlil va matematik modellashtirish kafedrasi) “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti 2-bosqich talabalari Amazon Web Services (AWS) kompaniyasining EMEA boshqaruvchi direktori Shohrux Jo‘rayev bilan “Menejer amaliyoti: Shohrux Jo‘rayevning Amazon Web Services korporatsiyasidagi tajribasi” mavzusida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv onlayn tarzda o‘tkazildi, unda Sh. Djurayevning menejer sifatidagi faoliyati, shuningdek, AWSda qaror qabul qilish jarayonining o‘ziga xos xususiyatlari muhokama qilindi. Mehmon moliyaviy nazorat, ma’lumotlar markazlari va barqaror rivojlanish sohasidagi loyihalarni boshqarish bilan bog‘liq vazifalar haqida gapirib, xalqaro kompaniyada ishlash tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. U matematika fanlari, statistika, xalqaro iqtisodiyot, xalqaro menejment kabi fanlar analitik fikrlash va boshqaruv ko‘nikmalarini rivojlantirishda muhimligini ta’kidladi.
Ma’ruza ochiq muloqot tarzida o‘tkazildi va talabalarda katta qiziqish uyg‘otdi. Tadbir ishtirokchilarga qimmatli amaliy bilim va xalqaro menejment sohasida rivojlanish uchun motivatsiya berdi.
Ma’lumot uchun. Shohrux Djuraev, Amazon Web Services (AWS) EMEA boshqaruvchi direktori va bosh moliyaviy direktori. U Amazon’dagi faoliyatini 2011-yilda moliyaviy tahlilchi sifatida boshlagan va 2015-yilda AWS’ga o‘tgan. 2022-yilda u AWS’ning Yevropa, Yaqin Sharq va Afrika bo‘yicha moliya direktori etib tayinlangan va ayni paytda kompaniyaning Germaniyadagi boshqaruvchi direktori hisoblanadi. Evropa, Yaqin Sharq va Afrika bo'ylab AWS ma'lumotlar markazi tarmog'ini loyihalash, rejalashtirish, qurish, ishga tushirish va ishlashini moliyaviy nazorat qilish uchun javobgardir. Shohrux Djuraev JIDUning Xalqaro iqtisodiy munosabatlar yo‘nalishi bo‘yicha bakalavr va magistr darajasini, Berlin Texnologiya va Iqtisodiyot Institutining Xalqaro biznes va moliya bo‘yicha ikkinchi magistr darajasini olgan.

UWED hosted an online meeting with the Managing Director of Amazon Web Services EMEA
On April 25, 2025, at the University of World Economy and Diplomacy, as part of the course “Principles of Management” (Department of Systems Analysis and Mathematical Modeling), an online meeting was held between second-year students of the Faculty of International Economics and Management and the Managing Director of Amazon Web Services (AWS) EMEA Shokhrukh Dzhuraev on the topic “Manager's Practice: Sh. Dzhuraev's Experience at Amazon Web Services”.
The meeting was held online, during which the principles of Sh. Dzhuraev's work as a manager, as well as the specifics of the decision-making process at AWS, were discussed. The guest shared his experience of working in an international company, talking about the tasks of financial control, project management in the field of data centers and sustainable development. He noted the importance of mathematical disciplines, statistics, international economics and international management, which develop analytical thinking and management skills.
The lecture was held in the format of an open dialogue and aroused keen interest among the students. The event provided the participants with valuable practical knowledge and motivation for development in the field of international management.
For information. Shokhrukh Dzhuraev, Managing Director and Chief Financial Officer at Amazon Web Services (AWS) EMEA. He began his career at Amazon in 2011 as a financial analyst, and in 2015 he moved to AWS. In 2022, he was appointed Chief Financial Officer of AWS for Europe, the Middle East and Africa and is currently also the Managing Director of the company in Germany. He is responsible for financial control over the design, planning, construction, commissioning and operation of the AWS data center network in Europe, the Middle East and Africa. He holds a bachelor's and master's degree in International Economic Relations from UWED, and a second master's degree in International Business and Finance from the Berlin Institute of Technology and Economics.