JIDUda Amazon Web Services EMEA boshqaruvchi direktori bilan onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 25-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Menejment tamoyillari” kursi doirasida (Tizimli tahlil va matematik modellashtirish kafedrasi) “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti 2-bosqich talabalari Amazon Web Services (AWS) kompaniyasining EMEA boshqaruvchi direktori Shohrux Jo‘rayev bilan “Menejer amaliyoti: Shohrux Jo‘rayevning Amazon Web Services korporatsiyasidagi tajribasi” mavzusida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv onlayn tarzda o‘tkazildi, unda Sh. Djurayevning menejer sifatidagi faoliyati, shuningdek, AWSda qaror qabul qilish jarayonining o‘ziga xos xususiyatlari muhokama qilindi. Mehmon moliyaviy nazorat, ma’lumotlar markazlari va barqaror rivojlanish sohasidagi loyihalarni boshqarish bilan bog‘liq vazifalar haqida gapirib, xalqaro kompaniyada ishlash tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. U matematika fanlari, statistika, xalqaro iqtisodiyot, xalqaro menejment kabi fanlar analitik fikrlash va boshqaruv ko‘nikmalarini rivojlantirishda muhimligini ta’kidladi.
Ma’ruza ochiq muloqot tarzida o‘tkazildi va talabalarda katta qiziqish uyg‘otdi. Tadbir ishtirokchilarga qimmatli amaliy bilim va xalqaro menejment sohasida rivojlanish uchun motivatsiya berdi.
Ma’lumot uchun. Shohrux Djuraev, Amazon Web Services (AWS) EMEA boshqaruvchi direktori va bosh moliyaviy direktori. U Amazon’dagi faoliyatini 2011-yilda moliyaviy tahlilchi sifatida boshlagan va 2015-yilda AWS’ga o‘tgan. 2022-yilda u AWS’ning Yevropa, Yaqin Sharq va Afrika bo‘yicha moliya direktori etib tayinlangan va ayni paytda kompaniyaning Germaniyadagi boshqaruvchi direktori hisoblanadi. Evropa, Yaqin Sharq va Afrika bo'ylab AWS ma'lumotlar markazi tarmog'ini loyihalash, rejalashtirish, qurish, ishga tushirish va ishlashini moliyaviy nazorat qilish uchun javobgardir. Shohrux Djuraev JIDUning Xalqaro iqtisodiy munosabatlar yo‘nalishi bo‘yicha bakalavr va magistr darajasini, Berlin Texnologiya va Iqtisodiyot Institutining Xalqaro biznes va moliya bo‘yicha ikkinchi magistr darajasini olgan.

В УМЭД состоялась онлайн встреча с управляющим директором Аmazon Web Services EMEA
25 апреля 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии в рамках курса «Принципы менеджмента» (кафедра системного анализа и математического моделирования) состоялась онлайн-встреча студентов второго курса факультета «Международная экономика и менеджмент» с управляющим директором Amazon Web Services (AWS) EMEA Шохрухом Джураевым на тему «Практика менеджера: опыт Ш. Джураева в корпорации Amazon Web Services».
Встреча прошла в онлайн-режиме, в ходе которой были обсуждены принципы работы Ш. Джураева в качестве менеджера, а также особенности процесса принятия решений в AWS. Гость поделился опытом работы в международной компании, рассказав о задачах по финансовому контролю, управлению проектами в сфере дата-центров и устойчивому развитию. Он отметил значимость математических дисциплин, статистики, международной экономики и международного менеджмента, которые развивают аналитическое мышление и управленческие навыки.
Лекция прошла в формате открытого диалога и вызвала живой интерес у студентов. Мероприятие дало участникам ценные практические знания и мотивацию для развития в сфере международного менеджмента.
Для информации. Шохрух Джураев, управляющий директор, а также финансовый директор в Аmazon Web Services (AWS) EMEA. Карьеру в корпорации Amazon начал в 2011 году в качестве финансового аналитика, а с 2015 года перешел в AWS. В 2022 году был назначен финансовым директором AWS по Европе, Среднему Востоку и Африке и на сегодняшний также является управляющим директором компании в Германии. Отвечает за финансовый контроль над проектированием, планированием, строительством, вводом в эксплуатацию и функционированием сети дата-центров AWS по Европе, Среднему Востоку и Африке. Шохрух Джураев имеет степень бакалавра и магистра по специальности Международные экономические отношения УМЭД, вторую магистерскую степень по специальности Международный бизнес и финансы получил в Берлинском институте техники и экономики.