JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya va MERI Group of Institutions o‘rtasida hamkorlik to'g'risidagi Memorandum va shartnoma imzolandi
Joriy yilning 23-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev bilan Hindistonning “MERI Group of Institutions” ta’lim guruhi vitse-prezidenti, professor Lalit Aggarval rahbarligidagi delegatsiya o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Hindistonning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Smita Pant ham ishtirok etdi.
Tomonlar o‘zaro hamkorlik istiqbollarini, jumladan, xalqaro ta’lim standartlariga mos “Menejment” yo‘nalishi bo‘yicha magistratura dasturini JIDU huzuridagi Diplomatik akademiyasida joriy etish masalalarini muhokama qildi.
Uchrashuv doirasida hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandum va shartnoma imzolandi hamda yangi o‘quv yili uchun o‘quv rejasi tasdiqlandi. Ushbu kelishuv diplomatiya akademiyasi tinglovchilari uchun ta’lim sifatini oshirish, Hindistonning yetakchi ta’lim muassasalarining malakali mutaxassislarini jalb qilish, ilmiy bilimlar almashinuvi va MERI ta’lim resurslaridan foydalanish imkoniyatlarini ochib beradi.
Tomonlar kelgusidagi sheriklikni mustahkamlash va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanliklarini ta’kidladilar.

Подписан Меморандум и Соглашение о сотрудничестве между Дипломатической академии при УМЭД и MERI Group of Institutions
23 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча между первым заместителем Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректором УМЭД Садыком Сафаевым и делегацией индийской образовательной группы «MERI Group of Institutions» во главе с вице-президентом профессором Лалитом Аггарвалом. В мероприятии также приняла участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в Узбекистане Смита Пант.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества, включая запуск новой магистерской программы по направлению «Менеджмент» в Дипломатической академии УМЭД, соответствующей международным образовательным стандартам.
В рамках встречи был подписан Меморандум и Соглашение о сотрудничестве, утверждён учебный план на предстоящий учебный год. Достигнутая договорённость открывает новые возможности для повышения качества образования слушателей Дипломатической академии в этой сфере с привлечением лучших специалистов ведущих учебных организаций Индии, а также обмена научными знаниями и доступом к образовательным ресурсам MERI.
Обе стороны подтвердили приверженность дальнейшему укреплению партнёрства и развитию взаимовыгодного сотрудничества.