JIDUda “Buyuk sohibqiron Amir Temur — tariximiz koʻzgusi” nomli madaniy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 10-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Sohibqiron Amir Temur tavalludining 689 yilligi munosabati bilan “Buyuk sohibqiron Amir Temur — tariximiz koʻzgusi” nomli ma’naviy-ma’rifiy tadbir bolib o‘tdi.
Tadbirda JIDU rahbariyati, tarix fanlari doktori, professor, Temuriylar tarixi davlat muzeyi katta ilmiy xodimi Abdumajid Madraimov, Jamoat xavfsizligi universiteti tarixchi olimi Jumaboy Rahimov, shuningdek, professor-o‘qituvchilar va talabalar ishtirok etishdi.
Kirish so‘zini Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorekror O.Yusupdjanov ochib berdi va buyuk bobokalonimiz Amir Temurning hayotiy faoliyatiga qisqacha to‘xtalib o‘tdi.
Ma’naviy-ma’rifiy tadbir davomida tashrif buyurgan tarixchi olimlar so‘zga chiqib, buyuk sohibqiron Amir Temurning hayot faoliyati davomida olib borgan bunyodkorlik ishlari, ilm-fan taraqqiyoti rivojiga qo‘shgan hissasi haqida to‘xtalib o‘tdilar. Shu bilan birga, Amir Temur va temuriylar qoldirgan boy ma’naviy merosning bugungi kunda yoshlar tarbiyasidagi ahamiyati yuzasidan fikr-mulohazalar berib o‘tdilar.
Tadbirning badiiy qismida esa talabalar tomonidan Sohibqiron siymosini madh etuvchi sahna ko‘rinishlari, she’rlar, kuy va qo‘shiqlar, shuningdek, rang-barang raqslar namoyish etildi. Tomoshabinlar badiiy chiqishlarni katta qiziqish va iliq taassurotlar bilan qarshi oldilar.

В УМЭД состоялось культурно-просветительское мероприятие на тему «Великий сахибкиран Амир Темур - зеркало нашей истории»
10 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось духовно-просветительское мероприятие под названием «Великий Сахибкиран Амир Темур - зеркало нашей истории», приуроченное к 689-летию со дня рождения Сахибкирана Амира Темура.
В мероприятии приняли участие руководство УМЭД, доктор исторических наук, профессор и старший научный сотрудник Государственного музея истории Темуридов Абдумаджид Мадраимов, историк Университета общественной безопасности Джумабой Рахимов, а также профессорско-преподавательский состав и студенты УМЭД.
С вступительным словом выступил первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе О. Юсупджанов, который кратко осветил жизнь и деятельность нашего великого предка Амира Темура.
В ходе мероприятия выступили историки, которые рассказали о созидательной деятельности великого Сахибкирана Амира Темура на протяжении его жизни и его вкладе в развитие науки и образования. Они также поделились своими мыслями о значимости богатого духовного наследия, оставленного Амиром Темуром и Тимуридами, в воспитании современной молодежи.
В художественной части мероприятия студенты представили театрализованные постановки, стихотворения, музыкальные композиции и песни, прославляющие образ Сахибкирана, а также разнообразные танцевальные номера. Творческие выступления были встречены зрителями с большим интересом и теплыми впечатлениями.