JIDUda “Buyuk sohibqiron Amir Temur — tariximiz koʻzgusi” nomli madaniy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 10-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Sohibqiron Amir Temur tavalludining 689 yilligi munosabati bilan “Buyuk sohibqiron Amir Temur — tariximiz koʻzgusi” nomli ma’naviy-ma’rifiy tadbir bolib o‘tdi.
Tadbirda JIDU rahbariyati, tarix fanlari doktori, professor, Temuriylar tarixi davlat muzeyi katta ilmiy xodimi Abdumajid Madraimov, Jamoat xavfsizligi universiteti tarixchi olimi Jumaboy Rahimov, shuningdek, professor-o‘qituvchilar va talabalar ishtirok etishdi.
Kirish so‘zini Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorekror O.Yusupdjanov ochib berdi va buyuk bobokalonimiz Amir Temurning hayotiy faoliyatiga qisqacha to‘xtalib o‘tdi.
Ma’naviy-ma’rifiy tadbir davomida tashrif buyurgan tarixchi olimlar so‘zga chiqib, buyuk sohibqiron Amir Temurning hayot faoliyati davomida olib borgan bunyodkorlik ishlari, ilm-fan taraqqiyoti rivojiga qo‘shgan hissasi haqida to‘xtalib o‘tdilar. Shu bilan birga, Amir Temur va temuriylar qoldirgan boy ma’naviy merosning bugungi kunda yoshlar tarbiyasidagi ahamiyati yuzasidan fikr-mulohazalar berib o‘tdilar.
Tadbirning badiiy qismida esa talabalar tomonidan Sohibqiron siymosini madh etuvchi sahna ko‘rinishlari, she’rlar, kuy va qo‘shiqlar, shuningdek, rang-barang raqslar namoyish etildi. Tomoshabinlar badiiy chiqishlarni katta qiziqish va iliq taassurotlar bilan qarshi oldilar.

A cultural and educational event on the theme “The Great Sahibkiran Amir Temur - the Mirror of Our History” was held at UWED
On April 10 of this year, the University of World Economy and Diplomacy hosted a spiritual and educational event called "The Great Sahibkiran Amir Temur - the Mirror of Our History", timed to coincide with the 689th anniversary of the birth of Sahibkiran Amir Temur.
The event was attended by the leadership of UWED, Doctor of Historical Sciences, Professor and Senior Researcher of the State Museum of the History of Temurids Abdumajid Madraimov, historian of the University of Public Security Jumaboy Rakhimov, as well as faculty and students of UWED.
First Vice-Rector for Youth Issues and Spiritual and Educational Affairs O. Yusupjanov made an opening speech, who briefly highlighted the life and work of our great ancestor Amir Temur.
During the event, historians spoke about the creative activities of the great Sahibkiran Amir Temur throughout his life and his contribution to the development of science and education. They also shared their thoughts on the importance of the rich spiritual heritage left by Amir Temur and the Timurids in the education of modern youth.
In the artistic part of the event, students presented theatrical performances, poems, musical compositions and songs glorifying the image of Sahibkiran, as well as a variety of dance numbers. Creative performances were met by the audience with great interest and warm impressions.