O‘zbekiston JSTga kirish yo‘lidagi pozitsiyalarini mustahkamlamoqda: qonunchilik va institutsional islohotlarga bag‘ishlangan konferensiya natijalari
2025-yil 26-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Qonunchilikni Jahon savdo tashkiloti bitimlariga uyg‘unlashtirish bo‘yicha komissiyasi hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Jahon savdo tashkiloti kafedrasi” loyihasi hamkorligida “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi: qonunchilik va institutsional islohotlar” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Tadbirda parlament, nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari, JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha ishchi guruh, yetakchi ekspertlar va olimlar, shuningdek, JIDU professor-o‘qituvchilari, doktorantlari va talabalari ishtirok etdi.
Konferensiyada milliy qonunchilikni JST kelishuvlariga muvofiqlashtirishga qaratilgan qonunchilik islohotlarining dolzarb masalalari, shuningdek, qo‘shilish jarayonini muvaffaqiyatli yakunlash uchun zarur bo‘lgan institutsional o‘zgarishlar muhokama qilindi. Bu jarayonda parlamentning o‘rni, savdo siyosatini shakllantirishda tahlil markazlarining ta’siriga alohida e’tibor qaratildi.
Kirish so‘zini JIDU Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov, shuningdek, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining o‘rinbosari, Qonun hujjatlarini JST bitimlariga muvofiqlashtirish komissiyasi raisi Rahim Hakimov so‘zladi.
Anjumanda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining JST masalalari boʻyicha maxsus vakili Azizbek Oʻrunov soʻzga chiqib, Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayonining asosiy jihatlariga toʻxtalib oʻtdi. U amalga oshirilayotgan islohotlarning ahamiyati, mamlakatimiz iqtisodiy siyosatini xalqaro standartlarga moslashtirish zarurligini ta’kidlab, bu yo‘lda O‘zbekiston oldida turgan asosiy vazifalarga to‘xtalib o‘tdi.
Panel muhokamasi davomida ishtirokchilar tahlil markazlarining savdo siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirishga ta’siri, shuningdek, davlat organlari bilan o‘zaro hamkorlik strategiyalarini muhokama qildilar. Ma’ruzachilar orasida yetakchi ilmiy tashkilotlar, jumladan, Parlament ilmiy-tadqiqot instituti, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi va boshqa tahliliy tuzilmalar mutaxassislari ishtirok etdi.
JIDU vakillari milliy qonunchilikni JST talablari kontekstida takomillashtirish, ko‘p tomonlama savdo tizimida samarali ishtirok etish uchun institutsional salohiyatni kuchaytirish, savdo siyosatini ishlab chiqish jarayonida ilmiy doiralar, tahlil markazlari va davlat idoralari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan tavsiyalarni bildirdi. Islohotlar ta’sirini monitoring qilish va baholash mexanizmlarini joriy etish, shuningdek, xalqaro savdo va huquq sohasida malakali kadrlar tayyorlash zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, talabalar JST va xalqaro savdo bo‘yicha tadqiqotlarni turli nuqtai nazardan yoritgan ilmiy maqola tanlovida 3 ta faxrli o‘rinni egallaganliklari uchun sovg‘alar va sertifikatlar bilan taqdirlandilar.
Anjuman savol-javob bilan yakunlandi, unda ishtirokchilar O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishining dolzarb muammolari va istiqbollarini muhokama qilish imkoniga ega bo‘ldilar. Yakuniy xulosalar jahon savdo tizimiga integratsiyalashuv jarayonini muvaffaqiyatli yakunlash uchun qonunchilik bazasini yanada takomillashtirish va mamlakat institutsional salohiyatini mustahkamlash zarurligini tasdiqladi.
Tadbir O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishini jadallashtirish va xalqaro iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan fikr almashish va strategik qarorlar ishlab chiqish uchun muhim muhokama maydoniga aylandi.

Узбекистан укрепляет позиции на пути к вступлению в ВТО: итоги конференции по законодательным и институциональным реформам
26 марта 2025 года совместно с Комиссией по гармонизации законодательства с соглашениями Всемирной торговой организации Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и проектом «Кафедра Всемирной торговой организации» Университета мировой экономики и дипломатии была организована научно-практическая конференция на тему «Членство Узбекистана в ВТО: законодательные и институциональные реформы».
В мероприятии приняли участие представители парламента, негосударственных некоммерческих организаций, рабочая группа по вступлению в ВТО, ведущие эксперты и ученые, а также, профессорско-преподавательский состав, докторанты и студенты УМЭД.
В рамках конференции были рассмотрены актуальные вопросы законодательных реформ, направленных на приведение национального законодательства в соответствие с соглашениями ВТО, а также институциональные преобразования, необходимые для успешного завершения процесса вступления. Особое внимание было уделено роли парламента в этом процессе, а также влиянию аналитических центров на формирование торговой политики.
С приветственным словом выступили Первый проректор УМЭД по академическим делам Акрам Умаров, а также заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель Комиссии по гармонизации законодательства с соглашениями ВТО Рахим Хакимов.
В ходе конференции специальный представитель Президента Республики Узбекистан по вопросам ВТО, Азизбек Урунов выступил с речью, в которой осветил ключевые аспекты процесса вступления Узбекистана в ВТО. Он подчеркнул значимость проводимых реформ, необходимость приведения экономической политики страны в соответствие с международными стандартами и выделил основные вызовы, стоящие перед Узбекистаном на этом пути.
В ходе панельной дискуссии участники обсудили влияние аналитических центров на разработку и реализацию торговой политики, а также стратегии взаимодействия с государственными органами. Среди спикеров выступили эксперты ведущих исследовательских организаций, включая Парламентский исследовательский институт, Центр экономических исследований и реформ и другие аналитические структуры.
Представителями УМЭД были озвучены рекомендации, направленные на совершенствование национального законодательства в контексте требований ВТО, укрепление институционального потенциала для эффективного участия в многосторонней торговой системе, а также усиление взаимодействия между академическими кругами, аналитическими центрами и государственными органами в процессе выработки торговой политики. Особое внимание было уделено необходимости внедрения механизмов мониторинга и оценки влияния реформ, а также подготовке кадров, обладающих компетенциями в области международной торговли и права.
Наряду с этим студентам были вручены награды и сертификаты за 3 почетных места за победу в конкурсе научных работ, которые охватывают научные исследования ВТО и международной торговли с разных перспектив.
Завершилась конференция сессией вопросов и ответов, в ходе которой участники получили возможность обсудить актуальные вызовы и перспективы вступления Узбекистана в ВТО. Итоговые выводы подтвердили необходимость дальнейшего совершенствования законодательной базы и укрепления институционального потенциала страны для успешного завершения процесса интеграции в мировую торговую систему.
Мероприятие стало важной дискуссионной площадкой для обмена мнениями и выработки стратегических решений, направленных на ускорение вступления Узбекистана в ВТО и развитие международного экономического сотрудничества.