Joriy yilning 25-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti "O‘zbek va rus tillari" kafedrasi o‘qituvchisi hamda "Niqob" to‘garagi rahbari Amina Atabekova JIDU birinchi kurs talabalari bilan birga Alisher Navoiy nomidagi Respublika opera va balet teatriga tashrif buyurdi.
Mazkur teatr O‘zbekistonning muhim madaniy maskani hisoblanib, unda jahon premyeralari va mashhur spektakllar namoyish etiladi. Tomoshadan avval talabalar teatrning tarixi, uning madaniy ahamiyati va repertuar xususiyatlari haqida ma’lumot oldilar.
Namoyish talabalarni chuqur ta’sirlantirdi. Ulug‘vor sahna, liboslar, orkestr va ijrochilarning mahorati unutilmas taassurotlar qoldirdi. Ko‘pchilik talabalar uchun bu san’at turi bilan ilk tanishuv bo‘ldi va ular ishtirokchilarning yuqori ijro darajasi hamda kasbiy mahoratini alohida ta’kidlashdi.
Talabalar aktyorlarning mahoratidan zavqlanib, teatrni muhim madaniy qadriyat sifatida baholadilar. Ularning ayrimlari teatrga tashrif buyurish dunyoqarashlarini kengaytirganini, teatr san’atining jamiyat hayotidagi o‘rni haqida yangi tushunchalar berganini va madaniy tajribalarini sezilarli darajada boyitganini ta’kidlab o‘tdilar.

UWED students visited the Republican Opera and Ballet Theater named after Alisher Navoi
On March 25 of this year, Amina Atabekova, a teacher of the Department of Uzbek and Russian Languages of the University of World Economy and Diplomacy and the head of the "Mask" club, together with first-year students of the UWED, visited the Republican Opera and Ballet Theater named after Alisher Navoi.
This theater is a significant cultural landmark of Uzbekistan, where both world premieres and famous productions are held. Before the start of the performance, students were introduced to the history of the theater, its cultural significance and features of the repertoire.
The performance made a deep impression on the students. The majestic stage, costumes, orchestra and the skill of the performers left unforgettable emotions. For many students, this was the first acquaintance with this type of art, and they noted the high quality of performance and professionalism of the participants.
Students expressed admiration for the skill of the artists and described the theater as an important cultural value. Some of them stressed that visiting the theater broadened their horizons and gave new ideas about the role of theatrical art in the life of society, significantly enriching their cultural experience.