Joriy yilning 25-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti "O‘zbek va rus tillari" kafedrasi o‘qituvchisi hamda "Niqob" to‘garagi rahbari Amina Atabekova JIDU birinchi kurs talabalari bilan birga Alisher Navoiy nomidagi Respublika opera va balet teatriga tashrif buyurdi.
Mazkur teatr O‘zbekistonning muhim madaniy maskani hisoblanib, unda jahon premyeralari va mashhur spektakllar namoyish etiladi. Tomoshadan avval talabalar teatrning tarixi, uning madaniy ahamiyati va repertuar xususiyatlari haqida ma’lumot oldilar.
Namoyish talabalarni chuqur ta’sirlantirdi. Ulug‘vor sahna, liboslar, orkestr va ijrochilarning mahorati unutilmas taassurotlar qoldirdi. Ko‘pchilik talabalar uchun bu san’at turi bilan ilk tanishuv bo‘ldi va ular ishtirokchilarning yuqori ijro darajasi hamda kasbiy mahoratini alohida ta’kidlashdi.
Talabalar aktyorlarning mahoratidan zavqlanib, teatrni muhim madaniy qadriyat sifatida baholadilar. Ularning ayrimlari teatrga tashrif buyurish dunyoqarashlarini kengaytirganini, teatr san’atining jamiyat hayotidagi o‘rni haqida yangi tushunchalar berganini va madaniy tajribalarini sezilarli darajada boyitganini ta’kidlab o‘tdilar.

Студенты УМЭД посетили Республиканский театр оперы и балета им. Алишера Навои
25 марта текущего года преподаватель кафедры «Узбекского и русского языков» Университета мировой экономики и дипломатии и руководитель кружка «Маска» Амина Атабекова совместно со студентами первого курса УМЭД посетила Республиканский театр оперы и балета имени Алишера Навои.
Данный театр является значимой культурной достопримечательностью Узбекистана, где проводятся как мировые премьеры, так и известные постановки. Перед началом представления студентов ознакомили с историей театра, его культурной значимостью и особенностями репертуара.
Представление произвело на студентов глубокое впечатление. Величественная сцена, костюмы, оркестр и мастерство исполнителей оставили незабываемые эмоции. Для многих студентов это стало первым знакомством с данным видом искусства, и они отметили высокое качество исполнения и профессионализм участников.
Студенты выразили восхищение мастерством артистов и охарактеризовали театр как важную культурную ценность. Некоторые из них подчеркнули, что посещение театра расширило их кругозор и дало новые представления о роли театрального искусства в жизни общества, значительно обогатив их культурный опыт.