JIDUda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari tomonidan mahorat darsi o'tkazildi
2025-yilning 13-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari
I.U. Xaydarov tomonidan JIDU doktorantlari va magistratura ixtisosligi talabalari uchun “Iqtisodiy diplomatiya asoslari (to‘qimachilik sohasi misolida)” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi o‘tkazildi.
Mahorat darsi davomida Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari I.U. Xaydarov Yangi O‘zbekistonning globallashgan to‘qimachilik sohasidagi iqtisodiy diplomatiyasi va uning tarkibiy qismlari, raqobatbardoshlik faktorlari, xalqaro bozorga chiqish imkoniyatlari, investitsiya dasturlarini amalga oshirishni rag‘batlantirish chora-tadbirlari, shuningdek, to‘qimachilik sohasining rivojlanish strategiyasi, logistika markazlarini xorijiy davlatlar hamkorligida rivojlantirish, eksport maqsadlariga erishish uchun asosiy shart-sharoitlarni ta'minlash hamda mahalliy mahsulotlar imidjini oshirish masalalari to‘g‘risida ma’lumot berdi.
Talabalar muhokama qilingan mavzularga katta qiziqish bildirishdi va iqtisodiy diplomatiya bo‘yicha turli savollar berib, mutaxassisdan batafsil javob oldilar.
Ushbu mahorat darsi JIDU doktorantlari va magistrantlarining iqtisodiy diplomatiya sohasida bilimlarini mustahkamlashga xizmat qiladi.

A master class was conducted at UWED by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan
On March 13, 2025, a master class on the topic "Fundamentals of Economic Diplomacy (using the textile industry as an example)" was held at the University of World Economy and Diplomacy, which was conducted by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan I.U. Khaydarov for doctoral and master's students of the UWED.
During the seminar, Deputy Minister of Foreign Affairs I.U. Khaydarov provided information on the economic diplomacy of New Uzbekistan in the globalized textile sector and its components, competitiveness factors, opportunities for entering the international market, measures to stimulate the implementation of investment programs, as well as the strategy for the development of the textile sector, the development of logistics centers in cooperation with foreign countries, ensuring basic conditions for achieving export goals, improving the image of local products.
The students showed great interest in the topics discussed, asked various questions on economic diplomacy and received detailed answers from the expert.
This master class will serve to strengthen the knowledge of doctoral and master's students of the UWED.