JIDUda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari tomonidan mahorat darsi o'tkazildi
2025-yilning 13-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari
I.U. Xaydarov tomonidan JIDU doktorantlari va magistratura ixtisosligi talabalari uchun “Iqtisodiy diplomatiya asoslari (to‘qimachilik sohasi misolida)” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi o‘tkazildi.
Mahorat darsi davomida Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari I.U. Xaydarov Yangi O‘zbekistonning globallashgan to‘qimachilik sohasidagi iqtisodiy diplomatiyasi va uning tarkibiy qismlari, raqobatbardoshlik faktorlari, xalqaro bozorga chiqish imkoniyatlari, investitsiya dasturlarini amalga oshirishni rag‘batlantirish chora-tadbirlari, shuningdek, to‘qimachilik sohasining rivojlanish strategiyasi, logistika markazlarini xorijiy davlatlar hamkorligida rivojlantirish, eksport maqsadlariga erishish uchun asosiy shart-sharoitlarni ta'minlash hamda mahalliy mahsulotlar imidjini oshirish masalalari to‘g‘risida ma’lumot berdi.
Talabalar muhokama qilingan mavzularga katta qiziqish bildirishdi va iqtisodiy diplomatiya bo‘yicha turli savollar berib, mutaxassisdan batafsil javob oldilar.
Ushbu mahorat darsi JIDU doktorantlari va magistrantlarining iqtisodiy diplomatiya sohasida bilimlarini mustahkamlashga xizmat qiladi.

В УМЭД состоялся мастер-класс, проведенный заместителем министра иностранных дел Республики Узбекистан
13 марта 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся мастер-класс на тему «Основы экономической дипломатии (на примере текстильной промышленности)», который провел заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан И.У. Хайдаров для докторантов и магистрантов УМЭД.
В ходе семинара заместитель министра иностранных дел
И.У. Хайдаров предоставил информацию об экономической дипломатии Нового Узбекистана в глобализированном текстильном секторе и его составляющих, факторах конкурентоспособности, возможностях выхода на международный рынок, мерах по стимулированию реализации инвестиционных программ, а также о стратегии развития текстильного сектора, развитии логистических центров в сотрудничестве с зарубежными странами, обеспечении базовых условий для достижения экспортных целей, улучшении имиджа местной продукции.
Студенты проявили большой интерес к обсуждаемым темам, задавали различные вопросы по экономической дипломатии и получали подробные ответы от эксперта.
Данный мастер-класс послужит укреплению знаний докторантов и магистрантов УМЭД в области экономической дипломатии.