JIDUda INTA vakili ishtirokida maxsus ma’ruza bo‘lib o‘tdi
2025-yil 19-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Xalqaro Savdo Belgilari Assotsiatsiyasi (International Trademark Association – INTA) Yevropa va hukumatlararo tashkilotlar bo‘yicha bosh vakili Tat-Tienne Louembe universitetning Xalqaro huquq fakulteti talabalari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbir davomida mehmon intellektual mulkning zamonaviy bilimga asoslangan iqtisodiyotdagi o‘rni, iste’molchilar ishonchi, innovatsiyalar va barqaror rivojlanishdagi ahamiyati haqida batafsil ma’ruza qildi. Shuningdek, brendlar va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish, soxta mahsulotlarning salbiy oqibatlari hamda intellektual mulkning global miqyosda xavfsizlik, iqtisodiy taraqqiyot va xalqaro hamkorlikdagi strategik ahamiyati haqida muhim ma’lumotlar berildi.
Uchrashuv interaktiv tarzda tashkil etilib, talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berish imkoniga ega bo‘lishdi. Tat-Tienne Louembe ularning savollariga batafsil javob berib, yoshlarning intellektual mulk sohasidagi bilim va qiziqishini yuqori baholadi.
Shu bilan birga, tadbir doirasida Xalqaro huquq va Ommaviy huquq fanlari kafedrasi va INTA o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha kelishuvga erishildi, bu esa universitetda intellektual mulk sohasi bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlari, seminarlar va qo‘shma loyihalarni yo‘lga qo‘yishga xizmat qiladi.
Tadbir yakunida JIDU rahbariyati va talabalari mehmonni universitetda yana qabul qilish istagini bildirib, bunday uchrashuvlar talabalarning ilmiy salohiyatini oshirishda va global miqyosdagi dolzarb masalalardan xabardor bo‘lishida muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidlashdi.

A special lecture with a representative of INTA was held at UWED
On September 19, 2025, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted a meeting with Tat-Tienne Louembe, Chief Representative Officer for Europe and Intergovernmental Organizations at the International Trademark Association (INTA), together with students of the Faculty of International Law.
During the event, the guest delivered a detailed lecture on the role of intellectual property in today’s knowledge-based economy, its importance for consumer trust, innovation, and sustainable development. Important insights were also shared on protecting brands and consumer rights, the negative consequences of counterfeit products, and the strategic significance of intellectual property for global security, economic growth, and international cooperation.
The meeting was organized in an interactive format, allowing students to ask questions of interest. Tat-Tienne Louembe provided comprehensive answers and highly valued the knowledge and interest of young people in the field of intellectual property.
In addition, within the framework of the event, an agreement was reached between the Department of International Law and Public Law Sciences and INTA to strengthen cooperation. This initiative will help promote scientific research, seminars, and joint projects in the field of intellectual property at the university.
At the conclusion of the event, UWED leadership and students expressed their willingness to welcome the guest again at the university, emphasizing that such meetings play a crucial role in enhancing students’ academic potential and raising their awareness of pressing global issues.