JIDUda INTA vakili ishtirokida maxsus ma’ruza bo‘lib o‘tdi
2025-yil 19-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Xalqaro Savdo Belgilari Assotsiatsiyasi (International Trademark Association – INTA) Yevropa va hukumatlararo tashkilotlar bo‘yicha bosh vakili Tat-Tienne Louembe universitetning Xalqaro huquq fakulteti talabalari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbir davomida mehmon intellektual mulkning zamonaviy bilimga asoslangan iqtisodiyotdagi o‘rni, iste’molchilar ishonchi, innovatsiyalar va barqaror rivojlanishdagi ahamiyati haqida batafsil ma’ruza qildi. Shuningdek, brendlar va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish, soxta mahsulotlarning salbiy oqibatlari hamda intellektual mulkning global miqyosda xavfsizlik, iqtisodiy taraqqiyot va xalqaro hamkorlikdagi strategik ahamiyati haqida muhim ma’lumotlar berildi.
Uchrashuv interaktiv tarzda tashkil etilib, talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berish imkoniga ega bo‘lishdi. Tat-Tienne Louembe ularning savollariga batafsil javob berib, yoshlarning intellektual mulk sohasidagi bilim va qiziqishini yuqori baholadi.
Shu bilan birga, tadbir doirasida Xalqaro huquq va Ommaviy huquq fanlari kafedrasi va INTA o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha kelishuvga erishildi, bu esa universitetda intellektual mulk sohasi bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlari, seminarlar va qo‘shma loyihalarni yo‘lga qo‘yishga xizmat qiladi.
Tadbir yakunida JIDU rahbariyati va talabalari mehmonni universitetda yana qabul qilish istagini bildirib, bunday uchrashuvlar talabalarning ilmiy salohiyatini oshirishda va global miqyosdagi dolzarb masalalardan xabardor bo‘lishida muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidlashdi.

В УМЭД состоялась специальная лекция с участием представителя INTA
19 сентября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча с Тат-Тьеном Луэмбе, главным представителем по Европе и межправительственным организациям Международной ассоциации товарных знаков (International Trademark Association, INTA), и студентами факультета международного права.
В ходе мероприятия гость выступил с подробной лекцией о роли интеллектуальной собственности в современной экономике, основанной на знаниях, её значении для доверия потребителей, инноваций и устойчивого развития. Были также представлены важные сведения о защите брендов и прав потребителей, негативных последствиях поддельной продукции, а также о стратегическом значении интеллектуальной собственности для глобальной безопасности, экономического роста и международного сотрудничества.
Встреча проходила в интерактивном формате, что позволило студентам задать интересующие их вопросы. Тат-Тьен Луэмбе дал развернутые ответы и высоко оценил знания и интерес молодежи к сфере интеллектуальной собственности.
Кроме того, в рамках мероприятия было достигнуто соглашение между кафедрой Международного права и публично-правовых наук и INTA о развитии сотрудничества. Эта инициатива будет способствовать проведению научных исследований, семинаров и совместных проектов в области интеллектуальной собственности в университете.
В завершение встречи руководство и студенты УМЭД выразили готовность вновь принять гостя в университете, подчеркнув, что подобные мероприятия играют важную роль в повышении академического потенциала студентов и их осведомленности о глобальных проблемах современности.