JIDUda “O‘zbekiston diplomatiyasi tarixi” kitobini taqdimoti bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 30-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston diplomatiyasi tarixi” (qadim zamonlardan to hozirgi kungacha) nomli kitobning taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari va Senatorlar, O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi rahbariyati, mamlakatda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik korpus rahbarlari, yetakchi mahalliy va xorijiy olimlar va ekspertlar, OAV vakillari ishtirok etdilar.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoev kirish so‘zi bilan ochar ekan, mazkur nashrning nashr etilishi muhimligini ta’kidlab, uni mamlakatimiz ilmiy-siyosiy hayotidagi o‘ziga xos voqea, deya ta’kidladi.
U “O‘zbekiston diplomatiyasi tarixi” kitobining yaratilishi O‘zbekiston prezidenti Sh. Mirziyoyevning tashabbusi bilan amalga oshganligini, bu borada mustaqillik yillaridagi O‘zbekiston diplomatiyasining chuqur tarixi va rivojlanish jarayonlarini o‘rganishga bag‘ishlangan ilmiy tadqiqot o‘tkazish zarurligini ko‘rsatganligini ta’kidladi.
S.Safoev yaqin va qadimiy tarix saboqlaridan kelib chiqib, yangilangan oʻzbek diplomatiyasi qoʻshni davlatlar, jumladan, Afgʻoniston bilan munosabatlarni ustuvor yoʻnalishlardan biri deb bilishini taʼkidladi.
“Prezident Shavkat Mirziyoyevning mintaqaviy tashqi siyosat doktrinasi Markaziy Osiyoni taqdiri mushtarak mintaqa sifatida qabul qilish, mavjud muammolarni birgalikdagi saʼy-harakatlar, oʻzaro manfaatlarni hisobga olgan holda hal etish, shuningdek, muloqot va murosaga tayyor turishga asoslanadi, – dedi S.Safoev.
O‘zbekiston Prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maxsus vakili Abdulaziz Komilov o‘z nutqida ta’kidladiki, tadqiqot xalqaro munosabatlarning qadim zamonlardan to hozirgi kungacha bo‘lgan murakkab, burilish nuqtalarini, davlatlararo munosabatlarning tarix rivojiga ta’sirini, shuningdek, mintaqamiz va jahondagi tarixiy voqealarning chambarchas bog‘liqligini yaqqol ko‘rsatib beradi.
Shuningdek, “O‘zbekiston diplomatiyasi tarixi” kitobi zamonaviy diplomatiya va xalqaro munosabatlarga oid muhim ilmiy manba bo‘lib, bu boradagi keyingi tadqiqotlar uchun asos bo‘lib xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Ma’ruzalar davomida qayd etilishicha, ushbu keng qamrovli kitob mamlakatning yetakchi olimlari – tarixchilar, siyosatshunoslar, sharqshunoslar, etnograflar, madaniyatshunoslar va boshqa ilmiy soha vakillarining mehnati natijasi bo‘lgan. Mazkur nashrga diplomatik xizmat faxriylari hamda amaldagi o‘zbek diplomatlari hissa qo‘shganlar.
Mualliflar jamoasi a’zolari kitob konsepsiyasini shakllantirish, arxiv materiallarini yig‘ish jarayoni, noyob tarixiy hujjatlar ustida ishlash va mustaqillikning ilk kunlaridan bugungi kungacha O‘zbekiston diplomatiya maktabining rivojlanishini tahlil qilish haqida so‘zlab berdilar.
“Oʻzbek diplomatiyasi tarixi qozoq xalqi tarixi bilan chuqur oʻxshashlikka ega. – Qozoq xonlari Buxoro va Qo‘qon bilan aloqalar o‘rnatib, xalqlarimiz o‘rtasidagi madaniy, iqtisodiy va siyosiy aloqalarni rivojlantirdi, – dedi Qozog‘istonning O‘zbekistondagi elchisi Beybut Atamqulov. Shuningdek, Qozog‘iston va O‘zbekiston birgalikda sa’y-harakatlar bilan hamkorlikni rivojlantirayotgan bugungi kunda bu an’analar o‘z ifodasini topayotgani va bu butun Markaziy Osiyo uchun namuna bo‘layotganini ta’kidladi.
Taqdimot ishtirokchilarining fikriga ko‘ra, ehtiyotkorlik bilan tanlangan va o‘rganilgan tarixiy manbalar o‘zbek diplomatiyasining shakllanishining asosiy bosqichlarini, milliy tarix va ko‘p asrlik an’analarga hamda zamonaviy davlat qurilishi tendensiyalariga chambarchas bog‘liq ravishda rivojlanishini yoritadi.
Nashrda Markaziy Osiyoning dunyo madaniy-tarixiy, iqtisodiy va siyosiy jarayonlarida alohida rolini ko‘rsatadigan boy tarixiy va noyob hujjatlar keltirilgan.
Yangi O‘zbekistonda iqtisodiyot, savdo, aloqa, yangi texnologiyalar va g‘oyalar almashinuvi rivojlanishiga xizmat qilgan o‘zbek diplomatiyasining asosiy tamoyillari qayta tiklanayotgani alohida ta’kidlangan.
“O‘zbekiston diplomatiyasi tarixi” kitobida dunyoning yetakchi davlatlari bilan ikki tomonlama munosabatlarni o‘rnatish, ko‘p tomonlama formatlarda, xalqaro forumlarda ishtirok etish va mintaqaviy hamkorlikni ustuvor rivojlantirishga qaratilgan sa’y-harakatlar haqida batafsil ma’lumotlar berilgan. Bugungi kunda O‘zbekiston xalqaro maydonda erishgan yuqori nufuz yo‘lida olib borilgan izchil va puxta diplomatik faoliyat bayon etilgan.
Tadbir yakunida ishtirokchilar keng hajmdagi materiallar, zamonaviy o‘zbek diplomatiyasining rivojlanishidagi yangi jarayonn inobatga olgan holda, bu yo‘nalishdagi tadqiqot ishlarini davom ettirish, shuningdek, “O‘zbekiston diplomatiyasi tarixi” kitobining yangi, to‘ldirilgan nashrlarini chop etish zarurligini alohida ta’kidladilar.

В УМЭД состоялась презентация книги «История дипломатии Узбекистана»
30 января текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась презентация книги под названием "История дипломатии Узбекистана" (с древнейших времен до наших дней).
В мероприятии приняли участие представители Администрации Президента, депутаты Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса, руководство Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, главы дипломатических миссий и международных организаций, аккредитованных в стране, ведущие отечественные и зарубежные ученые и эксперты, представители СМИ, профессорско-преподавательский состав и студенты УМЭД.
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД Содик Сафоев, открывая мероприятие, отметил важность появления в свет данного издания, назвав его уникальным событием в научной и политической жизни страны.
Он подчеркнул, что создание книги «История дипломатии Узбекистана» стало возможным благодаря инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева, указавшего на необходимость проведения отдельного научного исследования, посвященного глубокой истории и процессам становления в годы независимости узбекской дипломатии.
С.Сафоев отметил, что, опираясь на уроки недавней и древней истории, обновленная узбекская дипломатия рассматривает отношения с соседними странами, включая Афганистан, как один из приоритетов.
«Региональная внешнеполитическая доктрина Президента Шавката Мирзиёева основана на восприятии Центральной Азии как региона с общей судьбой, решении существующих проблем совместными усилиями с учетом взаимных интересов, а также готовности к диалогу и компромиссу», - подчеркнул», - С.Сафоев.
Специальный представитель Президента Узбекистана по внешнеполитическим вопросам Абдулазиз Камилов в своем выступление отметил, что исследование наглядно иллюстрирует сложные, поворотные моменты международных отношений с древнейших времен до наших дней, влияние межгосударственных отношений на ход истории, а также тесную связь исторических событий в нашем регионе и мире.
Он также выразил уверенность в том, что книга «История дипломатии Узбекистана» станет важным научным источником по современной дипломатии и международным отношениям и послужит основой для дальнейших исследований в этой области.
В ходе выступлений отмечалось, что эта объёмная книга стала результатом труда ведущих ученых страны – историков, политологов, востоковедов, этнографов, культурологов и других научных направлений. Свой вклад в данное издание внесли ветераны дипломатической службы, а также ныне действующие узбекские дипломаты.
Представители авторского коллектива издания рассказали о формировании концепции книги, сложном процессе сбора архивных материалов, работе над уникальными историческими документами, глубоком анализе формирования школы дипломатии Узбекистана с первых дней независимости до настоящего времени.
«История узбекской дипломатии имеет глубокие параллели с историей казахского народа. Казахские ханы выстраивали отношения с Бухарой и Кокандом, развивая культурные, экономические и политические связи между нашими народами», - отметил Посол Казахстана в Узбекистане Бейбут Атамкулов. Он также подчеркнул, что эти традиции находят отражение и сегодня, когда Казахстан и Узбекистан совместными усилиями развивают сотрудничество, которое становится примером для всей Центральной Азии.
По мнению участников презентации, тщательно отобранные и исследованные исторические материалы, наглядно раскрывают основные этапы становления узбекской дипломатии, ее развитие в тесной связи с национальной историей и многовековыми традициями, а также современными тенденциями государственного строительства.
В издании представлен огромный исторический материал и уникальные документы, свидетельствующие об особой роли Центральной Азии в мировых культурно-исторических, экономических и политических процессах.
Особый акцент сделан на том, что в Новом Узбекистане возрождаются основные принципы узбекской дипломатии, которые формировались веками и служили развитию экономики, торговли, коммуникаций, обмену новыми технологиями и идеями.
В книге «История дипломатии Узбекистана» представлены подробные сведения об установлении двусторонних отношений с ведущими странами мира, участии в многосторонних форматах, международных форумах и усилиям по приоритетному развитию регионального сотрудничества. Описана последовательная и кропотливая дипломатическая деятельность на пути к высокому авторитету, который сегодня приобрел Узбекистан на международной арене.
В завершение мероприятия участники особое внимание уделили тому, что с учётом огромного массива материалов, новой динамики развития современной узбекской дипломатии, исследовательская работа в этом направлении должна быть продолжена с перспективой выпуска новых, дополненных изданий книги «История дипломатии Узбекистана».