JIDUda “Samarali va kuchli ijtimoiy siyosatni shakllantirishda parlamentlarning roli” mavzusida xalqaro anjuman bo‘lib o‘tdi
2026-yil 18-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Tashqi siyosiy tadqiqotlar va xalqaro tashabbuslar markazi hamda JIDU qoshidagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti hamkorligida “Samarali va kuchli ijtimoiy siyosatni shakllantirishda parlamentlarning roli” mavzusida xalqaro anjuman o‘tkazildi.
Anjuman O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2026-yil 24-iyulda qabul qilingan BMT Bosh Assambleyasining “Ijtimoiy rivojlanishni jadallashtirishda parlamentlar rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi yangi rezolyutsiyasining amaliy ijrosini muhokama qilishga bag‘ishlandi.
Anjuman ishida Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi, Tashqi ishlar vazirligi, mamlakatimizning yetakchi tahliliy markazlari va universitetlari, BMT tizimi, diplomatik korpus vakillari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasida akkreditatsiyadan o‘tgan 20 dan ortiq xorijiy davlat elchixonalari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev, BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori Sabine Maxl, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar, mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi raisi Ulug‘bek Shermatov hamda TST va XT markazi direktorining o‘rinbosari Valijon Hoshimov tabrik so‘zi bilan chiqish qildi.
Oliy Majlis Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi Alisher A’zamxo‘jayev asosiy ma’ruza bilan so‘zga chiqdi.
So‘zga chiqqanlar samarali ijtimoiy siyosatni shakllantirish, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, ijtimoiy adolatni mustahkamlash, shuningdek, xalqaro va parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirishda parlamentlarning muhim o‘rni borligini ta’kidladilar.
Anjumanning birinchi sessiyasi doirasida davlat ijtimoiy siyosatining qonunchilik ta’minoti, 2030-yilgacha Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlamentlarning roli, parlament faoliyati ochiqligini oshirish hamda fuqarolik jamiyati bilan o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Ishtirokchilar ijtimoiy siyosatni amalga oshirishda parlament ishtirokining zamonaviy yondashuvlarini ko‘rib chiqib, ijtimoiy rivojlanish maqsadlariga erishishda qonunchilik va jamoatchilik mexanizmlarining o‘rni haqida fikr almashdilar.
Ikkinchi sessiya davomida Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlamentlararo hamkorlikning o‘rni, parlamentlarning BMT tizimi muassasalari va xalqaro tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorligi, shuningdek, ijtimoiy tashabbuslarni amalga oshirish va aholi turmush sifatini oshirishda xalqaro hamkorlik istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Tegishli rezolyutsiyani qabul qilish tashabbusi O‘zbekiston rahbari tomonidan 2020-yil sentyabr oyida, COVID-19 pandemiyasi avjiga chiqqan bir paytda, BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasi umumiy munozaralari chog‘ida ilgari surilgan edi. Inqiroz davrida yuzaga kelgan qiyinchiliklar fonida qabul qilingan rezolyutsiya Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va BMTning 2030-yilgacha bo‘lgan kun tartibini amalga oshirish, ijtimoiy adolatni mustahkamlash, xotin-qizlar va yoshlarning qonunchilik faoliyatidagi ishtirokini kengaytirish hamda ijtimoiy sohada xalqaro hamkorlikni rivojlantirishda parlamentlarning roli ortib borayotganini tasdiqladi.
Hujjatda O‘zbekistonning parlament diplomatiyasini rivojlantirishga qo‘shayotgan hissasi alohida qayd etilgan. Xususan, Toshkentda Parlamentlararo ittifoqning 150-Assambleyasi o‘tkazilgani va uning yakunlari bo‘yicha ijtimoiy taraqqiyot va ijtimoiy adolat yo‘lidagi parlament harakatlari to‘g‘risidagi Toshkent deklaratsiyasi qabul qilingani yuqori baholandi.
Rezolyutsiyani tayyorlashdan avval keng ko‘lamli diplomatik ishlar amalga oshirilib, BMTga a’zo 60 dan ortiq davlat vakillari ishtirokida beshta rasmiy va 50 dan ortiq norasmiy maslahatlashuvlar o‘tkazildi. Hujjatga dunyoning barcha mintaqalaridan 61 davlat, jumladan, Avstriya, Belgiya, Germaniya, Ispaniya, Braziliya, Vyetnam, Malayziya, Singapur, Marokash, Tanzaniya, Uganda, Maldiv orollari va Papua – Yangi Gvineya hammualliflik qildi.
Anjuman ishtirokchilari, shuningdek, ijtimoiy siyosatning qonunchilik ta’minotiga doir zamonaviy yondashuvlarni, parlament diplomatiyasini rivojlantirish, qonun chiqaruvchi organlarning BMT tizimi va xalqaro tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorligi, aholi turmush sifatini oshirish yo‘lida xalqaro hamkorlikni kengaytirish mexanizmlarini muhokama qildilar.
Anjuman yakunida ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha xalqaro kun tartibini amalga oshirishda parlamentlar ishtirokini kengaytirish, parlament diplomatiyasini mustahkamlash hamda Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lida qonun chiqaruvchi organlar, BMT tizimi va ekspertlar hamjamiyati o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli yo‘nalishlar va amaliy tavsiyalar belgilab olindi.

В УМЭД состоялась международная конференция «Роль парламентов в формировании эффективной и сильной социальной политики»
18 августа 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась международная конференция «Роль парламентов в формировании эффективной и сильной социальной политики», организованная совместно Центром внешнеполитических исследований и международных инициатив при Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан и Институтом перспективных международных исследований при УМЭД.
Конференция была посвящена обсуждению практической реализации новой резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Об усилении роли парламентов в ускорении социального развития», принятой 24 июля 2026 года по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
В работе конференции приняли участие представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Министерства иностранных дел, ведущих аналитических центров и университетов страны, системы ООН, дипломатического корпуса, а также посольств более 20 иностранных государств, аккредитованных в Республике Узбекистан.
С приветственными словами выступили Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД Содик Сафоев, Постоянный координатор ООН в Узбекистане Сабине Махль, председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам, обороне и вопросам безопасности Улугбек Шерматов и заместитель директора ЦВПИ Валижон Хошимов.
С основным докладом выступил председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по международным отношениям, внешнеэкономическим связям, иностранным инвестициям и вопросам туризма Алишер Агзамходжаев.
В ходе выступлений была подчеркнута важная роль парламентов в формировании эффективной социальной политики, достижении Целей устойчивого развития, укреплении социальной справедливости, а также развитии международного и межпарламентского сотрудничества.
В рамках первой сессии конференции обсуждались вопросы законодательного обеспечения государственной социальной политики, роль парламентов в достижении Целей устойчивого развития до 2030 года, повышение открытости парламентской деятельности и укрепление взаимодействия с гражданским обществом. Участники рассмотрели современные подходы к парламентскому участию в реализации социальной политики и обменялись мнениями о роли законодательных и общественных механизмов в достижении целей социального развития.
В ходе второй сессии были рассмотрены вопросы роли межпарламентского сотрудничества в достижении Целей устойчивого развития, взаимодействия парламентов с учреждениями системы ООН и международными организациями, а также перспективы международного сотрудничества в реализации социальных инициатив и повышении качества жизни населения.
Инициатива по принятию соответствующей резолюции была выдвинута Главой Узбекистана в ходе общих дебатов 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2020 года, в разгар пандемии COVID-19. На фоне вызовов, выявленных в период кризиса, принятая резолюция подтвердила возрастающую роль парламентов в достижении Целей устойчивого развития и реализации Повестки дня ООН до 2030 года, укреплении социальной справедливости, расширении участия женщин и молодёжи в законодательной деятельности, а также развитии международного сотрудничества в социальной сфере.
В документе особо отмечен вклад Узбекистана в развитие парламентской дипломатии. В частности, высокую оценку получила проведённая в Ташкенте 150-я Ассамблея Межпарламентского союза, по итогам которой была принята Ташкентская декларация о парламентских действиях в интересах социального развития и социальной справедливости.
Подготовке резолюции предшествовала масштабная дипломатическая работа, включавшая пять официальных и более 50 неофициальных консультаций с участием представителей свыше 60 государств — членов ООН. Соавторами документа выступило 61 государство из всех регионов мира, включая Австрию, Бельгию, Германию, Испанию, Бразилию, Вьетнам, Малайзию, Сингапур, Марокко, Танзанию, Уганду, Мальдивы и Папуа — Новую Гвинею.
Участники конференции также обсудили современные подходы к законодательному обеспечению социальной политики, развитие парламентской дипломатии, взаимодействие законодательных органов с системой ООН и международными организациями, а также механизмы расширения международного сотрудничества в интересах повышения качества жизни населения.
По итогам конференции были обозначены перспективные направления и практические рекомендации по расширению участия парламентов в реализации международной повестки социального развития, укреплению парламентской дипломатии и развитию взаимодействия между законодательными органами, системой ООН и экспертным сообществом в интересах достижения Целей устойчивого развития.