JIDUda “Samarali va kuchli ijtimoiy siyosatni shakllantirishda parlamentlarning roli” mavzusida xalqaro anjuman bo‘lib o‘tdi
2026-yil 18-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Tashqi siyosiy tadqiqotlar va xalqaro tashabbuslar markazi hamda JIDU qoshidagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti hamkorligida “Samarali va kuchli ijtimoiy siyosatni shakllantirishda parlamentlarning roli” mavzusida xalqaro anjuman o‘tkazildi.
Anjuman O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2026-yil 24-iyulda qabul qilingan BMT Bosh Assambleyasining “Ijtimoiy rivojlanishni jadallashtirishda parlamentlar rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi yangi rezolyutsiyasining amaliy ijrosini muhokama qilishga bag‘ishlandi.
Anjuman ishida Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi, Tashqi ishlar vazirligi, mamlakatimizning yetakchi tahliliy markazlari va universitetlari, BMT tizimi, diplomatik korpus vakillari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasida akkreditatsiyadan o‘tgan 20 dan ortiq xorijiy davlat elchixonalari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev, BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori Sabine Maxl, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar, mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi raisi Ulug‘bek Shermatov hamda TST va XT markazi direktorining o‘rinbosari Valijon Hoshimov tabrik so‘zi bilan chiqish qildi.
Oliy Majlis Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi Alisher A’zamxo‘jayev asosiy ma’ruza bilan so‘zga chiqdi.
So‘zga chiqqanlar samarali ijtimoiy siyosatni shakllantirish, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, ijtimoiy adolatni mustahkamlash, shuningdek, xalqaro va parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirishda parlamentlarning muhim o‘rni borligini ta’kidladilar.
Anjumanning birinchi sessiyasi doirasida davlat ijtimoiy siyosatining qonunchilik ta’minoti, 2030-yilgacha Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlamentlarning roli, parlament faoliyati ochiqligini oshirish hamda fuqarolik jamiyati bilan o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Ishtirokchilar ijtimoiy siyosatni amalga oshirishda parlament ishtirokining zamonaviy yondashuvlarini ko‘rib chiqib, ijtimoiy rivojlanish maqsadlariga erishishda qonunchilik va jamoatchilik mexanizmlarining o‘rni haqida fikr almashdilar.
Ikkinchi sessiya davomida Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlamentlararo hamkorlikning o‘rni, parlamentlarning BMT tizimi muassasalari va xalqaro tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorligi, shuningdek, ijtimoiy tashabbuslarni amalga oshirish va aholi turmush sifatini oshirishda xalqaro hamkorlik istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Tegishli rezolyutsiyani qabul qilish tashabbusi O‘zbekiston rahbari tomonidan 2020-yil sentyabr oyida, COVID-19 pandemiyasi avjiga chiqqan bir paytda, BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasi umumiy munozaralari chog‘ida ilgari surilgan edi. Inqiroz davrida yuzaga kelgan qiyinchiliklar fonida qabul qilingan rezolyutsiya Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va BMTning 2030-yilgacha bo‘lgan kun tartibini amalga oshirish, ijtimoiy adolatni mustahkamlash, xotin-qizlar va yoshlarning qonunchilik faoliyatidagi ishtirokini kengaytirish hamda ijtimoiy sohada xalqaro hamkorlikni rivojlantirishda parlamentlarning roli ortib borayotganini tasdiqladi.
Hujjatda O‘zbekistonning parlament diplomatiyasini rivojlantirishga qo‘shayotgan hissasi alohida qayd etilgan. Xususan, Toshkentda Parlamentlararo ittifoqning 150-Assambleyasi o‘tkazilgani va uning yakunlari bo‘yicha ijtimoiy taraqqiyot va ijtimoiy adolat yo‘lidagi parlament harakatlari to‘g‘risidagi Toshkent deklaratsiyasi qabul qilingani yuqori baholandi.
Rezolyutsiyani tayyorlashdan avval keng ko‘lamli diplomatik ishlar amalga oshirilib, BMTga a’zo 60 dan ortiq davlat vakillari ishtirokida beshta rasmiy va 50 dan ortiq norasmiy maslahatlashuvlar o‘tkazildi. Hujjatga dunyoning barcha mintaqalaridan 61 davlat, jumladan, Avstriya, Belgiya, Germaniya, Ispaniya, Braziliya, Vyetnam, Malayziya, Singapur, Marokash, Tanzaniya, Uganda, Maldiv orollari va Papua – Yangi Gvineya hammualliflik qildi.
Anjuman ishtirokchilari, shuningdek, ijtimoiy siyosatning qonunchilik ta’minotiga doir zamonaviy yondashuvlarni, parlament diplomatiyasini rivojlantirish, qonun chiqaruvchi organlarning BMT tizimi va xalqaro tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorligi, aholi turmush sifatini oshirish yo‘lida xalqaro hamkorlikni kengaytirish mexanizmlarini muhokama qildilar.
Anjuman yakunida ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha xalqaro kun tartibini amalga oshirishda parlamentlar ishtirokini kengaytirish, parlament diplomatiyasini mustahkamlash hamda Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lida qonun chiqaruvchi organlar, BMT tizimi va ekspertlar hamjamiyati o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli yo‘nalishlar va amaliy tavsiyalar belgilab olindi.

The international conference “The role of parliaments in the formation of effective and strong social policy” was held at UWED
On August 18, 2026, the University of World Economy and Diplomacy hosted an international conference “The Role of Parliaments in the Formation of Effective and Strong Social Policy,” organized jointly by the Center for Foreign Policy Research and International Initiatives under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Institute for Advanced International Studies at UWED.
The conference was dedicated to discussing the practical implementation of the new UN General Assembly resolution “On strengthening the role of parliaments in accelerating social development”, adopted on July 24, 2026 at the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The conference was attended by representatives of the Senate and Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the Ministry of Foreign Affairs, the country's leading think tanks and universities, the UN system, the diplomatic corps, as well as embassies of more than 20 foreign states accredited in the Republic of Uzbekistan.
Welcoming words were delivered by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of UWED Sodik Safoev, UN Permanent Coordinator in Uzbekistan Sabine Mahl, Chairman of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Committee on International Affairs, Defense and Security Issues Ulugbek Shermatov and Deputy Director of the CVPI Valijon Khoshimov.
The main report was made by the Chairman of the Senate Committee of the Oliy Majlis on International Relations, Foreign Economic Relations, Foreign Investments and Tourism Issues Alisher Agzamkhodjaev.
During the speeches, the important role of parliaments in the formation of effective social policy, achieving the Sustainable Development Goals, strengthening social justice, as well as the development of international and inter-parliamentary cooperation was emphasized.
During the first session of the conference, issues of legislative support for state social policy, the role of parliaments in achieving the Sustainable Development Goals until 2030, increasing the openness of parliamentary activities and strengthening interaction with civil society were discussed. The participants reviewed modern approaches to parliamentary participation in the implementation of social policy and exchanged views on the role of legislative and public mechanisms in achieving the goals of social development.
During the second session, issues of the role of inter-parliamentary cooperation in achieving the Sustainable Development Goals, interaction of parliaments with UN agencies and international organizations, as well as prospects for international cooperation in implementing social initiatives and improving the quality of life of the population were considered.
The initiative to adopt a corresponding resolution was put forward by the Head of Uzbekistan during the general debate of the 75th session of the UN General Assembly in September 2020, at the height of the COVID-19 pandemic. Against the backdrop of the challenges identified during the crisis, the adopted resolution confirmed the increasing role of parliaments in achieving the Sustainable Development Goals and implementing the UN 2030 Agenda, strengthening social justice, increasing the participation of women and youth in legislative activities, as well as developing international cooperation in the social sphere.
The document particularly notes Uzbekistan’s contribution to the development of parliamentary diplomacy. In particular, the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union held in Tashkent, which resulted in the adoption of the Tashkent Declaration on Parliamentary Action in the Interests of Social Development and Social Justice, was highly appreciated.
The preparation of the resolution was preceded by large-scale diplomatic work, which included five official and more than 50 informal consultations with the participation of representatives of over 60 UN member states. The document was co-sponsored by 61 states from all regions of the world, including Austria, Belgium, Germany, Spain, Brazil, Vietnam, Malaysia, Singapore, Morocco, Tanzania, Uganda, the Maldives and Papua New Guinea.
The conference participants also discussed modern approaches to legislative support for social policy, the development of parliamentary diplomacy, the interaction of legislative bodies with the UN system and international organizations, as well as mechanisms for expanding international cooperation in the interests of improving the quality of life of the population.
As a result of the conference, promising directions and practical recommendations were outlined for expanding the participation of parliaments in the implementation of the international social development agenda, strengthening parliamentary diplomacy and developing interaction between legislative bodies, the UN system and the expert community in the interests of achieving the Sustainable Development Goals.