JIDU rektori Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi delegatsiyasi bilan uchrashdi
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasining Madaniyat, turizm va sport qo‘mitasi raisi, Koreya–O‘zbekiston parlamentlararo hamkorlik guruhi rahbari Kim Gyo Xon boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Koreya parlamentlari o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash, parlament qo‘mitalari va parlamentlararo hamkorlik guruhlarining o‘zaro aloqalarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda davlat rahbarlari o‘rtasidagi faol siyosiy muloqot davlatlararo munosabatlarga yangi sur’at bag‘ishladi. Shu ma’noda parlament diplomatiyasi erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish va yangi tashabbuslarni ilgari surishda muhim o‘rin tutmoqda.
Suhbat chog‘ida ta’kidlanganidek, Koreya Respublikasi O‘zbekistonning ishonchli do‘sti va vaqt sinovidan o‘tgan yaqin hamkoridir.
Kim Gyo Xon O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi hamkorlik chuqur tarixiy ildizlarga ega ekanini ta’kidlab, mazkur munosabatlar qadimiy Buyuk Ipak yo‘li an’analariga tayanishini qayd etdi. Bugungi kunda esa Yangi Ipak yo‘li konsepsiyasi, xususan, Innovatsion Ipak yo‘li strategiyasi doirasida ikki mamlakatning iqtisodiy, raqamli hamda madaniy aloqalari izchil rivojlanib borayotganini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, ta’lim sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish, O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari bilan Koreya Respublikasining yetakchi universitetlari o‘rtasida qo‘shma ta’lim dasturlari, akademik almashinuvlar, ilmiy tadqiqotlar va innovatsion loyihalarni amalga oshirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida savdo-iqtisodiy aloqalar, investitsiya va innovatsiyalar, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat va turizm sohalaridagi hamkorlik ikki mamlakat o‘rtasidagi alohida strategik sheriklik munosabatlarining muhim ustunlari ekani yuzasidan fikr bildirildi.

Ректор УМЭД встретился с делегацией Национального собрания Республики Корея
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Садык Сафаев встретился с делегацией во главе с председателем Комитета по культуре, туризму и спорту Национального собрания Республики Корея, руководителем межпарламентской группы сотрудничества "Корея–Узбекистан" Ким Гё Хоном.
В ходе встречи были обсуждены вопросы укрепления отношений между парламентами Узбекистана и Кореи, а также развития взаимодействия парламентских комитетов и межпарламентских групп сотрудничества.
В последние годы активный политический диалог между главами государств придал новый импульс межгосударственным отношениям. В этом контексте парламентская дипломатия играет важную роль в реализации достигнутых договорённостей и продвижении новых инициатив.
Как было отмечено в ходе беседы, Республика Корея является надёжным другом и проверенным временем близким партнёром Узбекистана.
Ким Гё Хон отметил, что сотрудничество между Узбекистаном и Южной Кореей имеет глубокие исторические корни, подчеркнув, что эти отношения опираются на древние традиции Великого шёлкового пути. Он особо выделил, что сегодня экономические, цифровые и культурные связи двух стран последовательно развиваются в рамках концепции Нового шёлкового пути, в частности, стратегии "Инновационный шёлковый путь."
Также особое внимание было уделено перспективам дальнейшего расширения двустороннего сотрудничества в сфере образования, реализации совместных образовательных программ, академических обменов, научных исследований и инновационных проектов между высшими учебными заведениями Узбекистана и ведущими университетами Республики Корея.
В завершение встречи было выражено мнение, что торгово-экономические связи, сотрудничество в области инвестиций и инноваций, образования, здравоохранения, культуры и туризма являются важными опорами отношений особого стратегического партнёрства между двумя странами.