JIDU professori tomonidan Shvetsiyaning Lund universitetida ma’ruza darslari tashkil etildi
2026 yilning 5-6 may kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi professori Nugman Nugmanovning Shvetsiyaning yetakchi oliy ta’lim muassasiga “Lund University” tashriflari va ma’ruzalari tashkil etildi.
5-may kuni professor N.A. Nugmanov Lund universitetining huquq sotsiologiyasi fakulteti talabalari uchun “Sun’iy intellektni xalqaro-huquqiy tartibga solish istiqbollari” mavzusida ma’ruza o‘qidi. Ma’ruzada sun’iy intellektni xalqaro huquqiy tartibga solish masalalari, BMTning Kiberjinoyatchilik bo‘yicha konvensiyasining global ahamiyati, axborot makonida yangi tahdidlarga qarshi kurashishda xalqaro va mintaqaviy hamkorlikning ahamiyati va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining kiberxavfsizlikka ta'siri muhokama qilindi.
6-may kuni professor N.A. Nugmanov Lund universitetining huquq sotsiologiyasi fakulteti talabalari uchun “Xalqaro kiberterrorizmning huquqiy jihatlari” mavzusida ma’ruza o‘qidi. Ma’ruza kiberterrorizmga qarshi kurashishning zamonaviy yondashuvlari va xalqaro huquqiy mexanizmlariga bag‘ishlandi.
7-8 may kunlari professor N.A. Nugmanov Lund universitetining huquq sotsiologiyasi fakulteti professor-o‘qituvchilari bilan uchrashdi. Uchrashuv davomida ular akademik hamkorlikni rivojlantirish, jumladan, qo‘shma tadqiqotlar va nashrlar, shuningdek, qo‘shma ma’ruzalar tashkil etish bo‘yicha fikr almashdilar. Nugman Nugmanov tomonidan orttirilgan xalqaro ilmiy va akademik tajriba uning ilmiy-tadqiqot va pedagogik faoliyatida, shuningdek, xalqaro huquq bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashda katta ahamiyat kasb etadi.
Ma’lumot uchun: Lund universiteti Shvetsiyadagi yetakchi ko‘p tarmoqli universitet bo‘lib, dunyodagi eng yaxshi universitetlar qatoriga kiradi, QS World University Rankings reytingida 72-o‘rinni egallaydi. Mintaqaviy jihatdan u Yevropaning eng yaxshi universitetlari qatoridan joy olgan.

On May 5-6, 2026, Doctor of Law, Professor N.A. Nugmanov of the Department of International Law and Public Law Disciplines at UWED visited and delivered guest lectures at Lund University, a leading Swedish institution of higher education.
On May 5, Professor N.A. Nugmanov gave a lecture for students of Lund University’s Faculty of Sociology of Law on the topic “Prospects of international legal regulation of AI”. The lecture covered issues of international legal regulation of artificial intelligence, the global significance of the UN Convention on Cybercrime, the importance of international and regional cooperation in combating new threats in the information space, and the impact of information and communication technologies on cybersecurity.
May 6, 2026 Professor N.A. Nugmanov gave a lecture for students of the Faculty of Sociology of Law at Lund University on the topic “Legal Aspect of International Cyberterrorism”. The lecture focused on current approaches and international legal mechanisms for countering cyberterrorism.
On May 7-8, Professor N.A. Nugmanov met with the faculty of the Faculty of Sociology of Law at Lund University. During the meeting, they exchanged views on developing academic collaboration, including joint research and publications, as well as organizing joint lectures. The international scientific and academic experience gained by Nugman Nugmanov will be of great importance in his research and teaching activities, as well as in training highly qualified specialists in international law.
For information: Lund University is a leading multidisciplinary university in Sweden and is among the best universities in the world, ranked 72nd in the QS World University Rankings. Regionally, it ranks among the best universities in Europe.