“Lobbichilik simulyatsiyasi: o‘zgarishlar uchun tashabbus” fanlararo talabalar tanlovi muvaffaqiyatli tashkil etildi
Ingliz tili kafedrasi (XIM bo‘limi) tomonidan ESP va huquq fanlari integratsiyasi asosida “Lobbichilik simulyatsiyasi: o‘zgarishlar uchun tashabbus” nomli fanlararo talabalar tanlovi muvaffaqiyatli tashkil etildi.
Mazkur tanlov O‘zbekiston Respublikasining “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi Qonunining 5-,7- va 8-moddalari hamda “Besh muhim tashabbus” ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etildi.
Tanlov talabalarning mustaqil ta’lim ko‘nikmalari, fanlararo fikrlash, ishontirish va argumentatsiya, tahliliy fikrlash hamda jamoada ishlash kompetensiyalarini rivojlantirishga qaratildi.
Tanlov ikki bosqichda o‘tkazildi. Birinchi bosqichda talabalar mustaqil loyiha ishlari asosida lobbying strategiyalarini ishlab chiqib, auditoriyada simulyatsiyalarni namoyish etdilar. Yakuniy bosqichda saralangan jamoalar tahrirlangan video chiqishlari va hisobotlarini taqdim etdilar hamda ishlar kafedra hay’ati tomonidan baholandi.Tanlov davomida talabalar o‘zlarining ijodkorligi, tanqidiy fikrlashi, kasbiy kommunikativ ko‘nikmalari hamda real ijtimoiy muammolarni huquqiy va strategik yondashuv asosida tahlil qilish qobiliyatlarini namoyish etdilar.
Tanlov g’oliblari:
1 o‘rin – “Fair Life Standards Movement” (Javohir Jo’raboyev, Madina Suyutbekova,Madina Jumayeva, Izzatbek Abdulhamidov ,Azizxoʻja Sunnatov).Rasmiy minimal yashash xarajatlari miqdorini oshirish tashabbusi hamda uni hozirgi iqtisodiy sharoitlarga moslashtirish.
2 o‘rin – “Academic Efficiency Initiative” (Mardonova Iroda, Saidmamurov Saidxorunxon, G’aybullayeva Feruza,Nabiyev Sarvarbek). Bir xil fanlarni o‘qituvchi pedagoglar tomonidan yagona standartlashtirilgan o‘quv materiallarini ishlab chiqish tizimini joriy etish tashabbusi.
2 o‘rin –“Digital Trust Alliance”(Jumayeva Shaxlo, Gulchehra Jamilova, Asatova Laziza, G‘ayratov Akbar). “Cyber-Shield” siyosati: onlayn firibgarlik natijasidagi moliyaviy yo‘qotishlarning oldini olishga qaratilgan O‘zbekistonning raqamli moliyaviy xavfsizlik tashabbusi.
3 o‘rin – “VoiceUp” (Adxamov Muxammadaziz, Salihjanova Sitorabonu, Sherzod Raxmatov, Baxtiyorov Asadullo, Madaminova Gulzodaxon). Hayvonlar huquqlari va ularga nisbatan shafqatsizlikka qarshi qonunlar: hayvonlarni himoya qilish va qonun ijrosini kuchaytirish tashabbusi.
Barcha g‘oliblar tanlovdagi faol ishtiroki va yuqori natijalari uchun sertifikatlar bilan taqdirlandilar.Mazkur loyiha talabalarning mustaqil ta’lim samaradorligini oshirishga qaratilgan fanlararo hamkorlik va simulyatsiyaga asoslangan innovatsion ta’lim modeli sifatida xizmat qildi.

Interdisciplinary Student Contest “Lobbying Simulation: Advocating for Change” Successfully Held at UWED
The English Language Department (IEM section) successfully organized the interdisciplinary student contest “Lobbying Simulation: Advocating for Change” in cooperation integrating ESP and Law classes.
The contest was organized in accordance with the implementation of the Law of the Republic of Uzbekistan “On State Youth Policy” (Articles 5, 7, and 8) as well as within the framework of the national program “Five Important Initiatives” aimed at supporting youth development, intellectual growth, and social activity.
The contest was aimed at developing students’ independent learning skills, interdisciplinary thinking, persuasive communication, analytical abilities, and teamwork through simulation-based learning integrating Business English and Law.
The competition was conducted in two stages. During the first stage, students prepared independent project work, developed lobbying strategies, and performed simulations in class. In the final stage, shortlisted teams submitted edited video performances and reports, which were evaluated by the departmental assessment panel.The contest demonstrated students’ creativity, critical thinking, professional communication skills, and ability to apply legal and strategic reasoning to real-life social issues.
Winners of the Contest
1st Place – “Fair Life Standards Movement” (Javohir Jo’raboyev, Madina Suyutbekova,Madina Jumayeva, Izzatbek Abdulhamidov ,Azizxoʻja Sunnatov).To advocate for increasing the official minimum living cost in order to better reflect current economic conditions.
2nd Place – “Academic Efficiency Initiative” (Mardonova Iroda, Saidmamurov Saidxorunxon, G’aybullayeva Feruza,Nabiyev Sarvarbek). Proposing the introduction of a standardized study material policy. Under this policy, instructors teaching the same subject would collaborate to create a single, unified set of study materials for the course.
2nd Place – “Digital Trust Alliance” (Jumayeva Shaxlo, Gulchehra Jamilova, Asatova Laziza, G‘ayratov Akbar). The “Cyber-Shield” Policy: Uzbekistan’s Digital Financial Safety Act aimed at implementing policies against financial losses caused by online fraud.
3rd Place – “VoiceUp”(Adxamov Muxammadaziz, Salihjanova Sitorabonu, Sherzod Raxmatov, Baxtiyorov Asadullo, Madaminova Gulzodaxon). Animal Rights and Animal Cruelty Laws: advocating for stronger enforcement and legal protection for animals.
All winners were awarded certificates in recognition of their outstanding performance and active participation in the contest.The project served as an innovative example of interdisciplinary collaboration and simulation-based learning aimed at enhancing students’ independent learning efficiency and professional competencies.