“Lobbichilik simulyatsiyasi: o‘zgarishlar uchun tashabbus” fanlararo talabalar tanlovi muvaffaqiyatli tashkil etildi
Ingliz tili kafedrasi (XIM bo‘limi) tomonidan ESP va huquq fanlari integratsiyasi asosida “Lobbichilik simulyatsiyasi: o‘zgarishlar uchun tashabbus” nomli fanlararo talabalar tanlovi muvaffaqiyatli tashkil etildi.
Mazkur tanlov O‘zbekiston Respublikasining “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi Qonunining 5-,7- va 8-moddalari hamda “Besh muhim tashabbus” ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etildi.
Tanlov talabalarning mustaqil ta’lim ko‘nikmalari, fanlararo fikrlash, ishontirish va argumentatsiya, tahliliy fikrlash hamda jamoada ishlash kompetensiyalarini rivojlantirishga qaratildi.
Tanlov ikki bosqichda o‘tkazildi. Birinchi bosqichda talabalar mustaqil loyiha ishlari asosida lobbying strategiyalarini ishlab chiqib, auditoriyada simulyatsiyalarni namoyish etdilar. Yakuniy bosqichda saralangan jamoalar tahrirlangan video chiqishlari va hisobotlarini taqdim etdilar hamda ishlar kafedra hay’ati tomonidan baholandi.Tanlov davomida talabalar o‘zlarining ijodkorligi, tanqidiy fikrlashi, kasbiy kommunikativ ko‘nikmalari hamda real ijtimoiy muammolarni huquqiy va strategik yondashuv asosida tahlil qilish qobiliyatlarini namoyish etdilar.
Tanlov g’oliblari:
1 o‘rin – “Fair Life Standards Movement” (Javohir Jo’raboyev, Madina Suyutbekova,Madina Jumayeva, Izzatbek Abdulhamidov ,Azizxoʻja Sunnatov).Rasmiy minimal yashash xarajatlari miqdorini oshirish tashabbusi hamda uni hozirgi iqtisodiy sharoitlarga moslashtirish.
2 o‘rin – “Academic Efficiency Initiative” (Mardonova Iroda, Saidmamurov Saidxorunxon, G’aybullayeva Feruza,Nabiyev Sarvarbek). Bir xil fanlarni o‘qituvchi pedagoglar tomonidan yagona standartlashtirilgan o‘quv materiallarini ishlab chiqish tizimini joriy etish tashabbusi.
2 o‘rin –“Digital Trust Alliance”(Jumayeva Shaxlo, Gulchehra Jamilova, Asatova Laziza, G‘ayratov Akbar). “Cyber-Shield” siyosati: onlayn firibgarlik natijasidagi moliyaviy yo‘qotishlarning oldini olishga qaratilgan O‘zbekistonning raqamli moliyaviy xavfsizlik tashabbusi.
3 o‘rin – “VoiceUp” (Adxamov Muxammadaziz, Salihjanova Sitorabonu, Sherzod Raxmatov, Baxtiyorov Asadullo, Madaminova Gulzodaxon). Hayvonlar huquqlari va ularga nisbatan shafqatsizlikka qarshi qonunlar: hayvonlarni himoya qilish va qonun ijrosini kuchaytirish tashabbusi.
Barcha g‘oliblar tanlovdagi faol ishtiroki va yuqori natijalari uchun sertifikatlar bilan taqdirlandilar.Mazkur loyiha talabalarning mustaqil ta’lim samaradorligini oshirishga qaratilgan fanlararo hamkorlik va simulyatsiyaga asoslangan innovatsion ta’lim modeli sifatida xizmat qildi.

Междисциплинарный студенческий конкурс «Моделирование лоббирования: продвижение изменений» успешно проведён в УМЭД
Кафедра английского языка (секция МЭМ) успешно организовала междисциплинарный студенческий конкурс «Моделирование лоббирования: продвижение изменений» на основе интеграции ESP и юридических дисциплин.
Конкурс был организован в целях реализации Закона Республики Узбекистан «О государственной молодёжной политике» (статьи 5, 7 и 8), а также в рамках программы «Пять важных инициатив», направленной на поддержку молодёжи, развитие интеллектуального потенциала и социальной активности.
Конкурс был направлен на развитие навыков самостоятельного обучения, междисциплинарного мышления, убеждения и аргументации, аналитических способностей и командной работы студентов посредством симуляционного обучения, объединяющего Business English и право.
Конкурс проходил в два этапа. На первом этапе студенты готовили самостоятельные проектные работы, разрабатывали стратегии лоббирования и проводили симуляции в аудитории. На финальном этапе отобранные команды представили отредактированные видеовыступления и отчёты, которые были оценены комиссией кафедры. Конкурс продемонстрировал креативность студентов, критическое мышление, профессиональные коммуникативные навыки и способность применять правовой и стратегический подход к решению реальных социальных проблем.
Победители конкурса:
1 место – “Fair Life Standards Movement” ( Жавоҳир Журабоев, Мадина Суютбекова,Мадина Жумаева,Иззатбек Абдулҳамидов, Азизхўжа Суннатов). Инициатива по увеличению официального минимального прожиточного минимума в соответствии с текущими экономическими условиями.
2 место – “Academic Efficiency Initiative” (Мардонова Ирода, Саидмамуров Саидхорунхон, Гайбуллаева Феруза,Набиев Сарварбек). Предложение о внедрении единой стандартизированной системы учебных материалов для преподавателей, ведущих один и тот же предмет.
2 место – “Digital Trust Alliance” (Жумаева Шахло, Гулчеҳра Жамилова, Асатова Лазиза, Гайратов Акбар). Политика “Cyber-Shield”: инициатива по обеспечению цифровой финансовой безопасности Узбекистана и предотвращению финансовых потерь от онлайн-мошенничества.
3 место – “VoiceUp” (Адхамов Мухаммадазиз, Салихжанова Ситорабону, Шерзод Рахматов, Бахтиёров Асадулло, Мадаминова Гулзодахон).
Права животных и законы против жестокого обращения с животными: инициатива по усилению защиты животных и исполнения законодательства.
Все победители были награждены сертификатами за активное участие и высокие результаты в конкурсе. Проект стал инновационным примером междисциплинарного сотрудничества и симуляционного обучения, направленного на повышение эффективности самостоятельного обучения и профессиональных компетенций студентов.