2026-yil 14-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) «Markaziy Osiyo: mintaqaviy rivojlanishning yangi paradigmasi» mavzusida xalqaro anjuman bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbir JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya hamda Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (YXHT) O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi ofisi tomonidan tashkil etildi.
Anjuman ishida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ozarbayjon diplomatik akademiyalari, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha Ashxoboddagi mintaqaviy markazi (MOPDMM) rahbarlari, Finlandiya xalqaro munosabatlar instituti (FIIA), diplomatik korpus, fuqarolik jamiyati vakillari, shuningdek, bir qator yetakchi milliy va xorijiy ekspertlar ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilariga BMT Bosh kotibining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili, MOPDMM rahbari Kaxa Imnadze onlayn tarzda murojaat qilib, o‘z tabrigini yo‘lladi.
Anjuman doirasida Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari, Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vahobov, Turkiya Respublikasi madaniyat va turizm vaziri o‘rinbosari Serdar Cham va boshqalar so‘zga chiqdi.
Muzokaralar chog‘ida ishtirokchilar mintaqa o‘z taraqqiyotining sifat jihatidan yangi bosqichini boshdan kechirayotganini, ishonch, o‘zaro manfaatdorlik va jamoaviy mas’uliyat tamoyillariga asoslangan hamkorlik modelini bosqichma-bosqich shakllantirayotganini ta’kidladilar. Xalqaro munosabatlarda Markaziy Osiyoning mintaqaviy subyektligini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi. Mintaqa davlatlari nafaqat xalqaro jarayonlar ishtirokchisi, balki mintaqaviy kun tartibining mustaqil tashabbuskori sifatida ham tobora dadil qadam tashlayotgani qayd etildi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan o‘tkazib kelinayotgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining muntazam Maslahat uchrashuvlari siyosiy ishonchni mustahkamlash va mintaqaviy rivojlanishning asosiy masalalari bo‘yicha birgalikdagi yondashuvlarni muvofiqlashtirishning muhim mexanizmi ekanligi alohida ta’kidlandi. Ishtirokchilar so‘nggi yillarda siyosiy muloqotning faollashuvi savdo-iqtisodiy va gumanitar hamkorlikni kengaytirishga, shuningdek, zamonaviy tahdid va xatarlarga birgalikda javob qaytarish uchun yanada qulay sharoitlar yaratishga xizmat qilganini qayd etdilar.
Xavfsizlikning zamonaviy tushunchasi iqlim bilan bog‘liq xatarlar, energetika barqarorligi, suv resurslaridan oqilona foydalanish, kiberxavfsizlik va gumanitar barqarorlik masalalarini o‘z ichiga olishi ta’kidlandi.
Transport o‘zaro bog‘liqligi, infratuzilmani rivojlantirish, energetika sohasidagi hamkorlik hamda Markaziy Osiyoning Yevroosiyo o‘zaro bog‘liqligidagi muhim makon sifatidagi rolini mustahkamlashga xizmat qiladigan barqaror logistika yo‘nalishlarini yaratish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Ishtirokchilar gumanitar hamkorlik, ilmiy-ma’rifiy almashinuvlar va akademik mobillikni rivojlantirish mintaqaviy hamkorlikning uzoq muddatli barqarorligini ta’minlashning asosiy omillaridan biri sifatida muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladilar.
Shu munosabat bilan JIDU va Diplomatik akademiyaning mintaqaviy akademik muloqotni rivojlantirishga, xalqaro munosabatlar sohasida malakali kadrlar va yangi avlod mutaxassislarini tayyorlashga hamda zamonaviy Markaziy Osiyo hamkorligining intellektual poydevorini shakllantirishga salmoqli hissa qo‘shayotgan yetakchi ta’lim va ekspert-tahlil platformalari sifatidagi o‘rni alohida qayd etildi.
Anjuman yakunida bo‘lib o‘tgan fikr almashinuvlar, ekspert baholari va ishlab chiqilgan tavsiyalar mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash hamda Markaziy Osiyoni barqarorlik, izchil taraqqiyot va konstruktiv xalqaro hamkorlik makoni sifatida ilgari surishga muhim hissa bo‘lib qo‘shishi haqida yakdil fikr bildirildi.

Состоялась международная конференция «Центральная Азия: Новая парадигма регионального развития»
14 мая 2026 г. в Университете мировой экономки и дипломатии (УМЭД) состоялась международная конференция на тему: "Центральная Азия: новая парадигма регионального развития". Организаторами мероприятия выступили Дипломатическая академия при УМЭД и офис Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
В работе конференции приняли участие руководители дипломатических академий стран Центральной Азии и Азербайджана, Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) в Ашхабаде, представители Финского института международных отношений (FIIA), дипломатического корпуса, гражданского общества, а также ряд ведущих национальных и зарубежных экспертов.
С приветствием к участникам мероприятия обратился Специальный представитель Генерального секретаря ООН по Центральной Азии, глава РЦПДЦА Каха Имнадзе (онлайн).
В рамках конференции выступили первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содик Сафоев, заместитель Советника Президента Республики Узбекистан по вопросам внешней политики, директор Международного института Центральной Азии Жавлон Вахабов, заместитель министра культуры и туризма Турецкой Республик Сердар Чам и другие.
В ходе дискуссий участники подчеркнули, что регион переживает качественно новый этап своего развития, постепенно формируя модель взаимодействия, основанную на принципах доверия, взаимной выгоды и коллективной ответственности. Особое внимание было уделено укреплению региональной субъектности Центральной Азии в международных отношениях. Отмечалось, что государства региона все более уверенно выступают не только как участники международных процессов, но и как самостоятельные инициаторы региональной повестки.
Подчеркивалось значение регулярных Консультативных встреч глав государств Центральной Азии, инициированных Узбекистаном, как важного механизма укрепления политического доверия и координации совместных подходов по ключевым вопросам регионального развития. Участники отметили, что активизация политического диалога в последние годы способствовала расширению торгово-экономического и гуманитарного сотрудничества, а также созданию более благоприятных условий для совместного реагирования на современные вызовы и угрозы.
Было подчеркнуто, что современное понимание безопасности включает климатические риски, вопросы энергетической устойчивости, рационального использования водных ресурсов, кибербезопасности и гуманитарной стабильности.
Особое внимание было уделено вопросам транспортной взаимосвязанности, развитию инфраструктуры, энергетического взаимодействия и устойчивых логистических маршрутов, способных укрепить роль Центральной Азии как важного пространства евразийской взаимосвязанности.
Участники подчеркнули важность гуманитарного сотрудничества, научно-образовательных обменов и развития академической мобильности как одного из ключевых факторов укрепления долгосрочной устойчивости регионального взаимодействия.
В этой связи была особо отмечена роль УМЭД и Дипломатической академии как ведущих образовательных и экспертно-аналитических площадок, вносящих значительный вклад в развитие регионального академического диалога, подготовку квалифицированных кадров и нового поколения специалистов в сфере международных отношений и формирование интеллектуальной основы современного центральноазиатского сотрудничества.
По итогам конференции было выражено общее мнение, что состоявшийся обмен мнениями, экспертные оценки и выработанные рекомендации станут важным вкладом в дальнейшее укрепление регионального сотрудничества и продвижение Центральной Азии как пространства стабильности, устойчивого развития и конструктивного международного взаимодействия.