Shartnomani buzganlik uchun zararni qoplash huquqi boʻyicha mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 6-may kuni London King's College tijorat huquqi professori, taniqli ekspert Jaxongir Saidov tomonidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining "Xalqaro arbitraj va nizolarni hal etish" yo’nalishi magistrlari uchun mahorat darsi oʻtkazildi.
Professor Saidov zarar tushunchasini, obroʻga yetkazilgan zararni undirish va imkoniyatni yoʻqotish masalalarini tushuntirdi. Shuningdek, u yuridik xarajatlarni undirishdagi yondashuvlarni, Xalqaro tovarlar savdosi shartnomalari toʻgʻrisidagi konventsiya (CISG) va UNIDROIT Xalqaro tijorat shartnomalari tamoyillariga asoslanib, oldindan koʻra bilish va yumshatishni oʻz ichiga olgan zararni cheklash usullarini bayon qildi.
Talabalar muhokama qilingan mavzularga katta qiziqish bildirdilar, zararni o’ndirish qonunchiligining amaliy jihatlari boʻyicha savollar berishdi va maʼruzachi tomonidan batafsil javoblar olishdi. Mahorat darsi Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi mudiri Sherzodbek Masadikov tomonidan tashkil etildi va unda professor-oʻqituvchilar Dilfuza Imomova, Rushana Saʼdullayeva va Alisher Bobonazarov ishtirok etishdi.
Mahorat darsi akademik muloqotni rivojlantirishga, nazariya va amaliyot o'rtasidagi bog'liqlikni mustahkamlashga va ta'lim jarayonini takomillashtirishga katta hissa qo'shdi va BMTning Barqaror rivojlanish maqsadi 17 "Maqsadlar uchun hamkorlik", xususan, fan, texnologiya va innovatsiyalar sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va ularni imkoniyatini kengaytirishga chaqiruvchi 17.6-maqsadga mos keladi.

Состоялся мастер-класс по праву о возмещении ущерба за нарушение договора
6 мая 2026 года известный эксперт Джахонгир Саидов – профессор коммерческого права Королевского колледжа Лондона – провел мастер-класс для магистрантов направления «Международный арбитраж и разрешение споров» Университета мировой экономики и дипломатии.
Профессор Саидов объяснил понятие ущерба, вопросы возмещения ущерба репутации и упущенной выгоды. Он также изложил подходы к возмещению юридических расходов, методы ограничения ущерба, включая предсказуемость и смягчение последствий, со ссылкой на Конвенцию о договорах международной купли-продажи товаров (CISG) и Принципы международных коммерческих договоров (УНИДРУА).
Магистранты проявили большой интерес к обсуждаемым темам, задавали вопросы, касающиеся практических аспектов права возмещения ущерба, и получили подробные ответы от докладчика. Мастер-класс был организован заведующим кафедрой «Гражданского права и международных частно-правовых дисциплин Шерзодбеком Масадиковым, в нем приняли участие преподаватели Дилфуза Имамова, Рушана Садуллаева и Алишер Бобоназаров.
Мастер-класс внес значительный вклад в развитие академического диалога, укрепление связи между теорией и практикой, совершенствование образовательного процесса и соответствует Цели устойчивого развития ООН № 17 «Партнерство ради достижения целей», в частности, Цели 17.6, которая призывает к развитию международного сотрудничества в области науки, техники и инноваций и расширению доступа к ним.