Shartnomani buzganlik uchun zararni qoplash huquqi boʻyicha mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 6-may kuni London King's College tijorat huquqi professori, taniqli ekspert Jaxongir Saidov tomonidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining "Xalqaro arbitraj va nizolarni hal etish" yo’nalishi magistrlari uchun mahorat darsi oʻtkazildi.
Professor Saidov zarar tushunchasini, obroʻga yetkazilgan zararni undirish va imkoniyatni yoʻqotish masalalarini tushuntirdi. Shuningdek, u yuridik xarajatlarni undirishdagi yondashuvlarni, Xalqaro tovarlar savdosi shartnomalari toʻgʻrisidagi konventsiya (CISG) va UNIDROIT Xalqaro tijorat shartnomalari tamoyillariga asoslanib, oldindan koʻra bilish va yumshatishni oʻz ichiga olgan zararni cheklash usullarini bayon qildi.
Talabalar muhokama qilingan mavzularga katta qiziqish bildirdilar, zararni o’ndirish qonunchiligining amaliy jihatlari boʻyicha savollar berishdi va maʼruzachi tomonidan batafsil javoblar olishdi. Mahorat darsi Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi mudiri Sherzodbek Masadikov tomonidan tashkil etildi va unda professor-oʻqituvchilar Dilfuza Imomova, Rushana Saʼdullayeva va Alisher Bobonazarov ishtirok etishdi.
Mahorat darsi akademik muloqotni rivojlantirishga, nazariya va amaliyot o'rtasidagi bog'liqlikni mustahkamlashga va ta'lim jarayonini takomillashtirishga katta hissa qo'shdi va BMTning Barqaror rivojlanish maqsadi 17 "Maqsadlar uchun hamkorlik", xususan, fan, texnologiya va innovatsiyalar sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va ularni imkoniyatini kengaytirishga chaqiruvchi 17.6-maqsadga mos keladi.

Master class on the law of damages for breach of contract
On 6 May 2026 a master class was conducted by the prominent expert Djakhongir Saidov – a professor of Commercial Law at King's College London for the postgraduate students of “International Arbitration and Dispute Resolution” program of the University of World Economy and Diplomacy.
Professor Saidov explained the notion of damages, the issues of recovery of damages to reputation and loss of chance. He also outlined approaches in recovery of legal costs, methods of limiting damages including foreseeability and mitigation with reference to the Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG) and the UNIDROIT Principles of International Commercial Contracts.
The students showed a great interest in the discussed topics, asked questions regarding the practical aspects of the law of damages and received detailed answers from the speaker. The master class was organized by the Chair of the Civil Law and International Private Law Department Sherzodbek Masadikov and attended by teaching staff Dilfuza Imamova, Rushana Sa’dullayeva and Alisher Bobonazarov.
The master class made a significant contribution to the development of academic dialogue, the strengthening of the connection between theory and practice, and the improvement of education process, and aligns with the UN Sustainable Development Goal 17 “Partnerships for the Goals,” particularly Target 17.6, which calls for the development of international cooperation in science, technology, and innovation and the expansion of access to them.