Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Xalqaro munosabatlar fakulteti, Siyosatshunoslik yo‘nalishi 1-bosqich talabalari Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga tashrif buyurishdi.
Tashrif davomida talabalar mamlakatimizda qonun ijodkorligi jarayoni, deputatlarning faoliyati hamda parlament tizimining ishlash mexanizmlari bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Shuningdek, yoshlarga davlat boshqaruvida faol ishtirok etish, huquqiy bilimlarni oshirish va siyosiy madaniyatni shakllantirish borasida muhim tavsiyalar berildi.
Mazkur tashrif talabalar uchun nazariy bilimlarni amaliyot bilan uyg‘unlashtirish, siyosiy jarayonlarga bo‘lgan qiziqishni yanada oshirishda muhim ahamiyat kasb etdi.

UWED students visited the Legislative Chamber of the Oliy Majlis
First-year students of the Political Science program at the Faculty of International Relations of the University of World Economy and Diplomacy visited the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
During the visit, students had the opportunity to closely familiarize themselves with the law-making process in our country, the activities of deputies, as well as the mechanisms of the functioning of the parliamentary system. In addition, important recommendations were given to the youth on active participation in public administration, improving legal knowledge, and developing political culture.
This visit was of great importance for students in terms of combining theoretical knowledge with practice and increasing their interest in political processes.