JIDUda Prezident Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasidagi asosiy yo‘nalishlar va ustuvor vazifalar bo‘yicha metodologik seminar o‘tkazildi
2026-yil 23-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Metodologik kengashi doirasida “Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning Oliy Majlis va Oʻzbekiston xalqiga Murojaatnomasi va undan kelib chiqadigan asosiy muhim vazifalar” mavzusiga bagʻishlangan ilmiy-amaliy seminar oʻtkazildi.
Ilmiy-amaliy seminarda JIDU rahbariyati va professor-oʻqituvchilari, Akademik Kengash aʻzolari hamda Universitetning akademik boʻlimlari xodimlari qatnashdilar.
Metodologik kengash yigʻilishining asosiy qismida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining Birinchi oʻrinbosari, JIDU Rektori S.S. Safoyev soʻzga chiqdi. So’z boshida dasturiy hujjatning mazmun-mohiyati, mamlakatning raqobatli ustunliklari, izchil islohotlar va belgilangan taraqqiyot maqsadlarning uyg’unligi, yangi yondashuvlar va ijtimoiy davlatning barpo etilishi/yuksalishi falsafasiga e’tibor qaratildi. Seminarda Oʻzbekiston Prezidentining 2025-yil 26-dekabrdagi Oliy Majlis va Oʻzbekiston xalqiga Murojaatnomasida qayd etilgan bozor munosabatlarining kengaytirilishi, ijtimoiy himoyaning mustahkamlanishi, qonun ustuvorligi taʻminlanishi, global ishlab chiqarish zanjirlarida davom etayotgan uzilishlar va iqtisodiy manfaatlar toʻqnashuvi sharoitida barqaror iqtisodiy oʻsishni saqlab qolinishi, yuqori yalpi ichki mahsulot koʻrsatkichlariga erishish, xorijiy investitsiyalarning oʻsishi va shubhasiz xalqaro hamjamiyat tomonidan eʼtirof etilayotgan Oʻzbekistonning xalqaro reytinglardagi raqobatbardoshlik koʻrsatkichlarining mustahkamlanishi kabi erishilgan va amalga oshirilayotgan islohotlarning aniq amaliy natijalari belgilab berildii.
Uzoq muddatli strategik maqsadlaridan Prezidentning Murojaatnomasida bayon etilganidek, 2026-yilda Oʻzbekiston taraqqiyotining dasturiy yoʻnalishlari quyidagilardan iborat: 1. mahalla infratuzilmasini yanada yaxshilash; 2. iqtisodiyotni texnologik va innovatsion oʻsish modeliga oʻtkazish; 3. ichki bozorda talabni ragʻbatlantirish; 4. kasblarni rivojlantirish va yangi mehnat bozori arxitekturasini yaratish; 5. ekologik muvozanatni taʼminlash, “yashil” energetika va suv resurslaridan oqilona foydalanish; va 6. zamonaviy davlat boshqaruvi va adolatli sud- huquq tizimi borasidagi islohotlarni davom ettirish.
Oʻzbekistonning ochiq va faol tashqi siyosati natijalari, kun tartibdagi ustivor yoʻnalishlardan boʻlmish Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlash, murakkab geosiyosiy vaziyat sharoitida barcha davlatlar bilan teng huquqli va konstruktiv munosabatlarni oʻrnatishga bagʻishlangan masalalar seminarda muhokama qilindi.
Shuningdek seminar davomida, Oʻzbekiston Prezidenti tomonidan 2026-yil 13-yanvarda Xavfsizlik Kengashining mamlakat harbiy xavfsizligi va mudofaasini mustahkamlash bo'yicha kengaytirilgan yig'ilishida bayon etilgan masalalar ham ko'rib chiqildi. Xususan, mudofaa sanoati salohiyatini mustahkamlash, harbiy tayyorgarlik tizimini tubdan yangilash, uchuvchisiz uchish apparatlari bo’linmalari va maxsus o’quv markazlarini yaratish va mustahkamlash hamda armiyani raqamlashtirishga qaratilgan sa’y-harakatlarning natijalari ta’kidlab o’tildi.
Shuningdek, 2026-yil 15-yanvarda O'zbekiston Prezidenti raisligida bo'lib o'tgan Tashqi ishlar vazirligi va O'zbekiston diplomatik vakolatxonalari faoliyatini yangilashdagi dolzarb muammolarga bagʻishlangan videoselektor yigʻlishidagi belgilangan masalalar ham Metodologik seminarda alohida ko’rib chiqildi. Ustuvor maqsadlar qatoriga iqtisodiy diplomatiyani mustahkamlash va uning eksport va investitsiyalar dinamikasi hamda hajmiga boʻlgan ta'siri kiradi. Seminarda diplomatik kadrlarni qayta tayyorlash tizimi, tahlil qilish ko’nikmalarini takomillashtirish, xalqaro vaziyatlarni strategik tahlil qilishni takomillashtirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Yigʻlishning yakuniy qismida ishtirokchilar diplomatik kadrlarni tayyorlash tizimini takomillashtirish bo’yicha tegishli fikrlar, g’oyalar va takliflar bilan o‘rtoqlashdilar.

В УМЭД прошел методический семинар по основным направлениям и приоритетам Послания Президента Шавката Мирзиёева Олий Мажлису и народу Узбекистана
23 января 2026 г. в Университете мировой экономики и дипломатии в рамках деятельности Методологического Совета состоялся научно-практический семинар на тему: «Важнейшие направления и приоритетные задачи в Послании Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева Олий Мажлису и народу Узбекистана».
В заседании приняли участие административный и профессорско- преподавательский состав УМЭД, члены Академического Совета и сотрудники академических отделов Университета.
В основной части семинара с докладом выступил Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Ректор УМЭД С.С. Сафоев. В выступлении были обозначены суть и значение программного/концептуального документа, философия построения социального государства и взаимообусловленности конкурентных преимуществ страны, преобразований и намеченных стратегических целей развития. В докладе были представлены важнейшие направления Послания Президента Узбекистана Олий Мажлису и народу Узбекистана 26 декабря 2025 г., отмечены долгосрочные стратегические цели и конкретные практические результаты проводимых реформ, выраженных в расширении рыночных отношений, социальной защиты, укреплении верховенства закона, сохранении устойчивого экономического роста в условиях продолжающихся сбоев в глобальных производственных цепочках и столкновения экономических интересов; в достижении высоких показателей ВВП, в увеличении объема иностранных инвестиций, укреплении конкурентных позиций Узбекистана в международных рейтингах, что, безусловно, получает признание международного сообщества.
Стратегическими целями и программными направлениями развития Узбекистана в 2026 г. в Послании главы государства обозначены: 1. дальнейшее улучшение инфраструктуры махаллей; 2. перевод экономики на модель технологического и инновационного роста; 3. стимулировании спроса на внутреннем рынке; 4. развитие профессий и создание новой архитектуры рынка труда; 5. обеспечение экологического равновесия, «зеленая» энергия и рациональное использование водных ресурсов; а также, 6. реформы в сфере современного государственного управления и справедливой судебно-правовой системы. В ответ на возможные вызовы и угрозы развитию в период преобразований объявлено «чрезвычайное положение» по противодействию коррупции и создание Служб комплаенса.
Особое внимание на семинаре было уделено результатам осуществления открытой инициативной внешней политики страны, приоритетному значению развития и укрепления кооперации со странами Центральной Азии, выстраиванию в условиях сложной геополитической ситуации равноправных и конструктивных отношений со всеми государствами.
В рамках проведенного семинара также были затронуты вопросы, обозначенные Президентом Узбекистана на расширенном заседании Совета безопасности по вопросам укрепления военной безопасности и обороны страны 13 января 2026 г. В частности, были отмечены результаты укрепления потенциала оборонной промышленности, коренного обновления системы подготовки военных кадров, создания и укрепления подразделения беспилотных летательных аппаратов и центров подготовки специалистов, работы по цифровизации армии, и др.
Наряду с вышеуказанными вопросами на методологическом семинаре были рассмотрены актуальные задачи по обновлению деятельности МИД и дипломатических представительств Узбекистана, представленные на видеоселекторном совещании 15 января 2026 г. под председательством Президента Узбекистана. В числе приоритетных задач – усиление экономической дипломатии, её влияния на динамику и объёмы экспорта и инвестиций. Особо были рассмотрены вопросы системы переподготовки дипломатических кадров, эффективности подготовки экспертов-аналитиков и совершенствования проведения стратегического анализа и прогнозирования международных ситуаций.
В заключительной части семинара выступили участники мероприятия с актуальными комментариями, идеями и предложениями по усовершенствованию системы подготовки дипломатических кадров.