JIDUda huquq va axloq bo‘yicha xalqaro konferensiya: xalqaro huquqning dolzarb muammolari ochiq muhokama qilish uchun neytral platforma
2025-yil 22-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro huquqning dolzarb muammolari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Anjuman “O‘zbekiston-2030” strategiyasi maqsadlaridan kelib chiqib, global maydonda ochiq, pragmatik va faol muloqot g‘oyasini ilgari surishda muhim bosqich bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Adliya vazirligi, Strategik tahlil va prognozlash oliy maktabi, Toshkent davlat yuridik universiteti va boshqa ixtisoslashtirilgan institutlar vakillarini jamlagan mazkur anjuman zamonamizning asosiy huquqiy masalalarini muhokama qilishda ilmiy jamoatchilik va xalqaro tashkilotlarning birlashishi namunasi bo‘ldi.
Anjumanda Turkiy davlatlar tashkiloti ekspertlari, Fransiya, Mo‘g‘uliston, Qirg‘iziston va boshqa davlatlardan xalqaro huquq bo‘yicha ekspertlar ham ishtirok etdi.
Universitet fikr va professional tajriba almashish uchun neytral platforma yaratib, global huquqiy va axloqiy masalalarni ochiq muhokama qilish uchun joy yaratdi. Anjumanda nafaqat xalqaro huquqning an’anaviy masalalari, balki sun’iy intellektni huquqiy tartibga solish va uning inson huquqlariga ta’siri kabi yanada zamonaviy muammolar ham muhokama qilindi. Bundan tashqari, anjumanda Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlar o‘rtasida ilmiy va ta’lim sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan Turkiy akademiya granti doirasidagi “Xalqaro huquqni o‘qitish: turkiy nuqtai nazar” loyihasining taqdimoti ham o’tkazildi.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekistonning tashqi siyosati doirasida huquqiy normalarni takomillashtirish, jumladan, tashqi savdo va xalqaro shartnomalar sohasidagi qonunchilikni takomillashtirishga qaratilgan aniq yechimlarni taklif qildilar. O‘zbekistonning Jahon savdo tashkiloti (JST), Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqi (YOII) kabi xalqaro va mintaqaviy tashkilotlardagi ishtirokini kengaytirish, milliy qonunchilikka xalqaro standartlarni joriy etishga alohida e’tibor qaratildi.
Ushbu muhokamalar mamlakatlar o‘rtasidagi ochiq muloqotni yanada rivojlantirish, global huquqiy mexanizmlarni mustahkamlash va xalqaro maydonda o‘zaro hamkorlikni takomillashtirishga kuchli turtki bo‘ldi. Konferensiyaning muhim natijasi tadbirda bildirilgan asosiy xulosa va tavsiyalarni o‘z ichiga olgan ilmiy tezislar to‘plami bo‘ladi. Ushbu to‘plam keng auditoriyaga taqdim etiladi va har bir kishi xolis va professional muhokama maydonida ekspertlar tomonidan ilgari surilgan g‘oyalarni o‘rganish imkonini beradi.
JIDUda bo‘lib o‘tgan konferensiya xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shilgan muhim hissa bo‘lib, ochiq huquqiy muhokamalar sohasida har tomonlama bilim va g‘oyalar almashinuvi uchun zamin yaratdi.

Международная конференция по правам и этике в УМЭД: нейтральная платформа для открытого обсуждения актуальных вопросов международного права
22 апреля 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии прошла международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные вопросы международного права». В соответствии с целями Стратегии «Узбекистан – 2030», конференция стала важным этапом в продвижении идеи открытого, прагматичного и активного диалога на глобальной арене..
Собравшая представителей Министерства иностранных дел, Министерства юстиции Республики Узбекистан, Высшей школы стратегического анализа и прогнозирования, Ташкентского государственного юридического университета и других профильных институтов, конференция стала примером того, как научное сообщество и международные организации могут объединяться для обсуждения ключевых юридических проблем современности.
В конференции также приняли участие эксперты Организации тюркских государств, а также эксперты в области международного права из Франции, Монголии, Кыргызстана и других стран.
Университет предоставил нейтральную платформу для обмена мнениями и профессиональным опытом, создавая пространство для открытых обсуждений глобальных правовых и этических вопросов. В ходе конференции обсуждались не только традиционные проблемы международного права, но и более современные вызовы, такие как правовое регулирование искусственного интеллекта и его воздействие на права человека. Кроме того, на конференции состоялась презентация проекта «Преподавание международного права: тюркская перспектива», являющегося частью гранта Тюркской академии, направленного на развитие научного и образовательного сотрудничества между государствами-членами Организации тюркских государств.
Участники мероприятии предложили конкретные решения, направленные на совершенствование правовых норм в рамках внешней политики Узбекистана, в том числе улучшение законодательства в области внешней торговли и международных договоров. Особое внимание было уделено расширению участия Узбекистана в международных и региональных организациях, таких как Всемирная торговая организация (ВТО) и Евразийский экономический союз (ЕАЭС), а также внедрению международных стандартов в национальное законодательство.
Эти обсуждения стали мощным стимулом для дальнейшего развития открытого диалога между странами, укрепления глобальных правовых механизмов и улучшения взаимодействия на международной арене. Важным итогом конференции станет сборник научных тезисов, в котором будут собраны ключевые выводы и рекомендации, озвученные на мероприятии. Этот сборник будет доступен широкой аудитории, что позволит каждому ознакомиться с идеями, выдвинутыми экспертами на платформе для беспристрастных и профессиональных обсуждений.
Конференция в УМЭД стала важным вкладом в развитие международного сотрудничества, создав пространство для всестороннего обмена знаниями и идеями в области открытых правовых обсуждений.