JIDU rektori Buyuk Britaniya Elchisi bilan uchrashuv o‘tkazdi
Joriy yilning 24-aprel kuni Senat Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Timoti Smart bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning bugungi holati va istiqbollari atroflicha muhokama qilindi.
Xususan, siyosiy muloqotni yanada faollashtirish, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, taʼlim va ilm-fan sohalaridagi aloqalarni chuqurlashtirish, shuningdek, madaniy-gumanitar va parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Uchrashuv davomida mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Tomonlar “Markaziy Osiyo – Buyuk Britaniya” muloqoti kabi formatlar muhim xalqaro va mintaqaviy masalalar bo‘yicha pozitsiyalarni yaqinlashtirishda samarali platforma bo‘lib xizmat qilayotganini qayd etdilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston – Buyuk Britaniya munosabatlarini yanada rivojlantirish, ikki tomonlama hamkorlikni aniq amaliy mazmun bilan boyitish hamda parlamentlararo muloqotni izchil davom ettirishga tayyorlik bildirildi.

Ректор УМЭД встретился с Послом Великобритании
24 апреля первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содик Сафоев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Великобритании в Узбекистане Тимоти Смарт.
В ходе переговоров подробно обсуждены текущее состояние и перспективы двусторонних отношений между Узбекистаном и Великобританией.
В частности, особое внимание уделено вопросам дальнейшей активизации политического диалога, расширения торгово-экономического сотрудничества, углубления связей в сфере образования и науки, а также развития культурно-гуманитарного и межпарламентского взаимодействия.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки. Стороны отметили, что такие форматы, как диалог «Центральная Азия – Великобритания», служат эффективной платформой для сближения позиций по важным международным и региональным вопросам.
В завершение встречи подчеркнута готовность и далее укреплять узбекско-британские отношения, придавать двустороннему сотрудничеству конкретное практическое содержание и последовательно развивать межпарламентский диалог.