JIDU rektori Buyuk Britaniya Elchisi bilan uchrashuv o‘tkazdi
Joriy yilning 24-aprel kuni Senat Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Timoti Smart bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning bugungi holati va istiqbollari atroflicha muhokama qilindi.
Xususan, siyosiy muloqotni yanada faollashtirish, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, taʼlim va ilm-fan sohalaridagi aloqalarni chuqurlashtirish, shuningdek, madaniy-gumanitar va parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Uchrashuv davomida mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Tomonlar “Markaziy Osiyo – Buyuk Britaniya” muloqoti kabi formatlar muhim xalqaro va mintaqaviy masalalar bo‘yicha pozitsiyalarni yaqinlashtirishda samarali platforma bo‘lib xizmat qilayotganini qayd etdilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston – Buyuk Britaniya munosabatlarini yanada rivojlantirish, ikki tomonlama hamkorlikni aniq amaliy mazmun bilan boyitish hamda parlamentlararo muloqotni izchil davom ettirishga tayyorlik bildirildi.

UWED Rector Meets with British Ambassador
On April 24, Sodyq Safoev, First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis and Rector of the University of World Economy and Diplomacy, met with Timothy Smart, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom to Uzbekistan.
During the talks, the current state and prospects of bilateral relations between Uzbekistan and the United Kingdom were discussed in detail.
Particular attention was paid to further intensifying political dialogue, expanding trade and economic cooperation, deepening ties in education and science, and developing cultural, humanitarian, and inter-parliamentary engagement.
The meeting also featured an exchange of views on pressing issues on the regional and international agenda. The parties noted that formats such as the "Central Asia – United Kingdom" dialogue serve as an effective platform for aligning positions on important international and regional matters.
At the conclusion of the meeting, both sides emphasized their readiness to further strengthen Uzbek-British relations, to fill bilateral cooperation with concrete, practical substance, and to consistently develop inter-parliamentary dialogue.