Salento universiteti talabalari bilan til amaliyoti muvaffaqiyatli yakunlandi
2026-yil 2-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Italiyadagi Salento universiteti bilan imzolangan talabalar almashinuvi shartnomasi doirasida bo‘lib o‘tgan til amaliyoti muvaffaqiyatli yakunlandi.
Dastur talabalarning til ko‘nikmalarini yuqori bosqichga olib chiqish, yozma va og‘zaki nutq ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan nazariy va amaliy mashg‘ulotlarni o‘z ichiga olgan intensiv kursdan iborat bo‘lib, 4 nafar italiyalik talaba joriy yilning 2-martidan 1-apreliga qadar katta qiziqish bilan nafaqat rus tilini, balki o‘zbek madaniyati, urf-odatlari va san’atiga doir ma’lumotlarni ham o‘rgandilar.
Ushbu almashinuv dasturi talabalarning til bilimlarini amaliy darajada mustahkamlashga, shuningdek, turli madaniyatlar bilan tanishish va xalqaro tajriba orttirishga imkon yaratadi. Shuningdek, dastur universitetlar o‘rtasidagi barqaror va uzoq muddatli akademik hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi.
JIDUda bo‘lib o‘tgan sertifikatlar topshirish marosimida almashinuvning ahamiyati alohida ta’kidlandi. Ushbu dastur orqali nafaqat talabalarning rus tili ko‘nikmalari oshirildi, balki O‘zbekiston va Italiya universitetlari o‘rtasidagi ilmiy va madaniy aloqalar mustahkamlandi, hamkorlikning kelajakdagi istiqbollari kengaytirildi.

Языковая практика со студентами Университета Саленто успешно завершена
2 апреля 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) успешно завершилась языковая практика, проведённая в рамках соглашения об обмене студентами с Университетом Саленто (Италия).
Программа представляла собой интенсивный курс, включающий теоретические и практические занятия, направленные на повышение уровня владения языком, а также развитие письменной и устной речи студентов. В период с 2 марта по 1 апреля текущего года четверо итальянских студентов с большим интересом изучали не только русский язык, но и познакомились с культурой, традициями и искусством Узбекистана.
Данная программа обмена способствует закреплению языковых знаний студентов на практическом уровне, а также предоставляет возможность познакомиться с различными культурами и приобрести международный опыт. Кроме того, программа служит развитию устойчивого и долгосрочного академического сотрудничества между университетами.
В ходе церемонии вручения сертификатов, состоявшейся в УМЭД, особое внимание было уделено значимости данного обмена. Благодаря программе были не только улучшены знания русского языка у студентов, но и укреплены научные и культурные связи между университетами Узбекистана и Италии, а также расширены перспективы дальнейшего сотрудничества.